VIDEO: Otvorena Kuća maslina

Predsjednik Vlade Crne Gore Zdravko Krivokapić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović i predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević otvorili su objekat Kuće maslina u Starom Baru. Otvaranju su prisustvali predstavnici Uprave javnih radova, te predstavnici udruženja maslinara.

Građevinski radovi na Kući maslina počeli su u oktobru 2019. godine, a danas je to savremen, funkcionalan objekat, u skladu sa ambijentom. Kuća maslina biće višenamjenski objekat, u kojem će se vršiti prerada i proizvoditi ulje, pakovanje i etiketiranje, održavati radionice, seminari, obuke, obučavati maslinari ali i potrošači. Za turiste, koji tokom čitave godine posjećuju Stari Bar, tu će biti prodajni i izložbeni prostor, te će se na taj način vršiti promocija crnogorskih proizvoda.

Premijer Krivokapić je ukazao na značaj koje maslinarstvo ima u crnogorskoj tradiciji i istakao da je maslina oduvijek bili simbol mira, suživota i prijateljstva u Baru i Crnoj Gori.

“Maslina predstavlja zajednički imenitelj Mediterana i Sredozemlja, ona je ujedinila sve ove prostore , a zahvaljujući simbolici može se iskazati kao civilizacijski doprinos kojim su obuhvaćene medicina, ekonomija, religija i filozofija. Kada pogledate pogledate samo taj jedan, najvažniji znak, koji danas treba svima nama da bude orijentir, a to je mir, onda ne čudi što je Pikaso 1949. naslikao  vrlo prepoznatljivu sliku “Golubicu mira”. Ona sa sobom nosi grančicu masline i predstavlja osnovu biblijskog djelovanja. Kada je Noje bio u pomirenju između Boga i čovjeka, poslao mu je golubicu koja  je donijela tu grančicu i to je bio znak spasenja i budućeg mira, koji mi do danas imamo u našem okruženju”.

“Sve što se tiče same masline, ne simboliše samo mir, već snagu, vrijednost, tradiciju,  i kako je to kazao jedan od najznačajnijih antičkih filozofa: ulje je tekuće zlato. E pa sad, kad imamo to zlato, dajte da ga upotrijebimo na najbolji mogući način i da izmijenimo to što je Crna Gora država koja u Evropi po glavi  stanovnika troši najmanje maslinovog ulja, negdje oko 0,5 l. Hajde da to izmijenimo i dostignemo evropski nivo koji je od 5-6 litara”, kazao je Krivokapić. On je podsjetio  i na tradiciju kada su mladići za ženidbu trebali da posade najmanje 100 stabala. “To je moguće, kad se hoće. I upravo ovaj prostor bi trebao da bude pokretač svega onoga što se vezuje za našu tradiciju, za njegovanje onog izvornog što imamo”.

Otvaranje Kuće maslina je njega bila  prilika da se prisjeti: “divne osobe, po kojoj bi objekat mogao da nosi ime. To je jedna divna Baranka koja je mnoge podučila šta je maslina i kolika je njena vrijednost – doktor Ksenija Miranović. Ona je bila sinonim znanja, posvećenosti, pameti, a najviše je voljela barsku žuticu, maslinu koju je opisala u svom doktorskom radu, u veličanstvenoj monografiji, koja je jedinstvena ne samo na prostorima bivše Jugoslavije nego i šire. Njome je podigla spomenik maslini, želeći da objasni šta je Bar i šta je žutica. A ako imamo takve ljude, zašto da ih zaboravimo? Upravo je to možda prilika da ih povežemo. Maslina živi preko 300 godina, a naš vremešni život na zemlji je najmanje četiri puta manji. Upravo je ovo prilika da ih se sjetimo i na taj način ostavimo neizbrisiv trag o njima. Prolaznost je mjera naših života, a Kuća maslina treba da nas podsjeća na to da njegujemo ono što imamo, da to čuvamo i na najbolji način prikažemo drugima”, kazao je Krivokapić.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović je istakao kako je Kuća maslina značajan događaj za maslinarstvo i za poljoprivredu, turizam, ali i za našu zemlju uopšte, pošto Crna Gora i Bar zvanično dobijaju centar maslinarstva.

“Po tome smo jedinstveni  u regionu i svijetu. Kuća maslina je kruna  zajedničkog rada Vlade, opštine, maslinara i svih onih koji su dali doprinos realizaciji ovog projekta. Opština Bar sa najvećim brojem maslina i najdužom tradicijom, Starom maslinom koja je  i zvanično dobila potvrdu da je sa preko 2.200 godina među par najstarijih stabala u svijetu, idealna je kao lokacija za Kuću maslina. Razlog više što smo odabrali ovu lokaciju jeste i što se Bar nalazi između ulcinjskog i bokokotorskog maslinarskog reona. Stari Bar je sve posjećenija turistička lokacija i tradicionalno mjesto svih najvažnijih dešavanja u maslinarstvu, gdje se održava i poznata manifestacija Maslinijada. U Kući maslina će se vršiti prerada, i proizvoditi ulje isključivo po standardima EU, pakovanje i etiketiranje ulja, održavati radionice, seminari, obuke, obučavati maslinari ali i potrošači o organoleptičkoj ocjeni ulja. Za turiste, koji tokom čitave godine posjećuju Stari Bar, tu su prodajni i izložbeni prostor, te će se na taj način vršiti promocija crnogorskih proizvoda, ne samo od masline, već i domaćeg meda, vina, voća, i svega onog što naši vrijedni proizvođači imaju da ponude”, kazao je ministar Stijović.

Stijović je pojasnio da nakon izgradnje objekta slijedi i njegovo opremanje, a zatim i utvrđivanje sistema  organizacije. Još nije odlučeno kome će biti povjereno upravljanje Kućom maslina.

”Naš prvi, inicijalni predlog je bio da Opština Bar oformi preduzeće koje bi upravljalo objektom. Razgovarali smo i o opciji da jedno od ministarstava, ili Vlada, uradi projekat za reprezentativne potrebe države, jer bi ovo bio jedini objekat na Primorju koji bi mogao da se koristi u reprezentativne svrhe, uz sve druge predviđene namjene. U narednih par dana donijećemo odluku o tome koji će model biti zastupljen”, objasnio je Stijović.

Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević istakao je zadovoljstvo što je prisustvovao svečanosti koja je organizovana od strane resornog ministarstva i Vlade Crne Gore, na kojoj je prezentovana kuća Maslina i završetak svih građevinskih radova  predviđenih tenderom.

”Raduje i činjenica da se prema informacijama koje smo dobili od ministra Stijovića, proces koji se odvija par mjeseci o tehničkom prijemu objekta, privodi kraju i da će nedostajuća oprema koja je narednih dana trebala da bude isporučena, vrlo brzo biti stavljena u funkciju. Ono što zabrinjava je to što ovaj posao, od samog tehničkog prijema i ostalih aktivnosti, koje su već trebale da budu okončane, traje previše dugo. Zato već  od današnjeg dana moramo da se potrudimo i uložimo dodatne napore, kako bi Kuća maslina- centar maslinarstva ne samo barskih, već svih maslinara Crne Gore, zaživio u punom sjaju”, kazao je Raičević.

“To je mjesto gdje će se okupljati ne samo barski maslinari,  ne predstavnici jednog udruženja, već svih udruženja u Baru, maslinari iz Ulcinja i Boke Kotorske. Očekivanja su bila da se realizacija svih aktivnosti  definisanih projektom odvijaju mnogom bržom dinamikom. Sa nivoa lokalne uprave uložićemo dodatne napore da ovaj prosor dodatno oplemenimo, opremimo i stavimo u funkciju. Očekujem takođe da će i resorno ministarstvo shodno ranijem dogovoru, upravljanje kućom Maslina prepustiti lokalnoj upravi, koja će to na pravi način znati da organizuje, sa ciljem da  kad objekat zaživi i počne proizvodnja maslinovog ulja, barski maslinari zaista dobiju mjesto za okupljanje, razmjenu iskustava i da će sve to zajedno činiti ne samo centar maslinarstva, već i edukacije maslinara”, uvjeren je Raičević.

Pozdravljajući prisutne predstavnik Udruženja maslinara iz Bara Ćazim Alković je izrazio zadovoljstvo zbog otvaranja centra i naglasio spremnost Udruženja da pomogne u svim daljim aktivnostima i valorizaciji ovog projekta.

“Maslinarstvo je u Baru važna poljoprivredna grana, ali  i mnogo više od toga. Maslina i maslinarstvo za Barane su način života, dio tradicije koja se sa koljena na koljeno prenosi 1000 godina. Barski maslinari su ponosi ponosni što su privilegovani da baš u našem gradu bude sagrađena Kuća maslina, čime i formalno postaje centar crnogorskog maslinarstva.

Naši preci koji su prije više od 2000 godina posadili Staru maslinu na Mirovici i druge stare masline u Baru i postavili temelje maslinarstva na ovim prostorima, postavili su, može se reći i temelje ove kuće. Nije slučajno da je ona postavljena baš ovdje uz zidine drevnog Bara. Ovo je kuća svih crnogorskih maslinara, a njena vrata treba da budu otvorena i drugim poljoprivrednim proizvođačima. Društvo maslinara Bar je bilo aktivni učesnik u svim fazama realizacije projekta, od ideje, planiranja prostora i sadržaja pa sve do konačne realizacije.

Zajedno sa odgovornima u ministarstvu poljoprivrede vodili smo računa o svakom detalju, kako bi danas imali ovako reprezentativan objekat. Zahvaljujemo što su u Društvu maslinara vidjeli partnera i što su prilikom relizacije projekta uvažavali naše mišljenje i potrebe maslinara”, istakao je Alković.

Nakon obraćanja,  upriličeno je svečano otvaranje i obilazak objekta, a zatim i sadnja maslinovih stabala, koje je organizovao predsjednik NVO Info sport  CG mr Miodrag Banović. Kuća maslina je u dvorišnom prostoru dobila maslinu Vlade Crne Gore, Ministarstva poljoprivrede i Opštine Bar.

Boravak premijera Crne Gore Zdravka Krivokapića u Baru bila je i prilika da odgovori na pitanja o aktuelnom političkom trenutku u našoj državi, te da prokomentariše komentare srpskih zvaničnika i iznese mišljenje o predstojećoj turističkoj sezoni u svijetlu dešavanja na globalnom planu.

“Onaj ko nešto kaže, to više govori o njemu, nego o onome kome je to upućeno. Mislim da ta osoba treba da zna šta je sramota, da bi drugome pričala o tome”, kazao je premijer osvrćući se na izjavu premijerke  Srbije Ane Brnabić.

“Ministar Vulin je iskazao jedan vrlo neprimjeren stav, da je napravio toliko ‘dobro’ Crnoj Gori i meni lično i da je vjerovatno njihovo učešće u izglasavanju nepovjerenja ovoj Vladi vrlo jasno. O tome najbolje govori činjenica da je predsjednik SNP-a dao izjavu da ima zvaničnu podršku iz Beograda da uđe u manjinsku Vladu. To znači, imate manjinsku Vladu koju podržava zvanični Beograd, sa uslovno rečeno zvaničnom Podgoricom koju predstavlja gospodin Đukanović i onda građani neka sami zaključe o čemu se radi.

Istina je da mi nismo uopšte razgovarali o otvorenom Balkanu. Tražili smo, naravno, alternativna tržišta. Uputio sam jedan dopis vladi Srbije tražeći kao čovjek koji je zabrinut kako će njegovi građani da budu snabdjeveni sa osnovnim životnim namirnicama, da dobijamo ono što smo dobijali u prethodnim mjesecima. Pošto nisam dobio nikakav odgovor, morali smo da tražimo alternativna rešenja. I još ovdje imate interesantno činjenicu, da glasnogovornik DF-a iskazuje kako on zna kako je taj dopis došao, pa bih volio da znam ko mu ga je dao. Vjerovatno ga dobio u Beogradu, jer saradnja te partijske grupacije je u direktnoj korelaciji sa Beogradom i vjerovatno jedan od razloga koji je uticao da ova Vlada više nema povjerenje. Razlog tome leži u toj igri između Beograda i njihovih političkih subjekata u Crnoj Gori, koji više zastupaju interese Beograda nego Crne Gore”, kazao je Krivokapić.

Na pitanje hoće li Crna Gora imati dovoljno osnovnih životnih i prehrambenih namirnica s obzirom da dolazi turistička sezona i hoćemo li doživjeti još jedno poskupljenje hleba, premijer Krivokapić je odgovorio:

“Ako budemo i dalje mi upravljali ovom državom, obezbijedićemo građanima sve što je neophodno. Ja vam sada ne mogu govoriti o tome da li će doći do poskupljenja hleba ili neće, ali država će sve učiniti da njeni građani ne osjete toliko duboko krizu koja se primiče. Iako su neki očekivali da će u maju kriza biti završena, ja sam više sklon da vjerujem kako će biti produbljena, da energetska kriza počinje tek od maja. Učinićemo sve da naši građani ne osjete toliko bolno te elemente. Što je najvažnije, sada se vidi koliki je bio značaj programa Evropa sad. Zamislite da su građani ostali na istom nivou najniže cijene rada, da nije povećana i prosječna zarada. Kako bi tek podnosili ono što ja očekujem kao jedan crni scenario, koji ne bih volio da se desi, a dešavaće se od početka maja i biti intezivniji kako godina bude odmicala.

 Što se tiče turističke sezone mi smo učinili sve što je do nas da ponovo nađemo alternativna tržišta. Nadam seda će turisti ponovo doći u Crnu Goru, možda ne onako kako smo mi planirali da to bude 100%  od 2019, ali barem da bude 90%,  što bi nam dalo snagu da imamo dovoljno budžeta da možemo odoljeti svim izazovima koji nas budu očekivali”.

“Za formiranje  Vlade koju nazivaju manjinskom,  najveći pravnici u Crnoj Gori smatraju da je apsolutno politička. Ta Vlada je neustavna. I sad zamislite, imate neustavnu Vladu i još  se zalažu da se to neustavno desi i u Skupštini. Dva puta kršenje Ustava. U prethodnom vremenskom periodu niko nije vodio računa o tome kako da taj najvažniji akt Crne Gore bude zaštićen. Ustavni sud je na granici funkcionisanja, nema toga braniča Ustava, ne funkcioniše ni Skupština. Jedini branič u ovom trenutku je sadašnja Vlada, kojoj je izglasano nepovjerenje. Mislim da je dosta igre sa građanima da političari treba da se uozbilje,  ovo nije dječja igraonica, niti je ikome ostalo od baba, ni od stričeva.

Najpošteniji način izlaska iz  krize bili bi vanredni parlamentarni izbori. Najbolji neka pobijedi, neka im je sa srećom i da prestane ova politička lakrdija koja traje već nekoliko mjeseci i koja nas je stopirala u mnogim procesima koji su bili reformski začeti. Najžalije mi je što vjerovatno nećemo doživjeti, da u junu mjesecu, na međudržavnoj konferenciji, prevedemo privremena u završna mjerila. Vlada je uradila sve što je do nje, napravila dinamički plan, obezbijedila sve preduslove da se to desi, ali postoji dio aktivnosti koje ne zavise od nje, već  od drugih grana vlasti: pravosuđa i skupštine. Osjećam nezadovoljstvo što taj najznačajniji korak koji bi približio Crnu goru Evropskoj uniji, nismo, ili nećemo uspjeti da uradimo”, zaključio je Krivokapić, odgovarjući na pitanje kako vidi aktuelnu političku situaciju.

Share.

Comments are closed.