U OŠ „Jugoslavija“, šestog decembra se primjenjuje novi Pravilnik o kućnom redu. Jedna od najinteresantnijih promjena u pravilniku tiče se djelimične zabrane upotrebe mobilnih telefona u školi. Iz škole ističu da je ova novina u pravilniku je još jedan primjer izuzetne saradnje škole sa roditeljima i dobro prepoznatljiva osobina kolektiva škole da smjelo donosi promjene u nastavni proces kada prepozna novonastale potrebe, za dobrobit učenika i društva u cjelini.
„Pravilnik je donešen u skladu sa inicijativom koju je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija uputilo školskim odborima svih obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori da razmotre mogućnost djelimične zabrane upotrebe mobilnih telefona u osnovnim i srednjim školama. Inicijativa se poziva na izvještaj Agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu UNESCO, u kojem se navodi da je prekomjerna upotreba mobilnih telefona vrlo često povezana sa lošijim postignućima učenika. Naučna istraživanja su pokazala da mobilni telefoni ometaju učenike da se skoncentrišu na nastavu. Uporedna praksa, kao i studija izložena u pomenutom izvještaju, pokazuje da ukidanje mobilnih telefona u školama u Belgiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i Španiji, pokazuje pozitivne efekte na rezultate koje učenici postižu u obrazovnom procesu. Ove činjenice su pospješile namjeru naše škole da se odazove globalnom apelu, te da se na isti način odnosi prema problemu zloupotrebe mobilnih telefona u toku nastave.
Iako su mobilni telefoni isprepleteni s našim životima, oni ne pripadaju učionici. Učionica i škola su mjesta za učenje, gdje se vježbaju tehnike pamćenja, učenja i vještina kako se znanje primjenjuje. Učenici se moraju fokusirati, ući u radnu atmosferu i radni ambijent, sa ciljem da se smanji zaboravljanje i poveća produktivnost. Telefon se pokazuje kao ometajući faktor u učenju. Djeca su sklona da zloupotrebljavaju pametne telefone i satove, da prepisuju, ometaju čas i slično.
Pored usvajanja znanja mnogo je važna i socijalna interakcija, koju djeca zbog telefona gotovo da nemaju i sve više žive u virtuelnom svijetu. Pokazalo se da nije dobro korišćenje pametnih telefona na velikom i malim odmorima kada oni snimaju drugare i to zatim šalju jedni drugima ili plasiraju na društvene mreže. Tu je takođe izraženo i digitalno vršnjačko nasilje.
Novi Pravilnik naša škola primjenjuje kao vid podrške kojom treba pružiti priliku učenicima da dobro uče i razvijaju dobru međusobnu vršnjačku komunikaciju, a potom i sa nastavnicima. Podržavamo upotrebu savremenih tehnologija, ali na pravilan i bezbjedan način, isključivo u vaspitno-obrazovne svrhe, jer samo tako pozitivno utiče na kvalitet obrazovanja. Zato su precizno definisane okolnosti u okviru kojih učenicima treba obezbijediti direktnu i neometanu komunikaciju sa roditeljima (hitni slučajevi, zdravstveni razlozi ili druge potrebe koje podrazumijevaju hitnu reakciju), kao i korišćenje mobilnih telefona u slučajevima kada su oni neophodni za realizaciju nastavnih aktivnosti – što definiše predmetni nastavnik.
Pravilnikom se ograničava upotreba mobilnog telefona jer se zabranjuje njegova upotreba u svrhe kojima se ugrožavaju prava drugih ili u svrhe prevare u postupku ocenjivanja. Pravilnikom o kućnom redu član 15. stav 20, 21, 22, 23, 24. zabranjena je upotrba mobilnih telefona u učionicama, holovima i školskom dvorištu, na način da namjeravaju snimati, slati kopirane digitalne podatke i iste objavljivati na internetu a kojima se ruži ugled, čast i dostojanstvo škole, učenika, nastavnika i drugih zaposlenih. U slučaju da učenik prekrši ova pravila i upotrebljava telefon bez odobrenja nastavnika, razredni starješina je u obavezi da o tome obavijesti roditelja. Ako se ponovi kršenje ovih pravila poziva se roditelj na razgovor u školu, a zatim slijedi vaspitna mjera prema učeniku“, navodi se u saopštenju.