Popodnevni dio sjednice SO Bar: Stara maslina proglašena za spomenik prirode, azil za životinje na Kufinu…

Popodnevni dio sjednice SO Bar nastavljen je usvajanjem više odluka iz ingerencija Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove i zaštitu životne sredine, koje je u ime predlagača predstavio sekretar Vesko Gvozdenović.

Odluka o alternativnom smještaju, uz amandman predsjednika Opštine Dušana Raičevića, usvojena je bez rasprave sa 18 glasova “za” i 7 “uzdržanih”, a kako je pojasnio Gvozdenović, utemeljena je na normativnim osnovama. Bez rasprave je usvojena i Odluka o kućnom redu u stambenim zgradama, kako bi se prava i potrebe stanara uskladili sa zakonskim propisima. “Odluka o načinu odvojenog sakupljanja i sakupljanja komunalnog otpada radi obrade na teritoriji opštine Bar proistekla je iz Zakona o upravljanju otpadom, a odnosi se na razvrstavanje suvih i mokrih frakcija”, kazao je Gvozdenović, pojašnjavajući da se tom odlukom utvrđuje način sakupljanja, nadzor i upravljanje otpadom.

“Bez reciklažnog centra i povećanja broja inspektora koji će kontrolisati odlaganje otpada, ova odluka će ostati mrtvo slovo na papiru”, upozorio je odbornik Miloš Šušter, dok odbornik Savo Pavlović smatra da je dobro osmišljena, ali ne i primjenljiva, jer je da bi se ispoštovala, potrebno edukovati mladi naraštaj i raditi na podizanju ekološke svijesti.

Odbornici SO Bar danas su usvojili i plan zaštite od štetnog dejstva voda za vode od značaja za Opštinu Bar. “Planom su obuhvaćene vode od lokalnog značaja, kroz redovnu-preventivnu zaštitu i vanredne situacije, te zaštita od erozija i klizišta”, kazao je sekretar Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i zaštitu životne sredine Vesko Gvozdenović. Odbornik Savo Pavlović mišljenja je da je trebalo oročiti planove za zaštitu vodotoka koji mogu nanijeti štetu. “U narednih šest mjeseci treba uraditi pojedinačne planove za svaki vodotok posebno”, predložio je Pavlović.

Spomenik prirode “Stablo Stare masline”, danas je odlukom SO Bar proglašen zaštićenim prirodnim dobrom. Predlagač odluke, sekretar Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i zaštitu životne sredine Vesko Gvozdenović, odbornike je upoznao sa pravnim utemeljenjem njenog donošenja, koje je u saglasnosti sa više zakona. Osim što je podržana sa glasovima 27 odbornika, o ovoj tački dnevnog reda se i diskutovalo. Odbornik Amir Arabelović je sugerisao da prostor oko Stare masline većim dijelom treba osloboditi betona i mermera, zbog narušavanja vizuelnog doživljaja drevnog stabla, a predložio je  i izmještanje kućice za naplatu koja zaklanja pogled.

“Upravljanje prirodnim dobrom, Starom maslinom, preuzima Sekretarijat za stambeno komunalne poslove i zaštitu životne sredine, što je od posebne važnosti, jer će biti dužan da štiti njene temeljne vrijednosti i podstiče plansko unapređenje”, kazao je mr Aleksandar Markolović. On je naglasio kako je transparentnost u upravljanju od posebne važnosti i zapitao se “kome će i na osnovu kojih refernci pripasti čast rezidbe Stare masline, ko će imati privilegiju da od njenih grana pravi suvenire, na koji način će se upotrebljavati njeni plodovi”.

Sekretar Gvozdenović je pojasnio da se usvajanjem Odluke stvaraju preduslovi za izradu plana koji će utvrditi detalje o korišćenju, a koji će takođe biti predočen na usvajanje SO Bar. Gvozdenović je saglasan sa Arabelovićevom tvrdnjom da je stablo okovano betonom, te da bi za intervenciju te vrste trebalo razmatrati izmjenu urbanističkog projekta.

Neočekivano mnogo diskusija na današnjoj sjednici SO Bar izazvala je tačka dnevnog reda koja se odnosila na način izmirenja naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, za buduću zgradu  Sindikata bezbjednosnih institucija. Kako je u ime predlagača odluke Sekretarijata za imovinu i investicije, pojasnio sekretar Vido Dabanović, Sindikat bezbjednosnih institucija zatražio je oslobađanje od plaćanja naknade za izgradnju zgrade za 190 zaposlenih u bezbjednosnim službama. „Pošto zakonska mogućnost za oslobađanje ne postoji, predloženo je da se Opštini Bar ustupi parcela ovog Sindikata koja bi bila namijenjena za izgradnju saobraćajnice u DUP-u Topolica-Bjeliši površine 1100 m2, po cijeni od 258 eura i 650 m2 poslovnog prostora u budućoj zgradi Sindikata bezbjednosnih institucija.

Odbornik Miloš Šušter je zatražio pojašnjenje o svojinskom vlasništvu parcele, s obzirom da je po njegovim saznanjima u ranijim periodima bila vlasništvo barske opštine. „Otkud i kako je parcela sada vlasništvo Sindikata bezbjednosnih snaga“, zapitao je on. Šušter smatra i da je predložena Odluka pravno nedefinisana i ekonomski neisplativa, te da je cijena poslovnog prostora previsoka.

I odbornik Omer Vukić mišljenja je da Opština Bar prihvata visok kompenzacije naknade, ali i da je jako važno što će veliki broj porodica riješiti stambeno pitanje“.  Vasilije Lalošević je konstatovao da je zanimljiva i prihvatljiva ideja da bi se poslovni prostor u zgradi bezbjednosnih službi, između ostalog, koristio i za potrebe vrtića, čime bi se riješili problemi lokacije za njegovu izgradnju za dogledno vrijeme, istovremeno apostrofirajući socijalnu komponentu i rješavanje stambenih potreba zaposlenih u bezbjednosnim strukturama. Lalošević se zapitao da li je moguće da u Baru ima 198 pripadnika službi bezbjednosti koji nemaju riješeno stambeno pitanje i naglasio da treba voditi računa o kriterijumima i prioritetu pri sticanju prava na raspodjelu stana.

Sekretar Sekretarijata za imovinu i investicije Vido Dabanović pojasnio je da Sindikat službe bezbjednosti ovom parcelom raspolaže još od perioda kada joj je to zemljište ustupila Vlada Crne Gore. Ta parcela je bila definisana kao društveno vlasništvo, a po Zakonu, društveno se moglo prenositi  na državu, ili opštinu. Upravni postupak, koji je 2000. god pokrenula Opština Bar je izgubljen, jer je Viši sud obrazložio da je društvena svojina podjednako bila i opštinska i državna, te da je pravni vlasnik država, odnosno Vlada Crne Gore.

Nakon ovih pojašnjenja, odbornik Miloš Šušter je konstatovao da bi Opština Bar trebala da zaštiti svoj interes predlogom o partnerstvu sa Sindikatom bezbjednosnih institucija za čije potrebe će se raditi zgrada i zamjerio predlagaču Odluke što odbornicima nije predočena skica parcele o kojoj govore, najavljujući da će ostati dosljedan stavu i glasati protiv Odluke.

I odbornik Dragan Vojvodić se složio da je trebalo prikazati skicu parcele, te da je SO Bar uvijek imala sluha za rješavanje stambenih potreba naših sugrađana.

Predsjednik opštine Dušan Raičević je izrazio iznenađenje da je ova odluka izazvala toliko diskusija. „Treba akcentovati da je riječ o pronalaženju načina za izmirenje, a ne za oslobađanje od plaćanja naknade. Ovo je jedini način da bezbjednosnim strukturama izađemo u susret. Donošenjem odluke, riješili smo egzistenciju značajnog broja naših sugrađana“, kazao je Raičević. Cijenu poslovnog prostora u budućoj zgradi Sindikata bezbjednostih institucija koja je ponužena Opštini Bar je ocijenio povoljnom, upoređujući je sa cijenom poslovnog prostora u sivoj fazi, koja se u neposrednoj blizini prodaje za iznos od 2050 eura. „A poslovni prostor, omogućiće zbrinjavanje brojnih zaposlenih u lokalnim organima, kao i za druge namjene za koje će biti korišćen. I parcela za saobraćajnicu koju Opština Bar dobija na račun izmirenja naknade, biće privedena namjeni u skladu sa planskim dokumentom“, istakao je Raičević, uz napomenu da će mnogim porodicama iz našeg grada biti riješena egzistencija.

Posljednji dio današnje sjednice SO Bar danas je bio posvećen izvještaju Komisije za pronalaženje adekvatnih lokacija za izgradnju privremenog smještaja za napuštene i izgubljenje životinje. Izvještaj je predstavio predsjednik Komisije Radomir Novaković Cakan, a o ovoj temi govorila je i Snežana Simić iz NVO Šapice, koja je bila gost današnje sjednice.

Radomir Novaković je upoznao odbornike sa činjenicom da je za lokaciju trebalo naći mjesto koje će biti blizu grada, imati neophodnu infrastrukturu, te da ne smeta mještanima, s obzirom da su bili suočeni sa kategoričnim odbijanjem smještanja azila u svojoj okolini. Novaković je za odbornike organizovao video prikaz lokacije budućeg privremenog smještaja i pojasnio da bi on funkcionisao kao organizaciona jedinica DOO Lovstvo Bar, da će u njemu raditi edukovani veterinari koji su prethodno završili obuke za rad u prihvatilištu.

Član komisije, gradski menadžer Ćazim Alković, saopštio je da se Komisija, između tri lokacije, od kojih su se dvije nalazile u Crmnici: Gluhom Dolu i Brčelima, odlučila za lokaciju na Kufinu, u graničnom pojasu uz Opštinu Budva. „Ova lokacija se pokazala najboljim izborom, kako zbog blizine prilaznog puta, postojanja osnovne infrastrukture, nenaseljenosti  područja i drugog“, kazao je Alković

Snežana Simić iz NVO Šapice je govorila o razlozima za izgradnju smještaja za životinje, zahvalila Radomiru Novakoviću i Dušanu Raičeviću na angažmanu i pomoći i istakla kako je nevladin sektor volonterizmom preuzeo brigu opštinskih organa o napuštenim životinjama i lutajućoj stoki. O ovoj temi govorili su još Miloš Fuštić, Dragan Tufegdžić, Marko Brnjada, a zaokružio je Radomir Novaković riječima: „Opština Bar će pružiti ruku svima koji žele da nam se pridruže u ovom projektu.To mora biti sklonište gdje će svoje životinje moći da dovedu svi građani Bara, da ih odatle uzmu, da se o njima temeljito brine uz sve potrebne uslove“.

Sjednica SO Bar biće nastavljena sjutra u 10h.

Share.

Comments are closed.