Pohvale OO Crveni krst Bar za organizovanost i uspješnu realizaciju projekata

Na četvrtoj sjednici Skupštine Opštinske organizacije Crvenog krsta, posljednjoj u ovom sazivu, usvojeni su Izvještaj o radu i Finansijski izvještaj za prošlu godinu. U okviru izbornih aktivnosti, usvojene su odluke o održavanju Izborne Skupštine OO CK Bar 2022-2026. godine, kao i o broju i zastupljenosti predstavnika i predstavnica u Skupštini OO CK Bar, Odboru za finansijska pitanja, u Skupštini Crvenog krsta Crne Gore.

Predsjednik Skupštine, Slobodan Đonović, zahvalio je OO Crvenog krsta na profesionalnosti i humanosti. Podsjetio je na istorijat ove organizacije i istakao da „OO Crvenog krsta Bar ide u korak s vremenom, uvodeći brojne nove projekte“.

„Kad pogledate izvještaje, vidite brojeve, ali i hiljade usluga i roba koje su stigle do marginalizovanih grupa“, podvukao je Đonović.

Prof. dr Ranko Popović pohvalio je predan rad svih u OO CK Bar, na čelu sa sekretarkom, Zoricom Crnčević.

„Ništa od ovog ne bi moglo da bude, da nije bilo aktivista, volontera, Upravnog odbora, Skupštine, Odbora za finansijska pitanja, u čijim su redovima ljudi sa ličnim i profesionalnim ugledom, visokog morala“, decidna je sekretarka OO CK Bar, Zorica Crnčević.

Ona je rekla da su pod okrijem organizacije sprovedene brojne aktivnosti i obuke i dodala da su „usluge koje pruža Crveni krst najjeftinije a svima dostupne“.

„Danas je završena IV redovna sjednica Skupštine OO CK Bar i posljednja sjednica u ovom sazivu. Svi mi možemo biti zadovoljni, iz razloga što smo čuli veliki broj pohvala za naš rad, uz zadovoljstvo što je toliko aktivista i volontera uključeno u realizaciju naših programskih i projektnih zadataka“, kazala je Crnčević za Radio Bar i Bar info, neposredno nakon sjednice.

Objasnila je da je članovima na dan sjednice prestao mandat u Skupštini, odborima i komisijama OO CK Bar, i dodala da svi koji su učestvovali u radu Skupštine „na neki način ostaju volonteri ove humanitane organizacije.

„Zato mi ovoliko godina trajemo i nemamo pravo nijednim svojim postupkom, a posebno profesionalci, da bacimo sjenku na rad zarad svih onih koji su gradili Crveni krst ovih 147 godina“, podcrtala je sekretarka.

Najstariji volonter, sa 43 godine u kontinuitetu volonterskog staža, u Baru i u Crnoj Gori je Miodrag Banović, podsjetila je Crnčević, dodajući da on „bez obzira na godine, uvijek daje doprinos i spreman je da se odazove“.

Ona je podsjetila da je Crveni krst nezavisna organizacija, koja postoji dugi niz godina, da poštuje principe koji su izuzetno važni. „Maksimalno smo se zalagali da se prepozna mandat i ispoštuje uloga Crvenog krsta, koji je pomažući organ državi i lokalnoj samoupravi“, kazala je Crnčević. Dodala je da je u 2021. godini urađeno „jako puno projektnih zadataka i svih redovnih aktivnosti, po osnovu Zakona o Crvenom krstu Crne Gore“.

Naglasila je da je bilo mnogo izazova, puno teških situacija koje su nastajale kao rezultat ekonomske krize proizrokovane pandemijom, ali su se osvjedočeni humanisti trudili da obezbijede što više donacija preko Crvenog krsta Crne Gore.

„Oni su u 2021. godini pomagali u materijalnim dobrima- humanitarnim paketima, obukama koje su pružili zaposlenima i volonterima… Kada se kompletna aktivnost prenese u finansijski iznos, utrošeno je preko 150.000 eura. Glavni dio našeg budžeta, kada su u pitanju značajni programi i usluge koji se odnose na starija lica i redovan rad Crvenog krsta, jesu sredstva koja su opredijeljena iz Budžeta Opštine u iznosu od 70.000 eura. Kako ste danas čuli na Skupštini i iz pozdravnog pisma generalne sekretarke Crvenog krsta Crne Gore Jelene Dubak, Opština Bar je prepoznala da je Crveni krst partner od povjerenja, da odrađuje svoje poslove u korist svih kojima je to potrebno. Sredstva iz Budžeta opredijeljena su za redovne aktivnosti, usluge namijenjene starijim osobama i obuku stanovništva iz prve pomoći. Sredstva koja dobijamo su veoma značajna, ali su daleko od toga kolike su potrebe organizacije Crvenog krsta. Svakodnevno se susrijećemo sa novim izazovima, sa novim potrebama, a u prošloj godini smo imali jako malo humanitarne pomoći, u odnosu na zahtjeve našeg lokalnog stanovništva- imali smo preko hiljadu porodica koje su primile pomoć od nas“, objašnjava Crnčević, dodajući da su se zbog nedostatka humanitarne pomoći fokusirali na najmanji broj korisnika.

„Očekujemo da će se u 2022. godini pojačati budžeti, da će se pojaviti donatori koji će usmjeriti sredstva prema Crvenom krstu. To ne moraju da budu finansijska sredstva, to nikada nismo tražili i nikada Crveni krst ne traži ništa za sebe, nego za one kojima je potrebna pomoć“, kazala je naša sagovornica, dodajući da je Crveni krst krovna organizacija za humanitarno djelovanje.

Pred Crvenim krstom je veliki izazov kad je u pitanju ukrajinska kriza.

„Na evidenciji imamo 60 porodica sa oko 150 članova i prema našoj procjeni, javljaju se oni kojima je zaista potrebna pomoć. Potrebe su razne- od psiho-socijalne podrške, službe traženja, pomoći pri uspostavljanju komunikacije sa drugim institucijama… Prirodno je da se oni koji se nađu u problemu, kojima je potrebna pomoć, obrate Crvenom krstu“, kazala je Crnčević.

U 60 porodica iz Ukrajine, sa preko 150 članova, najviše je mladih majki sa maloljetnom djecom. Njihove potrebe su različite, kaže naša sagovornica, dodajući da će fokus biti na psiho-socijalnoj podršci, kako da se integrišu u našu sredinu, da pokušaju da prevaziđu stres i ublaže patnju i brigu za članovima porodica koji su tamo ostali, naravno, ne zanemarujući ni dio humanitarne pomoći.

U tome će Crvenom krstu pomoći i Ukrajinci koji u Baru žive desetak godina, a javili su se da pomognu sunarodnicima pri komunikaciji sa ovom humanitarnom organizacijom.

Crnčević ističe da neće biti zapostavljena nijedna programska aktivnost, bez obzira na sve izazove sa kojima se Crveni krst susrijeće.

„Mora da se vrši procjena pojedinaca i porodica, rade se socijalni kartoni, razgovara se sa korisnicima. Nije svakom korisniku potrebna humanitarna pomoć. Naše iskustvo govori, što se naših korisnika tiče, da je mnogo veća pomoć psiho-socijalna podrška, razgovor sa njima. Kad razgovarate sa ljudima, kad osjete da ih razumijete, kao da ste im na trenutak ublažili patnju. Trenutno imamo ukrajinsku krizu, ali briga o našem lokalnom stanovništvu, koz set usluga, nikada ne može da se dovede u pitanje“, kategorična je Crnčević.

Share.

Comments are closed.