Osam osoba preminulo, 354 novopozitivna slučaja koronavirusa

Laboratorije Instituta za javno zdravlje i druge laboratorije u državi koje se bave PCR dijagnostikom su od posljednjeg presjeka završile PCR analizu 937 uzoraka na novi koronavirus među kojima su ukupno registrovana 354 novopozitivna slučaja infekcije sa SARS-CoV-2 i to iz sledećih opština:

opštinaoboljeli
Podgorica170
Cetinje28
Nikšić27
Ulcinj27
Pljevlja21
Bijelo Polje19
Kotor17
Rožaje9
Kolašin8
Berane7
Herceg Novi6
Bar4
Tivat4
Mojkovac3
Danilovgrad2
Tuzi1
Budva1

Od jučerašnjeg presjeka Institutu je prijavljeno osam smrtnih ishoda povezanih sa COVID19 infekcijom i to kod pacijenata iz Bara (2), Ulcinja (2), Kotora (2), Herceg Novog i Nikšića, koji su bili rođeni 1967, 1960, 1940, 1967, 1968, 1943, 1952 i 1935 godine a prijave smrti su dostavili OB Bar (7) i OB Nikšić (1).

Ukupan broj preminulih povezanih sa COVID-19 infekcijom od početka juna mjeseca iznosi 281 a od početka godine 290.

U poslednja 24 sata prijavljen je oporavak kod 242 pacijenta.

Uzimajući u obzir sve novootkrivene slučajeve kao i broj oporavljenih u protekla 24 časa, ukupan broj trenutno aktivnih slučajeva COVID19 u Crnoj Gori iznosi 3729.

Od početka godine ukupan broj registrovanih slučajeva infekcije novim koronavirusom je 17746.

S obzirom na enorman priliv uzoraka u laboratorije Instituta za javno zdravlje vrijeme čekanja na rezultate se značajno produžilo. Kako bi osiguralil da pacijenti koji čekaju rezultate ne predstavljaju potencijal za dalje širenje infekcije, od posebnog je značaja da sve osobe koje su testirane zbog prisustva simptoma ili kontakta sa oboljelom osobom do pristizanja trezultata ostaju u svojim kućama uz izbjegavanje svih društvenih kontakata.

Osobe koje tokom čekanja rezultata razviju simptome ili primjete pogoršanje kliničke slike ne treba da čekaju rezultate PCR analiza već se moraju odmah obratiti svojim izabranim ljekarima i pratiti njihove instrukcije za dalje postupanje i eventualno upućivanje na dodatne preglede i pretrage.

S obzirom na epidemiološko dešavanje na terenu jedino odgovornim ponašanjem možemo sačuvati zdravstveni sistem od urušavanja.

Drugi talas pandemije koronavirusa već danima bilježi neslavne rekorde širom svijeta. U cijeloj Evropi situacija je veoma složena.

Mnoge zemlje preduzele su najrestriktivnije mjere jer su zdravstveni sistemi na granici pucanja.

Upozorenja stižu sa najviših adresa. Direktor Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu Hans Kluge u intervjuu CNN-u upozorio je na predviđanja SZO da dugoročno popuštanje mjera može povećati dnevnu smrtnost do 4-5 puta do januara 2021. u odnosu na onu koju smo imali u aprilu.

„Isti modeli pokazuju da jednostavne mjere poput dosljednije upotrebe maski i strogog upravljanja skupovima u javnim i privatnim prostorima mogu spasiti stotine hiljada života“ – rekao je Kluge.

Direktor Kluge ponovio je više puta iznijeti stav da „pandemija ne mijenja svoj smjer, nego to radimo mi”.

Naš zdravstveni sistem je dao odlične odgovore u svim segmentima: praćenja, analize, organizacije, posvećenosti i požrtvovanosti u radu, čime su zaslužili visoko poštovanje cijelog društva.

U ovom trenutku popunjenost naših zdravstvenih kapaciteta je oko 30%. To nam pokazuje da su epidemiološke mjere koje su preduzete u posljednjih nedjelja u pojedinim opštinama dale rezultate. Rast broja inficiranih u Nikšiću i Beranama koji su bili najugroženiji višestruko je smanjen.

Pored zdravstvenog sistema i ostalih institucija uključenih u borbu sa virusom, svakako, to je rezultat građana koji su se odgovornije pridržavali propisanih mjera.

Zbog toga, pozivamo građane da svi zajedno poštovanjem mjera damo doprinos suzbijanju pandemije i time spriječimo pooštravanje mjera koje pogađaju i građane i ekonomiju.

Share.

Comments are closed.