Prvi mjesec drugog polugodišta u OŠ “Jugoslavija” protekao je u znaku podrške učenicima u vidu nagrađivanja, edukacija, kreativnih aktivnosti, stručnog usavršavanja nastavnika, ali i poboljšanja uslova rada.
Da su učenici najvažniji i da je nagrada kao vid motivacije jedan od načina povratne informacije od strane škole da se njihov trud i odgovornost vrednuju i prate, govori činjenica da je za najbolja odjeljenja po uspjehu i odjeljenja sa najmanjim brojem izostanaka po učeniku na kraju prvog polugodišta, Uprava škole nagradila gledanjem projekcija u “Mobilnom planetarijumu” koji je u školi gostovao 30. januara. Učenici IV i V razreda gledali su projekciju “Zagonetka sunca” a učenici od VI do IX razreda projekciju “U dubinama svemira”.
Samo dan nakon projekcija održan je sastanak Učeničkog parlamenta kojem su prisustvovale psihološkinja škole Milanka Radović i direktorica Biljana Vukmanović. Nakon upoznavanja parlamentaraca OŠ “Jugoslavija” sa uspjehom i izostancima na nivou škole na kraju prvog polugodišta, diskusija je tekla u pravcu konstruktivnih prijedloga, ali i kreativnih ideja učenika koje će se realizovati tokom mjeseca marta. Sastanak je završen izvođenjem zaključaka, od kojih je jedan aktivnije učešće predstavnika Parlamenta u aktivnostima na nivou škole, posebno onim koje će se realizovati na časovima odjeljenske zajednice, ali i kroz okrugle stolove, debate i radionice. Mjesec dana nakon postavljanja “Kutije za prijedloge i sugestije učenika”, kao ideje potekle na sastanku Parlamenta, kutija je otvorena i evidentirana su zapažanja učenika koja su dala prve smjernice za dalje djelatnosti.
Škola je nastavila praksu dobre saradnje sa Domom zdravlja i Centrom bezbjednosti Bar, te su od strane dr Branke Purlije i Olje Simović, kao predstavnica Doma zdravlja, održana predavanja za sve učenike VIII i IX razreda na temu “Bolesti zavisnosti – narkomanija”. Alma Hot, inspektorka za maloljetničku delikvenciju i Borislav Đukanović, inspektor za borbu protiv droge, ispred Centra bezbjednosti Bar za učenike IX razreda održali su predavanja na teme “Vršnjačko nasilje i maloljetnička delikvencija” i “Prevencija i zaštita djece od opojnih droga i alkohola“.
U želji da kod mlađih učenika njeguje vještinu čitanja i poboljša čitalačke navike, u biblioteci škole održano je odjeljensko takmičenje učenika III razreda u izražajnom čitanju, nakon kojeg je 21. februara održano Međuodjeljensko takmičenje, sa po pet predstavnika svakog odjeljenja III razreda. Učenici pobjednici su: Varja Radević, Adin Salković, Miloš Smolović, Dajana Moračanin i Ramadan Zaganjor. Najbolji čitači su nagrađeni knjigom i diplomom, a svi takmičari zahvalnicama i didaktičkim materijalom.
Kreativne aktivnosti nastavljene su radionicom “Lavirint” (“Vratimo djecu knjizi”) za učenike VIII razreda. Radionica je kroz grupni rad, gdje je svaku grupu predstavljalo po pet učenika svakog odjeljenja VIII razreda, bazirana na putovanju kroz lavirint, tokom kojeg su učenikci dolazili do tačaka sa zadacima: asocijacije, mozgalice, otkrivalice, a potom dio u kojem su knjigu do koje su u biblioteci sami došli, istraživali, bilježili zapažanja, prezentovali i preporučivali je ostalima. “Prezentovane knjige odnosile su se na oblast muzike, slikarstva, grčke mitologije, čovjeka i svjetskih čuda. Kroz igru, istraživanje i interaktivno učenje učenici su došli do cilja: vratiti se knjizi. Jer, knjiga i pored svih dostupnih elektronskih sadržaja, ipak, kroz svoju sadržajnu i estetsku prizmu ima mnogo veću vrijednost. Dodir sa njom, njeno listanje i izučavanje je neprocjenivo i može da pruži puno toga na jednom mjestu, na poseban način. Na kraju radionice za uspješno učešće učenici su dobili diplome”, kažu u OŠ “Jugoslavija”.
Kreativne vannastavne aktivnosti pratile su i one nastavne: nastavnik razredne nastave, Arslan Šabotić, sa učenicima V razreda održao je ogledni čas Poznavanja društva u kabinetu informatike, upotrebom informacione tehnologije kroz izradu vježbi učenika na računarima. Gost u odjeljenju III-4 bila je violinistkinja Dina Desančić, a svoje muzičko umijeće na času italijanskog jezika pokazao je i učenik VI razreda, Lazar Pupović, izvođenjem kompozicije “Bella ciao” na gitari. Takođe, u okviru predmeta Poznavanje društva, učenici odjeljenja IV-2 i IV-3 su gledali film “Orlovi rano lete”, snimljen po istoimenom romanu, i kroz priču o veseloj družini upoređivali školu nekad i sad (uslovi rada, učenje, kriterijumi, vrijednosti). Na časovima engleskog jezika obilježeni su Svjetski dan igre (Global School Play Day) i Svjetski dan palačinki, koji se naziva još i Debeli utorak (Fat Tuesday).
Dio nastavnika, Stručna služba i Uprava škole prisustvovali su 15. i 16. februara dvodnevnom akreditovanom programu obuke „Nastava orijentisana na učenje“, održanog u prostorijama škole, a koji je organizovala i finansijski podržala Uprava škole. Treneri su bila eminentna imena Zavoda za školstvo, mr Zoran Lalović i Radoje Novović. Kroz timski rad, razmjenu ideja i dobru interakciju tokom obuke nastavnici su načinili značajan iskorak u cilju nastojanja unapređenja nastavnog procesa u cjelosti. Februar se završava trodnevnom obukom u okviru programa „Škole za 21. vijek“, koja se održava takođe u prostorijama škole, a pohađa je deset nastavnika OŠ „Jugoslavija“, ali i nastavnici drugih škola koji su uključeni u ovaj program obuke. U međuvremenu, zaposleni su prisustvovali brojnim obukama i savjetovanjima koji su se održavali van škole.
“U proteklom jednomjesečnom periodu, u najvećoj mjeri sredstvima prikupljenim od bazara, ali i sopstvenim, škola je poboljšala uslove rada kupovinom ozvučenja za održavanje svečanosti, televizora za četiri kabineta razredne nastave, sedam CD plejera takođe za potrebe razredne nastave, kao i projektora i laptopa za potrebe Aktiva razredne nastave I ciklusa. Očekuje se isporuka asistivnih sredstava za određene potrebe pojedinih učenika integrisanog odjeljenja, ali i učenika koji nastavu pohađaju po inkluziji. U školi je zamijenjen veliki dio oštećenih plafonskih ploča i rasvjeta u pojedinim kabinetima, a zamjene će biti nastavljene i u periodu koji slijedi. Nakon zamjene starog optičkog rutera novim, sa jačim protokom, škola ulaže maksimalne napore da cjelokupni prostor, odnosno svaki kabinet, bude pokriven internet konekcijom, što iziskuje dodatna finansijska ulaganja. Nadalje, škola će nastaviti sa opremanjem kabineta za svakodnevnu upotrebu savremenih, digitalnih tehnologija, u skladu sa potrebama učenika 21. vijeka i unapređenja nastavnog procesa, ali i imajući u vidu da škola ulazi u program ‘Škole za 21. vijek’”, kažu u OŠ “Jugoslavija”.