SD: Hrapović: Socijaldemokrate ponosne na rezultate u zdravstvu
“Zdravstveni sistem je temelj – sve je manje važno kada je zdravlje narušeno. I sve je lakše kad smo zdravi: mi, porodica, društvo. Socijaldemokrate to znaju, i ponosni smo na rezultate zdravstvene politike, koju smo, uz podršku Vlade vodili u prethodne četiri godine.” To je poručio član predsjedništva Socijaldemokrata i ministar zdravlja Kenan Hrapović.
Kako je istakao Hrapović, zajedno sa Vladom je rađeno na tome da medicinski kadar ima prije svega veće mogućnosti za usavršavanje, pa se za kontinuiranu medicinsku edukaciju na godišnjem nivou izdvajalo i do 750.000 eura. Govoreći o usavršavanjima, istakao je da je u protekle 3 godine zdravstveni sistem odobrio 268 specijalizacija i 48 užih specijalizacija, dok će se naredne godine 146 ljekara specijalista vratiti u crnogorski sistem.
“Za dostupniju zdravstvenu zaštitu umrežene su privatne apoteke u sistem javnog zdravlja, pa su redovi za ljekove i nestašice daleka prošlost crnogorskog zdravstva. Uvođenjem elektronskih servisa u zdravstvu: e-zakazivanje, e-recept, e-laboratorija i mnogih drugih, omogućeno je da pacijenti svoje potrebe ostvare bez čekanja u redovima. Takođe, crnogorski zdravstveni sistem više nije na začelju Evrope po svojoj uspješnosti. Od neslavnog 35. mjesta iz 2015 godine, danas smo ocijenjeni napretkom koji se ogleda u 23. poziciji evropskih sistema. Takođe, poslednje istraživanje javnog mjenja zdravstvenom sistemu dalo je najvišu ocjenu za povjerenje”, istakao je Hrapović.
Hrapović je istakao i značaj vođenja računa o statusu prosvjetnih radnika: “Drago mi je da ulaganjem 1,5 miliona eura za 3 godine u Stambenu zadrugu „Zdravstvo“ riješeno egzistencijalno pitanje za 167 porodica, kao i da je opredijeljeno isto toliko sredstava za naredni trogodišnji period.”
Kako je dodao, “Od početka mandata sam se zalagao i uvijek ću biti na strani povećanja plata zdravstvenim radnicima. Država je imala sluha za najhumaniju profesiju i procenat uvećanja zarada u zdravstvu vrednovala najviše u odnosu na mogući finansijski momenat, a svakako najviše u odnosu na ostala povećanja u javnom sektoru, tako da su Zdravstvu povećane plate za 15,3 %”.
Hrapović je zaključio porukom da će Socijaldemokrate uvijek insistirati na unapređenju zdravstvene infrastrukture, naglasivši da je posebno važna činjenca da je planirano nekoliko krupnih državnih projekata kao što su izgradnja Klinike za infektivne bolesti, Klinike za kožne bolesti, Klinike za mentalno zdravlje i rekonstrukcija Stare bolnice “Danilo I“ na Cetinju.
“Mi, Socijaldemokrate, znamo šta znači zdravlje i spremni smo da damo svoj doprinos u njegovom obezbjeđivanju. Svoju poziciju na čelu ovog resora u prethodnom periodu koristili smo odgovorno i u interesu svih, kako bismo povratili povjerenje u zdravstvo. Mi smo tu za građane – sad i uvjek”, rekao je.
***
SDP: Da i roditelji i staratelji djece sa sa teškim smetnjama u razvoju imaju pravo na starosnu penziju
SDP je predložio amandmane na Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju kojim smo tražili da pravo na starosnu penziju mogu ostvariti i roditelji i staratelji djece sa teškim smetnjama u razvoju. Predlogom Vlade je bilo određeno da se ova mogućnost briše 2021.
Smatramo da članom čije brisanje se predlaže je predviđeno organičenje ostvarivanja prava na starosnu penziju za roditelja koji ima dijete ili staratelj koji vrši starateljstvo nad djetetom, bez obzira na godine života djeteta, sa teškim smetnjama u razvoju koje je korisnik lične invalidnine do kraja 2021. godine. Naime, država, umjesto da konstanto razvija, unapređuje i osigurava ostvarivanje ekonomskih i socijalnih prava, već godinama razvija praksu pravne nesigurnosti za osobe s invaliditetom i njihove porodice..
Prava roditelja djece s invaliditetom imaju dodatan osnov u činjenici da država nije stvorila adekvatne uslove i ravnopravnost za odgoj djece, nije omogućila usluge u zajednici, pristupačnost, kvalitetno obrazovanje i zaposlenje, dostupnost najsavremenih pomagala i usluga, nije obezbijedila život u zajednici izvan restriktivnih okruženja, i nije osigurala adekvatan životni standard i pokriće troškova života nastalih zbog invaliditeta. Ako je država uslovila roditelja da brinu o djetetu ili više djece s invaliditetom istovremeno kako misli da se taj roditelj može zaposliti i raditi i obezbijediti ekonomsku sigurnost u starosti.
Ukoliko je moguće da je država posle 10 godina ustanovila da ovom pravu nije mjesto u penzijskom sistemu (nema takvog stave u obrazloženju zakona) onda je trebala istovremeno predložiti izmjene i dopune drugog zakona u kojem bi „bilo mjesta za ovo pravo“, ili postići na drugačiji način pravni ekvivalent garancijom drugih prava suštinski istovjetnih za roditelje i porodice, odnosno osobe s invaliditetom.