Sinoć je u sali Dvorca kralja Nikole otvorena izložba umjetnice iz Podgorice, Seide Belegović „Kompozicija formi i oblika“, na kojoj je predstavila novi ciklus slika i instalacija, stvaran u poslednjoj deceniji, gdje prepoznajemo novi izraz i umjetničke preokupacije. Publika je to pozdravila vidno zadovoljna, pomalo i iznenađena iskorakom koji je napravila Seida Belegović, o čijem upečatljivom umjetničkom radu svjedoče brojne izložbe i nagrade u zemlji i inostranstvu.
Postavku je otvorila dr Anastazija Miranović.
„Inspiraciju za ovaj stvaralački opus pronašla sam u Galaksiji. Zato što je sve oko nas, u suštini, geometrija. Tražeći novi motiv i inspiraciju, došla sam do ideje da moj lajt motiv bude trougao, jer ne bih bila umjetnik da stalno ne istražujem i ne inoviram. Trougao kao geometrijski oblik je snažan, estetski interesantan, kreativan, ima moć i specifičnost, ali mi i omogućava da radim i druge geometrijske forme. Gradeći jednu sliku i postavljajući trouglove na različite načine i mjesta, stvaram nove geometrijske oblike. Ovo je moj četvrti stvaralački opus, nakon maslina, makova i etno rapsodije. Dok stvaram, vodim se Sokratovom idejom da život, bez djela i razmišljanja, ne vrijedi življenja. Zato konstantno istražujem i krećem se modernim pravcem u umjetnosti“, kazala je za Radio Bar i Bar info Seida Belegović, objašnjavajući i simboliku boja na njenim novim slikama i tehniku koju koristi.
„Paletu boja sam suzila i ovdje možemo vidjeti da dominira samo nekoliko: crna i bijela, boje rađanja, života i smrti, plava je boja vasione, svjetlosti, neba, i to barskog. Kada sam ušla u galeriju vidjela sam da moje grafike koje imaju plavu boju, odražavaju vaše, barsko nebo i plavetnilo, što me ispunjava i čini zadovoljnom. Narandžasta, crvena i tamnocrvena su boje života, ljubavi, stvaranja i rađanja. Akrilik boja koju koristim je transparentna i nanosim je u više slojeva, kako bih dobila teksturu, a slika ima ritam i dobija kompoziciju, što se ne može postići ako se akrilik nanosi samo jednom. Kroz više namaza jedne površine, dolazi do izražaja i moja istrajnost, a kroz takvu boju i veća snaga trougla kao motiva“, nadahnuto je govorila umjetnica, koja se, osim slikama, predstavila i instalacijama, želeći, kako je naglasila, da izađe u stvarni prostor i dozvoli posmatraču i ljubiteljima umjetnosti, direktan kontakt i „razgovor“ sa radovima.
Dr Anastazija Miranović, upravnica Zavičajnog muzeja i istoričarka umjetnosti, otvorila je izložbu Seide Belegović, naglašavajući da je umjetnica u jednostavnoj geometrijskoj formi – trouglu, pronašla vlastiti simbol promišljanja i djelovanja u umjetnosti i osobeni ljudski znak, koji je istovremeno priroda.
„I kao da je lakše otkrivati nove svjetove, nego dublje zaći u jedan dio ovog, koji nam se čini da tako dobro znamo. Zapravo, potreban je samo trenutak taštine i zdravih čula, da nas nauči da iza uobičajenog stoji priroda. Upravo, to prirodno u uobičajenom i uobičajeno u prirodi/prirodnom, Seida umjetnički artikuliše u svojim radovima. Naizgled, jednostavne forme trouglova, ritmičkim repeticijama i multipliciranjem, svojevrsnim gradacijama – uvećanjima/umanjenjima, stvaraju dinamičke kompozicije, specifične pigmentne melodičnosti“, istakla je dr Miranović, osvrnuvši se i na boje, koje su “intenzivne, jasne, čiste, nerijetko kontrastne i opozitne, no istovremeno, kompatibilne”.
Umjetnica, koja poslije duže pauze izlaže u Baru, kazala je na otvaranju da je veoma počastvovana što je gošća grada gdje su umjetnost i kultura tradicija.
„U ovom, za mene svečanom trenutku, moram istaći i da mi je posebno zadovoljstvo što je besjedom o mom stvaralaštvu, izložbu otvorila dr Anastazija Miranović, istaknuta crnogorska istoričarka umjetnosti i šire. Ovo je moja treća samostalna izložba u Baru, a druga u saradnji sa Anastazijom Miranović. Biću iskrena, svaka njena aktivnost i rad je potvrda uspješnog organizatora i lidera, sa puno entuzijazma, posvećenosti i profesionalnosti“, istakla je Seida Belegović, koja se zahvalila i Kulturnom centru, direktorici, mr Aleksandri Grabež i publici koji su je podržali.
Seida Belegović je rođena u Podgorici. Završila je Akademiju likovnih umjetnosti u Prištini i magisterij u Sarajevu. Usavršavala se u Italiji, Grčkoj, Rumuniji i Engleskoj, a kao stipendista Fonda „Moša Pijade“ u Parizu. Izlagala je na preko 300 pojedinačnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, a prepoznatljiva je i po humanitarnom radu.
Bibliografija o umjetničkom i pedagoškom radu Seide Belegović sadrži preko 700 jedinica. O svom višedecenijskom umjetničkom i pedagoškom radu 2021. godine je objavila knjigu „Razdragana slikarska družina i Prijatelji slikari“.
Umjetnica će u subotu, 24. juna, biti gošća u prijepodnevnom programu Radio Bara „ Od doručka do ručka“, koji uređuje i vodi Silvija Vukelić.