OŠ Srbija – od eko priče, preko donacija, do novog krova škole u Zaljevu

Osim planom i programom predvidjenih aktivnosti, u OŠ ”Srbija” su novembar i decembar protekli u znaku projekata, sponzorstava i donacija.

Opštinska organizacija Crvenog krsta Bar, u novembru je preko svojih aktivista, Marije Olujić i Dušanke Dabović, učenicima predstavila i približila svoj rad, ciljeve i misiju. Učenici su dobili edukativne brošure i propagandni material, te uputstva za kvalitetno ukazivanje prve pomoći. Odazvali su se Akciji solidarnosti “Vaše malo – nekome je puno”i prikupljenu hranu, namirnice i sredstva za higijenu odnijeli u prostorije Crvenog krsta. Još jedan vid saradnje sa ovom organizacijom je i učešće na literarnom konkursu “Ulica u kojoj živim”, na kome je Amina Peković (VI-A) osvojila 3. mjesto.

Dr Snežana Labović je 13. novembra učenicima od 6. do 9. razreda održala interaktivnu prezentaciju “Zdrava ishrana protiv gojaznosti”.

Učenici OŠ “Srbija” bili su aktivni i u sklopu manifestacije “Susreti pod Starom maslinom”, a pjesnički karavan (Jagoda Iličić, Gordana Sarić, Svetozar Đurišić, Goran Radojičić, Mirko Lale Damjanović, Miladin Trifović i Dragiša Simović) je posjetio i školu. Za Dan Bara, učestvovali su u uličnoj trci, na kojoj je prvo mjesto u kategoriji učenika 7. razreda osvojio Teodor Begzić, učenik VII-B razreda.

Škola je učestvovala i u sportsko-ekološkom događaju “Matirajmo otpad”, koji se početkom novembra održao u GImnaziji “Niko Rolović”, koji se sastojao od šahovskog takmičenja i informativno-edukativnog predavanja na temu “Odvojeno sakupljanje otpada je moja odluka”, predvođeni profesoricom biologije Ninom Žugić. Šah su igrali učenici 9. razreda, a Amir MIlaimi je ostvario tri pobjede.

Komisija, sačinjena od predstavnika Ministarstva prosvjete, Zavoda za školstvo, Savjeta Evrope i Delegacije Evropske Unije u Crnoj Gori (u svojstvu posmatrača), od velikog broja prijava  odabrala je OŠ ”Srbija”da učestvuje u projektu “Kvalitetno obrazovanje za sve” i bude dio mreže 15 pilot škola. Škola je sa dva predstavnika, Jadrankom Marković, profesorom italijanskog jezika i Eldom Hodžić, pedagogom, učestvovala na konferenciji na kojoj je predstavljen Nacionalni akcioni plan za prevenciju i djelovanje protiv vršnjačkog nasilja, izrađen u okviru projekta  “Koalicija protiv vršnjačkog nasilja u crnogorskim školama”. Na Konferenciji su predstavnici Ministarstva prosvjete i udruženje “Roditelji”, potpisali Memorandum o saradnji na implementaciji Nacionalnog akcionog plana za prevenciju i djelovanje protiv vršnjačkog nasilja u naredne dvije godine.

Na seminaru u OŠ ”Kekec”, Sandra Pavlović, profesorica engleskog jezika i Slavica Radević, profesorica C-S-B-H jezika, su učestvovale u radu dva modula. Prvi se odnosio na integrisanje principa prevencije u borbi protiv trgovine ljudima u obrazovni sistem Crne Gore, dok se drugi bavio prevencijom ranih i ugovorenih brakova i ekonomskom eksploatacijom djece kroz obrazovni sistem.

Učenici i nastavnici su učestvovali u istraživanju o medijskoj pismenosti i stavovima nastavnika i učenika u ovoj oblasti. Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) je sproveo projekat “Podstaknimo medijsko obrazovanje u školama”, uz finansijsku podršku Ministarstva prosvjete Crne Gore. Škola je  podržala i akciju sa temom “Stop nasilju nad ženama”, pa su Milanka Milić i Željka Truš prisustvovale kursu ženske samoodbrane u OŠ”Anto Đedović”.

Na Svjetski dan borbe protiv side, 1.decembar, održan je čas posvećen predavanju o ovoj infektivnoj bolesti. Članovi informatičko-ekološke sekcije su učenicima predstavili svoj doprinos rješavanju ovog globalnog problema. Podršku licima sa oštećenim vidom učenici i nastavnici škole su pokazali posjetom izložbi “Ljepote Crne Gore na dlanu”, koju je u Kulturnom centru organizovala JU Biblioteka za slijepe Crne Gore. To je izložba gdje osobe sa oštećenim vidom i svi drugi zainteresovani posjetioci mogu da eksponate “dožive” čulom dodira.

Predstavnici “Monstata”, Milena Vukotić i Miloš Maltez, prikazali su učenicima rezultate Istraživanja višestrukih pokazatelja u Crnoj Gori i Istraživanje višestrukih pokazatelja u romskim naseljima u Crnoj Gori koja su sproveli uz finansijsku i tehničku podršku UNICEF-a. MICS je međunarodni program istraživanja domašćinstava koji pruža informacije o djeci i ženama i mjeri ključne indikatore koji državama omogućavaju praćenje napretka u odnosu na Milenijumske razvojne ciljeve (MRC), EU integracije i druge međunarodne obaveze. Cilj je da se doprinese poboljšanju životnih uslova svakog djeteta u Crnoj Gori. Istraživanja su vršena u pogledu ishrane, zdravlja djece, vode i sanitarija, reproduktivnog zdravlja, razvoja djeteta, pismenosti i obrazovanja, zaštite djeteta, upotrebe duvana i alkohola, HIV.a/AIDS-a i seksualnog ponašanja.

U Zavodu za školstvo, 13. decembra je održana prezentacija Sprovođenja programa Eko-škole u Crnoj Gori. OŠ “Srbija” je među prvim školama u državu odlučila da svoju nastavu unaprijedi sprovođenjem tog međunarodnog projekta, i jedna je od približno 60.000 škola koje su sa oko 20 miliona učenika uključene u sprovođenje ovog programa u 67 zemalja svijeta, pa je pozvana da prezentuje svoj rad i iskustvo. Koordinator projekta za OŠ “Srbija”, profesorica biologije Nina Žugić, prisutnima je kroz prezentaciju “Put do zelene zastave” predstavila aktivnosti koje su dovele do dobijanja Zelene zastave i međunarodnog statusa Eko-škole.

Ono što ovu OŠ “Srbija” izdvaja od ostalih uključenih u program je objedinjavanje dva međunarodna programa u sopstveni. Naime, kritičko razmišljanje, digitalna pismenost, kreativnost, ljubav prema prirodi, briga za očuvanjem životnog prostora, vještine i kompetencije učenika i nastavnika stečene u međunarodnim programima “Škola za 21. vijek” i “Eko-škola” omogućili su nastanak prvog digitalnog časopisa sa temama iz ekologije. “Eko Bit” je naš način pokazivanja brige za životni prostor i borbe za očuvanjem zdrave životne sredine“ – poruka je Uređivačkog odbora ovog eko godišnjaka.

Škola je od predstavnika Rotary kluba Bar dobila donaciju u okviru sprovođenja programa “Deset godina za 10 škola” kojim obilježavaju jubilej postojanja i rada. Direktor Škole, Josip Ćinćur, čestitajući jubilej i zahvalivši se na donaciji, istakao je da će dobijena tehnička oprema od dva televizora, projektora, velikog platna za projektor i pametne table znatno modernizovati nastavu i naći svoje mjesto u novom prostoru školske biblioteke.

Na inicijativu roditelja i firme koja je i ranije učestvovala u popravkama objekta, te direktora Josipa Ćinćura, školska zgrada područnog odjeljenja u Zaljevu, izgrađena 1971. godine, dobila je novi krov. Radove je izvodila firma DOO “E-plus” braće Ernada i Edisa Škrijelja, koji su se, kako su istakli, odazvali da pomognu u izvršenju radova nakon dogovora sa Hajrizom Hačkom Brčvakom, vlasnika restorana “Stara čaršija”. Odustalo se od prvobitne ideje hidroizolacije i izrađena je nova krovna konstrukcija, čime su uslovi rada u tom školskom objektu znatno poboljšani na zadovoljstvo učenika, nastavnika i roditelja.

Share.

Comments are closed.