U OŠ „Jugoslavija“ održan je sastanak Savjeta roditelja kojem je, kao gost, prisustvovala predstavnica Centra bezbjednosti – Bar, inspektorka za maloljetničku delikvenciju Alma Hot, kao i predstavnice Centra za socijalni rad, psihološkinje Vesna Jukić i Andrijana Raković
Savjet roditelja OŠ „Jugoslavija“, kao važan subjekat u cjelokupnom radu škole, na sastanku održanom 10.02.2021. godine, nakon dijaloga sa Upravom škole, Stručnom službom, predstavnicima Centra bezbjednosti – Bar i Centra za socijalni rad, podržao je plan aktivnosti škole u daljem djelovanju po pitanju prevencije vršnjačkog nasilja, dajući svoj doprinos u vidu prijedloga aktivnosti roditelja. Prijedlozi su uvršteni u akcioni plan škole Tima za zaštitu učenika od nasilja. Roditelji, kao bitan činilac u funkcionisanju škole u podršci djeci, još jednom su ukazali svoje povjerenje školi pokazavši interesovanje za intenzivnu saradnju u prevenciji problema koji među adolescentima postaje sve izraženiji – a to je vršnjačko nasilje.
U okviru druge tačke dnevnog reda Savjet roditelja usvojio je Izvještaj o realizovanim školskim aktivnostima u cilju prevencije vršnjačkog nasilja u okviru Samoevaluacije rada škole za period školske 2018/2019. i 2019/2020. godine. OŠ „Jugoslavija” je u dvogodišnjem periodu, prije pandemije, realizovala brojne preventivne aktivnosti: predavanja “Vršnjačko nasilje i maloljetnička delikvencija” i “Prevencija i zaštita djece od opojnih droga i alkohola” od strane Centra bezbjednosti Bar, okrugle stolove na temu “Sajber nasilje, TV sadržaji i uloga škole i porodice u prevenciji vršnjačkog nasilja i izgradnji ličnosti djeteta”, predavanja Doma zdravlja – Bar “Bolesti zavisnosti – narkomanija”. Takođe, u školi je realizovano pet obuka “Vršnjački medijatori”, koju je prošlo 28 učenika, kao i 33 radionice iz programa “Vještine za adolescenciju”. Realizovane su i radionice Dan nediskriminacije na časovima odjeljenske zajednice, kao i 10 radionica “Nasilje nije moj izbor”, dok su učenici donijeli pravila ponašanja u cilju smanjenja pojave verbalnog nasilja „Ako hoću nešto da promijenim – počeću od sebe” , koja su istaknuta na vidnim mjestima u holu škole.
Stručna služba škole tokom sastanka Savjeta roditelja predstavila je faktore koji utiču na razvoj ličnosti djeteta, sa posebnim osvrtom na nivoe rizika nasilja, ulogu koju ima škola u preduzimanju mjera, ali i analizu stanja u školi i oblike individualnog savjetodavnog rada sa učenicima u slučajevima pojave bilo kojeg oblika vršnjačkog nasilja, uz zaključak da škola u proteklom periodu nije bilježila slučajeve vršnjačkog nasilja i da su odnosi među učenicima, kako pokazuju rezultati ankete, dobri. Škola uvijek postupa u skladu sa protokolom u slučaju pojave vršnjačkog nasilja, prema utvrđenim koracima i obrascima.
Psihološkinje Centra za socijalni rad, Vesna Jukić i Andrijana Raković, govorile su o uzrocima pojave vršnjačkog nasilja, o sve češće prisutnom porodičnom nasilju koje se javlja paralelno sa vršnjačkim, kao i nadležnostima koje ova ustanova ima, a kroz primjenu različitih oblika djelovanja u okviru intenzivnog savjetodavnog rada sa djecom i njihovim roditeljima. Pritom, iskazana je zahvalnost za poziv za prisustvo Savjetu, i upućena javna pohvala školi za aktivnosti koje je u kontinuitetu preduzimala u cilju prevencije vršnjačkog nasilja. Inspektorka za maloljetničku delikvenciju, Alma Hot, govorila je o nadležnostima Centra bezbjednosti u slučajevima prijave vršnjačkog nasilja i mjerama koje ova ustanova preduzima po prijavi nasilja, ali i o zakonskim okvirima djelovanja kada su u pitanju maloljetnici. Zaključci nedvosmisleno ukazuju da rješenje nije u traženju krivca već u zajedničkoj obavezi svih subjekata da blagovremeno, kontinuirano, planski i sunhronizovano djeluju na polju prevencije vršnjačkog nasilja u ranoj adolescenciji, ali i da se roditelji intenzivno uključe u aktivnosti škole koje će uslijediti. Stoga su u načelu predložene dalje aktivnosti u smislu saradnje institucija na polju prevencije i zaštite djece.
OŠ „Jugoslavija” pokrenula je projekat pod sloganom „Više nas je, nećemo da ćutimo!” nakon realizovane ankete za učenike, kojom je kroz odgovore, kao ključni problem, uočena zatvorenost djece i povlačenje u trenutku kada treba prijaviti vršnjačko nasilje ili eventualna saznanja o njemu. Kao ključne činioce za intenzivniju pojavu vršnjačkog nasilja, 48% anketiranih učenika navodi „nedovoljnu upućenost roditelja u ono što se dešava u životu njihovog djeteta”, dok 22,6 % navodi „negativan uticaj društvenih mreža i idola na njima”.
Čak 44,8 % ispitanika kao najčešći uzrok vršnjačkog nasilja navodi verbalnu uvredu ili provokaciju, dok čak 23,8 % navodi da je uzrok ljubomora na nečiji izgled, imovno stanje ili uspjeh. 11,1 % ispitanika kao uzrok vršnjačkog nasilja navodi javnu uvredu ili provokaciju na društvenim mrežama. 26,6 % ispitanika prećuti ili se trudi da ne razmišlja o tome ako se nasilje desi u njegovoj blizini. Čak 25,8 % ispitanika smatra da time što će prijaviti nasilje ne može da pomogne žrtvi. Ovakvi odgovori u vidu visokih procenata su i odredili slogan “Više nas je – nećemo da ćutimo” i dali jasnu smjernicu da prvi korak treba da bude podrška djeci da prijave nasilje kada imaju bilo kakva saznanja ili ga lično proživljavaju, kako bi se preduzele sve dalje radnje u sinhronizovanom djelovanju roditelja, škole i drugih relevantnih institucija, poput Centra za socijalni rad.
Projekat je predstavljen roditeljima u Savjetu a učenici su se anketom u veoma viskom procentu izjasnili da će u istom da učestvuju i daju svoj doprinos. Takođe, iznijeli su i svoje prve ideje. Osnovni cilj škole u periodu koji slijedi je razvijanje povjerenja kod djece u njihovom odnosu sa odraslima: djeca treba da znaju da su im odrasli, bilo da su roditelji ili zaposleni u školi – prvenstveno prijatelji i da su tu da pomognu da se nastali problem riješi.
Kao prva aktivnost u okviru projekta realizovane su radionice za sve učenike VI, VII i VIII razreda, pod istim sloganom: „Više nas je – nećemo da ćutimo!”, ukupno njih 28, koje su prilagođene uzrastu učenika i trenutnim uslovima rada. Iste je kreirala Stručna služba škole, a povratna informacija ukazuje na činjenicu da su učenici iznenađeni i više nego zadovoljni koncepcijom radionica, da su aktivno u njima učestvovali, diskutujući, ukazujući na probleme i izvodeći zaključke. Nakon radionica predstoje mnoge aktivnosti u organizaciji škole, koje će pored učenika uključiti i roditelje i nastavnike.
Školski Tim za zaštitu učenika od nasilja je u skladu sa podacima dobijenih anketom i detaljnom analizom sačinio akcioni plan za dvogodišnji period, sa preciznom dinamikom realizacije i nosiocima aktivnosti. Savjet roditelja upoznat je sa akcionim planom, a u isti su uvršteni i prijedlozi roditelja koji će se realizovati upravo kroz intenzivnu saradnju sa školom.
Održani sastanak, koji je pratio konstruktivni dijalog svih učesnika, pružio je odgovor na mnoga pitanja i poslao jasnu poruku da jedino preciznim smjernicama i planom djelovanja svih relevantnih ustanova u okviru lokalne zajednice, praćeno saradnjom sa roditeljima, djeca mogu da budu zaštićena od svakog potencijalnog vida vršnjačkog nasilja. OŠ „Jugoslavija” pokazala je da su inicijativa i sinhronizovano djelovanje ustanova, odnosno kontinuirana saradnja na širem planu, jedino ispravno rješenje da se vršnjačkom nasilju stane na put. U periodu koji slijedi OŠ „Jugoslavija” proširiće i inicirati nove aktivnosti jer djeca, kao najosjetljivija kategorija, osim u školi, moraju da imaju umreženu podršku u svim institucijama na lokalnom ali i državnom nivou, u zakonskim okvirima djelovanja istih.