Godinama unazad, jedan od glavnih problema u mjesnoj zajednici Šušanj je nepropisno odlaganje otpada. Nije bilo godine, a da na ovom sajtu nisu osvanule fotografije kesa okačenih o ogradu, bačenih pored puta ili brda raznoraznog otpada pored kontejnera ili na ulicama. Mještani i ovog ljeta negoduju, uprkos čestim intervencijama Komunalnog preduzeća.
Na određenim mjestima u Šušanju svakodnevno se mogu vidjeti obilne količine otpada. Pored pružnog prelaza u ovom naselju, preko puta restorana “Orlando”, ali i na nekoliko mjesta u Gornjem Šušanju, poput nekoliko mini-deponija na putu ka katoličkoj crkvi. “Najpopularnije” mjesto za ostavljanje otpada je tzv. Vodovodna stanica, koja se nalazi u središtu ovog naselja. Ima tu velike količine kućnog otpada u plastičnim kesama, ali i posiječenih stabala i granja, građevinskog materijala, namještaja… Uzalud su opomene i table koje upozoravaju na zabranu deponovanja smeća.

Profesorica barske Gimnazije, Radinka Ćinćur, koja živi u Šušanju, prokomentarisala je situaciju odlaganja otpada u blizini pumpe za vodu: “Kada padne kiša, otpad se sliva niz ulicu i širi bakterije”. Po njenim riječima, mještani ne mogu trajno da utiču na taj problem.
Iz preduzeća Komunalne djelatnosti doo saopštili su da radnici RJ Čistoća odvoze otpad iz Šušanja svakodnevno, jednom ili dvaput, zavisno od lokacije.
Kontejneri u Ilinu kod voznog stajališta Šušanj, kod zgrada Babovića, kraj kružnog toka kod gornjeg mosta rijeke Željeznice, kod restorana “Pod lozom”, sa parkinga kod “Amfore”, magistrale kod BB-a, te iznad OŠ “Anto Đedović” prazne se dva puta dnevno. Ulice ispod i iznad pružnog prelaza u Šušanju čiste se od 6 do 8 sati izjutra. Komunalci su ostvarili dogovor sa nekoliko mještana koji su vlasnici ugostiteljskih ili prodajnih objekata po pitanju vremena iznošenja otpada, a lokacije kod tzv. Vodovodne stanice i kuće Kalezića obilaze dva puta dnevno.
Da je ovaj problem barem djelimično na putu rješavanja, svjedoči projekat “Naš Bar, čist grad”, u sklopu kojeg je Komunalno preduzeće podijelilo 100 kanti za smeće u MZ Šušanj. Na taj način je spriječen problem ostavljanja otpada ispred ili na kapijama i na nekoliko manjih lokacija.

Krajem juna Šušanjani su bili nemalo iznenađeni obavještenjem koje je postavljeno pored pružnog prelaza. Na tabli je pisalo da je “postavljen video nadzor”, te da je “svako nepropisno odlaganje otpada novčano kažnjivo”, uz logo Komunalnog preduzeća Bar. Snimanje javnih površina, i to toliko daleko od centra grada?
U ovom preduzeću, međutim, kažu da ne znaju ništa o tome: “Tablu za video nadzor i kameru nije postavilo naše Društvo i ne znamo da li je u funkciji ili nije”.

Ako je ovo djelo anonimnog privatnika, čini se da je doprinijelo boljitku, jer je evidentno da se na toj lokaciji odlaže mnogo manje otpada nego proteklih mjeseci. A da li se snima i gdje su uopšte kamere i snimci, ostaje nepoznanica.
Iz preduzeća Komunalne djelatnosti doo navode da se susreću sa brojnim problemima pri odvozu smeća iz Šušanja. To se, prije svega, odnosi na činjenicu da njihova vozila ne mogu da priđu određenim mjestima usljed gužve u saobraćaju, ali i na problem pasa i mačaka lutalica koji otpad razvlače po ulicama. Stalan problem duž čitave barske opštine predstavlja odlaganje kabastog otpada, koji se i dalje ostavlja pored kontejnera ili na ulicama, uprkos brojnih upozorenja i apela sa njihove strane.

Iz Komunalnog preduzeća su ponovo zamolili sve žitelje Bara da se, kada je u pitanju otpad te vrste, obrate njima na brojeve službe 312-479 ili 311-418, kako bi se dogovorili o njegovom preuzimanju.
Olivera Đorđević živi u gornjem dijelu Šušanja i slaže se sa upravom preduzeća Komunalne djelatnosti.
“Svi trebamo dati doprinos u rješavanju ovih problema”, poručila je, “moramo biti kolegijalni i dati primjer turistima”.