Petnaesta sjednica lokalnog parlamenta sa 11 tačaka dnevnog reda počela je danas.
Poslije utvrđivanja kvoruma, kao i zapisnika sa prethodne dvije sjednice, odbornici su sa dnevnog reda skinuli petu i šestu tačku, prijedlog Odluke o lokalnim komunalnim taksama, kao i prijedlog Odluke o lokalnim administrativnim taksama pošto nije stigla saglasnost i mišljenje resornog Ministartstva, odnosno Vlade.
Potom se krenulo od poslednje tačke dnevnog reda prijedlozi Odbora za izbor i imenovanje, odnosno formiranja Žirija za dodjelu nagrade “24.novembar”.
Poslije kraćih diskusija u kojima su učestvovali odbornici Vasilije Lalošević, Dejan Đurović i Jovan Ivović, kao i predsjednik Opštine Dušan Raičević sa 29 glasova za, odnosno bez glasa protiv i uzdržanog je usvojena Odluka. Za predsjednicu Žirija izabrana je Radmila Beba Vojvodić, dok su članovi Živko Andrijašević, Stevan Bato Popović, Muharem Muratović, Stefan Šušter, Ljubo Vukoslavčević i Dejan Đurović.
Potom su odbornici prešli na prvu tačku dnevnog reda prijedlog Programa podrške razvoju preduzetništva opštini Bar 2019-2022, a uvodno riječ imala je Sanja Mitrović, sekretarka Sekretarijata za privredu.
“Program podrške razvoju preduzetništva predstavlja šemu državne pomoći na osnovu koje se korisnicima dodjeljuje pomoć male vrijednosti, odnosno ‘de minimis’ državna pomoć u skladu sa Zakonom o kontroli državne pomoći i Uredbom Komisije (EU) od 18. decembra 2013. godine. Iznos sredstava će biti određen u Odluci o budžetu za svaku kalendarsku godinu posebno”, kazala je Mitrović i nastavila:
“Odlukom o Budžetu Opštine Bar za 2019.godinu u okviru organa klasifikacije 10, opredijeljena su sredstva u iznosu od 100.000,00€, namijenjena za realizaciju ovog programa. Sredstva su klasifikovana u tri mjere. Prva mjera je promocija preduzetništva kao paradigme društvenog razvoja, a za sprovođenje ove mjere opredijeljeno je 5% od ukupno opredijeljenog iznosa za godinu u kojoj se dodjeljuje podrška. Druga mjera je organizovanje menitoringa i specijalističkih obuka za sticanje poslovnih znanja, vještina i kompetencija, a za sprovođenje ove mjere opredijeljeno je 5% od ukupno opredijeljenog iznosa za godinu u kojoj se dodjeljuje podrška, a za njeno sprovođenje zadužen je Biznis start-up Centar Bar, kao referentna organizacija u ovoj oblasti. I na kraju, treća mjera odnosi se na direktnu finansijsku podršku za preduzetnike, a za sprovođenje ove mjere opredijeljeno je 90% od ukupno opredijeljenog iznosa za godinu u kojoj se dodjeljuje podrška. Ova mjera se sastoji u plasiranju bespovratnih finansijskih sredstava-subvencija u cilju podsticanja lokalnog ekonomskog razvoja”, kazala je sekretarka uz napomenu da će se sastav i nadležnosti Komisije urediti posebnim aktom.
Kako je Mitrović istakla, ovaj program predstavlja jedan od mehanizama strateškog usmjerenja lokalne uprave da unapređenjem sektora preduzetništva doprinese kreiranju stimulativnog lokalnog poslovnog okruženja, razvoju tržišne ekonomije i jačanju Crne Gore kao preduzetničkog društva, pa je kao takav, usaglašen sa nacionalnim dokumentima na kojima počiva sveobuhvatna razvojna politika Crne Gore.
Predsjednik Odbora za privredu i finansije Aleksandar Markolovića je između ostalog podvukao da Program predstavlja jedan od mehanizama za podsticaj razvoja, kao i da je krajnje transparentan i razvijen do detalja.
Dragan Tufegdžić je kazao da mu prijedlog izgleda simpatično i sa velikom dozom entuzijazma.
“Ne želim biti negativan kada je ova lijepa ideja u pitanju ali razmišljam da li je ostvarljiva”, istakao je Tufegdžić.
Vasilije Lalošević se složio sa prethodnikom kao i da treba podržati napor Opštine na ovom planu, ali isto tako rekao da treba uzeti u obzir i poslovni milje kao i da je možda dobro razmišljati o povećanju cifre.
Dejan Đurović je takođe podržao Program, ali i istakao da određena suma neće ničemu doprinijeti.
Božidar Janković je kazao da podržava ovaj Program kao mlad čovjek i očekuje da sve dobije puni smisao.
U diskusiji su još učestvovali Omer Vukić koji je govorio o realnosti, odnosno odlivu kadrova, dok je Ammar Borančić istakao da je u načelu Program prihvatljiv i da mu je drago što je Skupština u mandatu u kojem je on odbornik krenula u ovu priču. Dragan Vojvodić je govorio o poslovnom ambijentu sa akcentom na banke i uslove koje daju, dok je dr Miroslav Knežević između ostalog izrazio zadovoljstvo svim diskusijama kolega koje su svakako u svrsi ovog prijedloga, odnosno kako bi došli do najboljeg modela. Miloš Šušter je rekao da je tema inspirativna zbog kako je kazao naslova i da je Program teško donijet bez strateškog plana Opštine Bar. Na odgovornima je, kako je kazao, da osmisle priču kako ovaj grad treba da se razvija.
Predsjednik Opštine Dušan Raičević je izrazio zadovoljstvo što je tema izazvala veliko interesovanje odbornika i ujedno istakao da je ovo pionirski poduhvat. Pored toga istakao je da se ovdje ne govori o zapošljavanju, već o kreiranju radnih mjesta.
Ovaj Program ne nudi kreditna sredstva već bezpovratna sredstva, kako je kazao, što je još jedna velika povoljnost, kao i da kroz ovaj Program želi se podijeliti rizik za nove ideje. Pored ostalog osvrnuo se i na ankete koje ga brinu, u kojima kako je rekao, mladi ljudi preferiraju rad u javnoj upravi, a ne u javnom sektoru, predloživši Skupštini da ovaj Program usvoji, te da danom donošenja stupi na snagu, kako bi u što kraćem roku sve bilo završeno, odnosno on bio dostupan.
Sa 23 glasa za i dva uzdržana ovaj Program je usvojen.
Potom se prešlo na drugu tačku dnevnog reda prijedlog Odluke o kriterijumima, načinu i postupku raspodjele sredstava za podršku ženskom preduzetništvu. Uvodno slovo je takođe imala sekretarka Sekretarijata za privredu Sanja Mitrović koja je kazala da se ovom odlukom utvrđuju kriterijumi, način i postupak raspodjele sredstava Budžeta Opštine Bar namijenjenih za podršku ženskom preduzetništvu.
“Osnovni cilj ove odluke je jačanje preduzetničkih kapaciteta žena i njihovo ekonomsko osnaživanje u cilju kreiranja rodno uravnoteženog poslovnog ambijenta i unapređenja ukupnog lokalnog ekonomskog razvoja. Specifični ciljevi su otvaranje novih radnih mjesta, stimulisanje inovativnosti i kreativnosti, poboljšanje performansi postojećih preduzeća i otvaranje novih preduzeća koja su u vlasništvu žena i kojima upravljaju žene, unapređenje turističkog proizvoda, diverzifikacija turističke ponude i slični ciljevi definisani strateškim dokumentima Opštine Bar. Sredstva se dodjeljuju za biznis / poslovne ideje ženama preduzetnicama i privrednim društvima u kojima su žene osnivač ili jedan od osnivača i izvršni direktor. Sredstva za podsticanje osnivanja i razvoj poslovanja dodjeljuju se preduzetnicama/ društvima sa prebivalištem/sjedištem na teritoriji opštine Bar. Ukoliko podnosilac biznis plana nema registrovanu djelatnost, u slučaju da mu sredstva budu odobrena, mora svoju djelatnost registrovati u neki od oblika organizovanja koji predviđa Zakon o privrednim društvima, ili na način definisan pravilima djelatnosti kojima namjerava da se bavi, najkasnije do dana potpisivanja Ugovora. Ukupan iznos sredstva opredijeljenih za podršku ženskom preduzetništvu utvrdiće se u godišnjm budžetu Opštine Bar, a sredstva se planiraju kao posebna budžetska linija. Sredstva se dodjeljuju u svrhu subvencionisanja opravdanih troškova u iznosu koji ne može biti manji od 70% opravdanih troškova. Jedan biznis plan ne može biti podržan u iznosu većem od 30% od ukupno opredijeljenih sredstava. Raspodjela sredstva za biznis planove vrši se na osnovu javnog konkursa, koji raspisuje Komisija za raspodjelu sredstava za podršku ženskom preduzetništvu, a konkurs se može raspisati dva puta godišnje”, istakla je Mitrović.
Potom se krenulo sa diskusijama, odnosno prvim krugom u kojem su govrile Svetlana Lana Vučetić, Vesna Đokvučić, Irina Dabović, Dejan Đurović …