Pajović: Dugovanja usporavaju prijeko potrebne investicije

Kada je prije sedam godina sa radom počela deponija “Možura” za, kako je prvobitno planirano potrebe deponovanja otpada iz Bara i Ulcinja, zadovoljstvo zbog konačnog rješenja velikog problema u međuvremenu je zamijenila zabrinutost, jer je ona dobila regionalni karakter. Ubrzo je postalo jasno da će tom odlukom njen vijek, projektovan na 28 godina i prihvat milion tona otpada, u najboljem slučaju biti prepolovljen. Danas ova deponija prima duplo više otpada godišnje od plana- ukupno 70.000 tona sa primorja.

“Specifičnost deponije, u odnosu na druge objekte komunalne infrastrukture, je između ostalog i u tome što samim puštanjem u rad nije završena investicija. Rukovodstvo preduzeća i zaposleni trudiće se da dobrom operacionalizacijom rada i planiranjem troškova postignu da deponija ubrzo bude preduzeće koje će efikasno i uzorno da posluje. U tom smislu bivši menadžment preduzeća preduzeo je ozbiljne mjere, ali posla i problema ima dosta”, ističe direktor “Možure” Zoran Pajović.

Prvi problem, kako objašnjava, nastao je kada je Državnim planom upravljanja otpadom deponija dobila status regionalnog centra za primorske opštine, što će neminovno usloviti značajno skraćenje njenog vijeka.

“Deponija danas prima duplo više otpada godišnje od prvobitnog plana, odnosno do sada je na deponiji ‘Možura’ deponovano 500.000 tona otpada, što predstavlja više od polovine kompletnog kapaciteta deponije”, ukazuje Pajović.

Sa ciljem rješenja velikog izazova, menadžent ovog preduzeća planira realizaciju dvije značajne investicije – proširenje kapaciteta deponije (izgradnjom novih sanitarnih kada) i osnivanje centara za selekciju i za kompostovanje.

“S tim u vezi kontaktirali smo nekoliko projektantskih kuća u cilju pripreme projektne dokumentacije. Ovi projekti naći će se i u planovima preduzeća za narednu godinu, koje ovih dana kompletiramo”, najavljuje direktor “Možure”.

Nemogućnost “Možure” da odgovori potrebama nekoliko crnogorskih gradova i prihvatu velike količine otpada koja se na njoj odlaže, nije jedini problem kojem menadžment predizeće pokušava stati na put.

“Razvojne projekte onemogućava dugovanje komunalnih preduzeća opština Bar i Ulcinj, koje na današnji dan iznosi 2.257,723,44€. U skladu sa zakonom, protiv tih preduzeća je preko javnog izvršitelja pokrenut postupak prinudne naplate za postojeća potraživanja”, ističe Pajović, koji objašnjava da je ta nepopularna mjera jedini način, s obzirom da “svi do sada uloženi napori rukovodstva preduzeća, u vidu molbi da obaveze plaćanja usluga deponovanja otpada izmiruju, nijesu urodile plodom.

Share.

Comments are closed.