Kompanije “Admiral holding” i “Roaming Montenegro” su jedini ponuđači za kupovinu stare poslovne zgrade “Barske plovidbe” (nekadašnji objekar Uprave “Prekookeanske plovidbe” u Ulici maršala Tita) i poslovnog prostora u Beogradu.
Izvršni direktor “Barske plovidbe” Boris Mihailović je “Vijestima” kazao da je “Admiral Holding” ponudio 1,95 miliona eura, a “Roaming Montenegro” 1,75 miliona.
Državna kompanija je 12. jula oglasila prodaju ove nepokretnosti koja se nalazi u centru Bara, a ponude su se dostavljale do 27. juna. Kompaniji je hitno potreban novac jer joj za deset dana stiže na plaćanje rata kineskoj Eksim banci od 1,8 miliona dolara (oko 1,55 miliona eura), a hitno mora da nađe i najmanje 600 hiljada eura da spasi brod “Kotor” koji je zarobljen u američkoj luci Savana.
Svako odlaganje ove prodaje značilo bi nove probleme za “Barsku plovidbu”, ali i brodove “Crnogorske plovidbe” koje je preuzela “Barska”.
Početna prodajna cijena nepokretnosti, kako je precizirano oglasom, iznosila je 1,75 miliona eura, a kriterijum za izbor najboljeg ponuđača je ponuđena cijena. Tako da je “Roaming Montenegro” dao ponudu u visini početne cijene, dok je “Admiral holdinga” bolja za 200 hiljada eura.
“Komisija je dostavila zapisnik sa otvaranja ponuđačima i dala rok do danas da se isti upoznaju sa cjelokupnom dokumentacijom od početka procesa. Skupština akcionara me kao izvršnog direktora ovlastila da sprovedem postupak prodaje nepokretnosti, formirao sam komisiju koja je raspisala oglas i javila su se na oglas dva ponuđača. Komisija je otvorila ponude i nije bilo predviđeno javno otvaranje. Očekujem da Komisija tokom iduće nedjelje završi posao i dostavi mi predlog. Komisija će procijeniti ukoliko treba angažovati stručna lica za konsultacije prije donošenja predloga odluke”, pojasnio je juče Mihajlović.
Prema njegovim riječima, komisija cijeni ispravnost ponuda i poštovanje procedura propisanih oglasom, a on donosi odluku koja je konačna na bazi izvještaja komisije.
“Ako budem imao nedoumica u vezi cjelokupnog postupka, mogu angažovati stručnu pomoć. Shodno tački 14. ‘Barska plovidba’ zadržava pravo da poništi oglas bez dodatnog objašnjenja ili obaveza prema ponuđačima. Cijeli proces se mora kompletirati ili poništavanjem ili potpisivanjem ugovora sa izabranim ponuđačem do 28. jula do kad važe garancije ponuđača shodno uslovima traženim oglasom”, rekao je Mihailović.
Prema planu Vlade, o čemu su “Vijesti” ranije pisale, novac od njene prodaje i od prodaje poslovnih prostora u Beogradu od 67,56 kvadrata treba da se iskoristi za spasavanja crnogorskih državnih brodarskih kompanija, “Barske” i “Crnogorske plovidbe”.
Objekti se nalaze na atraktivnim lokacijama, stara upravna zgrada u centru Bara, u Ulici maršala Tita, dok se poslovni prostor u Beogradu nalazi u strogom centru grada, u Ulici Nikole Pašića. Ipak, uprkos njihovoj lokaciji, ove nepokretnosti godinama zjape neiskorišćene – stara zgrada u Baru je ruinirana i od 2005. godine se 92 odsto njene površine ne koristi, dok je poslovni prostor u Beogradu prazan više od dvije decenije.
Stara upravna zgrada izgrađena je 1966. godine i na kraju prošle godine njena vrijednost je procijenjena na 1.754.906,64 eura. Dio ovog objekta, koji čini osam odsto ukupne površine, odnosi se na kancelarije koje su date u zakup Prvoj banci, koji su zakupci kompanije dugi niz godina.
Prema dokumentu Ministarstva pomorstva o potrebi urgentnog rješavanja problema tekuće likvidnosti “Crnogorske plovidbe”, novac ostvaren prodajom ovih nepokretnosti biće usmjeren na otplatu duga “Barske plovidbe” prema kineskoj Eksim banci, a ostatak će, u skladu sa smjernicama Vlade biti iskorišćen za druge namjene, uključujući podršku “Crnogorskoj plovidbi” koja se suočava s prijetnjom stečaja.
Ovaj plan je dio šireg modela poslovno-tehničke saradnje kojim bi “Barska plovidba” preuzela brodove “Crnogorske plovidbe”, obezbijedila joj hitnu likvidnost i stabilizovala sektor državne pomorske privrede. Ugovori su potpisani u maju i “Barska” je preuzela dva broda “Crnogorske”, međutim jedan od njih “Kotor” je već nekoliko dana blokiran u američkoj luci Savana, prvo zbog manjeg kvara, a zatim što “Barska” nema novac da plati troškove boravka u toj luci. Ti troškovi su prešli 600 hiljada eura i rastu svaki dan, a prijeti opasnost i da neko od povjerilaca pokrene prinudnu naplatu broda. Iz Ministarstva pomorstva proteklih dana saopštavaju da traže rješenje, ali da ni jednoj državnoj pomorskoj kompaniji ne mogu dati državnu pomoć jer bi to bilo kršenje zakona.
“Crnogorska plovidba”, koja je u potpunom državnom vlasništvu, već je vratila kredite kineskoj Eksim banci za kupovinu brodova, dok “Barskoj” narednih dana dolazi na naplatu rata od 1,8 miliona dolara. Ranije je država obje kompanije pomagala u vraćanju kredita. “Crnogorska” je zbog toga dužna državi 34 miliona eura, a “Barska” još ima dug prema Eksim banci od oko 22 miliona dolara, kao i od 7,5 miliona eura Vladi na ime rata koje je ranije platila u ime te kompanije.