Počelo prijavljivanje poslodavaca za Program stručnog usavršavanja visokoškolaca

Prijavljivanje poslodavaca zainteresovanih za učešće u Programu stručnog usavršavanja i osposobljavanja visokoškolaca počelo je 15. septembra, a traje do 15. oktobra. Nakon toga prijave predaju visokoškolci koji žele da kroz devetomjesečnu radnu praksu odrade pripravnički staž. Ovaj program već godinama uspješno realizuju Zavod za zapošljavanje i Vlada Crne Gore.

“Prijavljivanje se obavlja elektronski, na portalu e-Uprave. Poslodavci koji se prijavljuju po prvi put, na početku se moraju registrovati, a potom potražiti visokoškolce za čiji su radni angažman zainteresovani”, objašnjava Suzana Mašanović iz Biroa rada Bar.

Ona podsjeća da je osnovni cilj programa da olakša prelazak mladih iz svijeta obrazovanja u svijet rada, kroz pružanje mogućnosti za dodatno sticanje znanja, radnih vještina i kompetencija. Program treba da doprinese smanjenju nezaposlenosti i davanju smjernica ustanovama visokog obrazovanja prilikom koncipiranja upisne politike. Stručno osposobljavanje korisnika traje devet mjeseci i priznaje se kao radno iskustvo u trajanju od 12 mjeseci, a i uslov je za polaganje odgovarajućeg stručnog ispita sa stečenim visokim obrazovanjem.

Suzana Mašanović

Poslodavci imaju pravo da angažuju i po nekoliko visokoškolaca. Mašanović podvlači da najveće interesovanje vlada za ekonomistima i pravnicima, a nije zanemarljiva ni potražnja za građevinskim i saobraćajnim inženjerima, arhitektama, dizajnerima, informatičarima…

“Prilikom prijavljivanja poslodavci moraju voditi računa da precizno naglase za koji studijski program su zainteresovani. Kada su u pitanju, recimo, ekonomske nauke, treba navesti da li je u pitanju bankarstvo, računovodstvo…, jer se dešava da ne možemo upariti poslodavce i visokoškolce ako se studijski program ne poklapa sa onim koji je visokoškolac završio”, objašnjava Mašanović. U Birou rada su, kako navodi, na raspolaganju za pomoć prilikom rješavanja svih nedoumica, a svaki korak procedure prijavljivanja objašnjen je i na e- Upravi.

“Iako je prijava on line, svaki poslodavac je obavezan da biroima dostave obrazac ‘E-1’ koji je u fizičkom obliku, kao potvrdu i dokaz da su zaista prijavljeni i da su uspješno prošli proceduru”, navodi Mašanović.

Poslodavci iz privatnog sektora prijave za učešće u Programu stručnog osposobljavanja podnose područnoj jedinici Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i preko portala e-Uprave. Poslodavci su dužni sa korisnicima omoguće osposobljavanje u skladu sa Programom stručnog osposobljavanja lica sa visokim obrazovanjem, a da li se program realizuje u skladu sa propisima, kontrolisaće stručni tim.

Ovaj program se pokazao kao veoma uspješan, a praksa pokazuje da nakon završetka stručnog usavršavanja oko 30% visokoškolaca ostane u radnom odnosu kod istog poslodavca. Korisnici dobijaju mjesečnu nadoknadu u visini od 50% prosječne zarade u Crnoj Gori.

Share.

Comments are closed.