Pedagoškinja: Učenici teže prate onlajn nego redovnu nastavu

Onlajn svijet je blizak našoj djeci, motivisani su da ga istražuju, pa je onlajn nastava prilika koju treba da iskoristimo kako bismo djecu što bolje informatički i digitalno opismenili, kazala je u razgovoru za Dnevne novine pedagoškinja u OŠ “Blažo Jokov Orlandić” u Baru Tanja Vujović.

Sa konceptom onlajn nastave šire nastavno osoblje u Crnoj Gori se, zbog pandemije, susrelo tek prije godinu, iako isti u pedagoškoj praksi mnogih država postoji godinama.

Pedagoškinja u barskoj osnovnoj školi smatra da ovakav vid nastave ne treba odbaciti, u kombinaciji sa dosadašnjom praksom, ni kada prođe pandemija, iz više razloga.

“Škole u kojima danas naša djeca uče odavno ne odgovaraju njihovim trenutnim, a vjerovatno ni budućim potrebama. Sve je više novih zanimanja koja zahtijevaju digitalne kompetencije i informatičku pismenost koje se stiču praktičnim iskustvom, a ne samo iz udžbenika, pa je onlajn učenje dobra prilika za razvijanje tih vještina kod djece. Školi predstoje velike promjene koje zahtijevaju uključivanje čitavog društva i vjerujem da će internet otvoriti mnogobrojne mogućnosti za učenje i da će se to odraziti i na školu. Zato bi bilo dobro da učimo na ovom iskustvu i što spremniji dočekamo te promjene,” kazala je Vujović.

Početak onlajn nastave u Crnoj Gori bio je težak, a nastavnici su se, kako navodi ona, snalazili kako su znali i umjeli u uslovima koji su bili daleko od idealnih.

S obzirom na uslove u kojima se prešlo na ovakav vid nastave, nije se, u startu, mogao očekivati zadovoljavajući kvalitet učenja.

„Ova promjena u nastavi, odnosno učenju, desila se iznenada, nametnuta je pandemijom, a nije rezultat promišljanja i pripremanja za promjenu obrazovne paradigme. Stoga ni kvalitet ovog vida učenja nije mogao biti zadovoljavajući, pa ne čudi nezadovoljstvo nastavnika, roditelja i samih učenika, koji su jedva dočekali povratak u školske klupe”, smatra Vujović.

Kvalitet ovog oblika nastave u najvećoj mjeri, prema njenom mišljenju, zavisi od sposobnosti učenika i nastavnika da isti primjenjuju.

“Naši nastavnici nemaju dovoljno iskustva u onlajn nastavi, a zbog loše opremljenosti škola i slabe internet konekcije nisu u prethodnom periodu praktikovali onlajn učenje. Za takvu promjenu je potrebna edukacija nastavnika i primjena novih vještina i znanja u neposrednom radu s učenicima. Tako i ne čudi da su onlajn časovi u velikoj mjeri ličili na časove u klasičnoj učionici, dominirala je predavačka nastava dok je interakcija među učenicima smanjena” kaže Vujović i dodaje da internet, kao prostor na kome se realizuje onlajn nastava, nudi mnogo mogućnosti za dinamičnu, multidisciplinarnu nastavu, angažovanje svih učenika i prilagođavanje nastave individualnim sposobnostima i potrebama djeteta.

U OŠ “Blažo Jokov Orlandić” rađeno je istraživanje koje pokazuje da su učenicima u toku prethodne godine najviše nedostajale socijalne aktivnosti druženje s vršnjacima i neposredan kontak s nastavnicima, ali i da im je mnogo teže da se koncentrišu na praćenje onlajn, nego redovne nastave.

„Od problema u vezi sa nastavom na daljinu, učenici su navodili da imaju problem sa lošim internetom, a manji broj djece nema internet u kući. Jednom broju učenika više odgovara onlajn nastava, jer, kako navode, lakše prate nastavu, zbog bolje discipline. Neki učenici ističu da se na ovaj način smanjilo vršnjačko nasilje. Anketirali smo i roditelje. Roditelji mlađih učenika kažu da im je neophodna njihova pomoć i podrška tokom praćenja onlajn nastave, a da oni nisu uvijek u mogućnosti da to i urade”, sumira rezultate istraživanja Vujović.

Dodaje da rezultati ovakvog istraživanja pokazuju da je, ipak, onlajn nastava gubitnik, ali da ne smijemo zaboraviti da smo se okušali u ovom obliku nastave ne zato što smo to željeli i bili spremni već zato što nismo imali izbora.

“Kada se tome još doda i socijalna izolacija, smanjeno druženje, strah od posljedica pandemije, neizvjesnost u vezi sa njenim završetkom, gotovo da nemamo dobrih argumenata za odustajanje od ovog oblika učenja. Ono nam se u stvari dešava i to van škole i bez njenog uticaja generacije mladih stiču nova socijalna iskustva, nove vještine i znanja upravo preko interneta”, zaključila je Tanja Vujović.

Share.

Comments are closed.