Gošća emisije „Sunčanom stranom ulice“ Radio Bara bila je Suzana Mašanović, samostalna savjetnica za aktivne mjere zapošljavanja u Birou rada Bar.
RB/BI: Direktan povod za Vaše gostovanje je početak procedure prijavljivanja poslodavaca zainteresovanih za učešće u Programu stručno osposobljavanje, koje već trinaestu godinu zaredom realizuje Zavod za zapošljavanje, uz podršku Vlade Crne Gore. Ko ima pravo da učestvuje u projektu?
Mašanović: Prijaviti se mogu svi poslodavci iz privatnog i javnog sektora. Prijavljivanje je otpočelo 16. septembra, traje mjesec – do 16. oktobra. Podvlačim da je prilikom prijavljivanja na sajt eUprave potrebno obratiti pažnju, jer su privatni i javni sektor razdvojeni.
RB/BI: Kakva su iskustva, da li se prijavljuju poslodavci koji su već učestvovali, ili se nadate i novim?
Mašanović: Uglavnom su to naši partneri iz ranijeg perioda. Međutim, dosta je i novih, koji se već sedmicama raspituju o proceduri prijavljivanja i budućim obavezama. Ima i onih koji se ne snađu u toj proceduri. Ipak, to je neznatan broj, jer su, uglavnom već registrovani u sistemu eUprave kao učesnici drugih projekata i programa. U svakom slučaju, rado ćemo im pomoći. Svim radnim danima sam u Birou i zaista mi ne predstavlja problem da izađem u susret i dam smjernice za jednostavnu proceduru. Važno je, ipak, da nakon elektronske prijave dođu u Biro, kako bismo provjerili da li je to što je prijavljeno i odobreno.
RB/BI: Bilo bi dobro da objasnite, zbog onih koji su još uvijek u dilemi da li da se prijave, zbog kojih benefita bi valjalo da to učine?
Mašanović: Najveći stimulans poslodavcima bi trebalo da bude što dobijaju radnu snagu željnu i spremnu da primijeni ono što su naučili tokom školovanja. Ovo je vid stručnog usavršavanja, ustvari, demonstracija znanja u praksi. Poslodavci dobijaju za rad voljne i orne mlade ljude, pri čemu im je jedina obaveza da nam jednom mjesečno dostavljaju izvještaje koji su potvrda da su radno angažovani visokoškolci redovno dolazili i prilježno obavljali radne zadatke. Sve ostale formalnosti i procedure su obaveza zaposlenih u Birou.
RB/BI: Podsjetimo, ima li poslodavac pravo da posredstvom ovog programa, radno angažuje i po nekoliko visokoškolaca?
Mašanović: Naravno. To zavisi od mogućnosti da mladim uposlenicima obezbijede mentora koji će ih uputiti u posao. Broj visokoškolaca diktira veličina firme – dešava se da jedna angažuje i pet visokoškolaca.
RB/BI: Iz kojih sektora su proteklih godina poslodavci bili najbrojniji?
Mašanović: Bilo ih je i iz privatnog i iz javnog sektora. Međutim, s obzirom da se je prijava realizuje elekronskim putem, mi nemamo uvid u prijave iz javnog sektora. Svake godine nam se prijavi 100 do 130 poslodavaca za 200 do 230 radnih mjesta.
RB/BI: Jesu li mladi ljudi spremni da rade?
Mašanović: Jesu. Čim dođe septembar, viskoškolci pohrle u Biro rada. Razlog je što tada završavaju poslednje ispite, pa jedva čekaju da vide listu poslodavaca koji su u ponudi. Pritom se i obraduju što nisu teritorijalno vezani za Bar, već radnu praksu mogu da obavljaju u gradu po izboru. Naravno, napomenemo im da uz platu nemaju mogućnost da dobiju putne troškove.
RB/BI: Nakon prijavljivanja poslodavaca i visokoškolaca, slijedi najkomplikovaniji posao – uparivanje. Po kom principu se realizuje i kakva su iskustva?
Mašanović: Ono se obavlja elektronski. Prilikom prijavljivanja visokoškolci vide gdje su kod poslodavaca rangirani. Savjetujem ih da na to obrate pažnju, jer ako poslodavac traži tri lica, a oni su rangirani kao peti, sedmi, nužno je da „iskombinuju“ i da se „prebace“ kod poslodavca kod koga su prvi ili drugi na listi. Ključnu ulogu igra prosjek ocjena tokom studiranja.
RB/BI: Kako rješavate situaciju, pretopstavljam da ih je tokom proteklih 12 godina bilo, kada poslodavci i visokoškolci ostanu neupareni?
Mašanović: Spisak izađe najkasnije do kraja novembra, pa imamo priliku da tokom decembra, u saradnji sa poslodavcima, provjeravamo da li postoji mogućnost uparivanja. Najveći problem je ako na evidenciji nemamo lice sa studijskog programa za koji postoji potražnja od strane poslodavca. Ipak, pokušavamo da, u saradnji sa eUpravom i Zavodom za zapošljavanje dođemo do rješenja.
RB/BI: Pozabavimo se sada statistikom i onim što će, svakako, interesovati visokoškolce koji žele da se prijave – koliko njih, nakon devetomjesečne prakse, nastavi radni angažman kod istog poslodavca? Šta pokazuju iskustva iz prethodnih godina?
Mašanović: Ne bih se prilikom procjene rukovodila procentima, ali ću reći da ih je dosta. Pogotovo jer su visokoškolci ti koji biraju firme, pa je logično da se trude i žele da ostave dobar utisak. Sa druge strane, kada poslodavac vidi da je mladi čovjek zainteresovan, radan, spreman da uči, zadržaće ga u svom timu i poslije isteka devet mjeseci.
RB/BI: Koliko iznosi mjesečna nadoknada za visokoškolce?
Mašanović: Mjesečna nadoknada za učesnike koji angažman završavaju 15. oktobra, je 450 eura. O eventualnim promjenama iznosa, informaciju ćemo dobiti iz resornog ministarstva.
RB/BI: Koje je radno vrijeme Biroa rada Bar kada vam se visokoškolci mogu obratiti ukoliko imaju neke nedoumice i pitanja?
Mašanović: Sa strankama radimo od osam do 14 sati. Iako nam visokoškolci već dolaze u želji da se informišu, ne možemo im dati precizne podatke, jer je prijava poslodavaca još uvijek u toku. Objasnimo im da procedura podrazumijeva dva koraka – provjera diplome i prijava kod Zavoda. Najviše ih uznemiri kada dođe do neke administrativne greške (pogrešno upisan matični broj ili ime i prezime). Međutim, takve greške se rješavaju u roku od nekoliko minuta. Za sada imaju obavezu da se redovno prijavljuju u Zavodu za zapošljavanje, a nakon 16. oktobra naša su vrata otvorena i spremni smo da pomognemo koliko god smo u mogućnosti.
RB/BI: Kada nova generacija visokoškolaca startuje na posao? Do ove godine je taj datum bio 15. januar.
Mašanović: Tako će biti i ovoga puta. Nova generacija počinje sa radnim angažmanom 15. januara, kada se i potpisuju ugovori. Poslodavac potom Zavodu dostavlja ugovore, na osnovu čega u Birou popunjavamo dokumentaciju koju prosljeđujemo Ministarstvu. Krajem januara bude gotov izvještaj za prvih 15 dana, kako bi već početkom februara dobili platu za pola mjeseca.