Popodnevni nastavak sjednice SO Bar o Radio Baru

SO Bar je danas popodne razmatrala Informaciju o realizaciji Ugovora o pružanju javnih usluga između Opštine Bar i Radio Bara za 2018. godinu. U uvodnom izlaganju, direktorka Radio Bara Vesna Šoškić je informisala odbornike o programskim sadržajima, a finansijsko poslovanje predstavio je Vojislav Tomović, šef finansijske službe.

“Ugovor sa osnivačem je u potpunosti ispoštovan, čak i više od toga, jer smo uz emisije i programske sadržaje koji su predviđeni ugovorom, realizovali i niz drugih koji su interesu našeg grada i građana. Zahvaljujući dobroj saradnji sa lokalnom upravom, priliv sredstava iz budžeta bio je redovan što nam je omogućilo da na vrijeme servisiramo sve obaveze. U Radio Baru petnaest godina nije primljen nijedan novinar, jer smo poštovali preporuku i lokalne uprave i Vlade o racionalizaciji. Suvišno je govoriti koliko su novi ljudi i novi kadrovi potrebni,  jer specifičnost našeg posla uzrokuje trošenje ljudi, zasićenje, i ne samo zaposlenih, već i onih koji nas gledaju, ili slušaju. Ulažemo nadljudske napore da ispratimo sve događaje i prikažemo ih, s obzirom da svoju ulogu javnog emitera  radimo kroz više oblika informisanja: nismo samo Radio Bar, nismo samo jedan medij, nego u okviru radija radi portal Bar info, dopisništvo TV Crne Gore, dopisništvo ‘Pobjede’, specijalizovani sajt za sport Sport Bar. Šoškić je navela emisije i sadržaje koje Radio Bar realizuje, poput direktnih prenosa skupštinskih zasijedanja, prenošenja svih dnevnih aktuelnosti u dnevnoj informativnoj emisiji “Barska hronika”, specijalizovanih i kolažnih emisija, vijesti, emisija posvećenih nevladinom sektoru, poljoprivrednicima, iz kulture i obrazovanja, zabavnog tipa, otvorenog studija Radio Bara, dnevnu emisiju na albanskom jeziku i dr. Ukupno 12 sati govornog programa i 12 sati programa koji je pokriven muzikom i reklamama.

“Radio Bar je u godini za nama proglašen za jedno od 100 najuspješnijih preduzeća u Crnoj Gori, odnosno zauzima visoko deseto mjesto u kategoriji mikropreduzeća, a projekat ocjenjivanja rada sprovela je vodeća agencija u ovoj oblasti ‘Bi konsalting’, uz podršku Ministarstva ekonomije i Ministarstva finansija i Privredne komore Crne Gore. Uz sve to, Radio Bar ostvaruje jednu širu kulturološku misiju, trudeći se da bude edukativan, da njeguje tradiciju i najviše vrijednosti našeg grada i države. Naša uređivačka koncepcija jasno počiva na tim temeljnim vrijednostima koje ćemo neupitno njegovati kroz sve programske sadržaje i mirne i prosperitetne budućnosti našeg grada”.

Šef finansija Vojo Tomović kazao je da je Radio Bar jedan od rijetkih kolektiva koji posljednjih godina posluje pozitivno, što je postignuto zahvaljujući poslovodstvu, strukturi zaposlenih i radu: “Struktura prihoda i rashoda u Informaciji je postavljena onako kako je to postavio i revizor. Naši ukupni prihodi bili su 344.000, dok su rashodi 342 000, i manji nego u prethodnoj godini, što govori o racionalnom poslovanju. Najveći dio troškova ide na bruto zarade, iako smo i pored toga među najmanje plaćenim javnim emiterima. Međutim, jedni smo od onih koji imaju i najredovnije plate”.

Tomović je htio da iznese i svoje mišljenje o predstojećim aktivnostima za izbor direktora Radio Bara, ali je predsjednik Skupštine Mićo Orlandić ukazao da to nije tema ove tačke dnevnog reda.

Odbornica DPS Nikica Purlija je iskazala svoje mišljenje o o radu Javnog servisa. Ona je za izvještaj o realizaciji programskih sadržaja u 2018. godini predložila izmjenu naslova emisije namijenjene hendikepiranim osobama, koja bi glasila “emisija za lica sa invaliditetom”. Medicinske termine “hendikepirane osobe” treba napuštati i koristiti termine iz sfere socijalne politike.

Purlija je istakla nepravilnosti učinjene tokom izvještaja koji se rade sa zasijedanja Skupštine, a posebno povodom opravdanog reagovanja DPS-a: “Odgovori vaše redakcije upravo pokazuju to odsustvo smirenosti, nedostatak mudre skromnosti i istinske sigurnosti, ali i nesposobnost prihvatanja dobronamjerne kritike. Priznanje za vlastitu veličinu tražite prema mjeri kojom ste sami sebe izmjerili, umjesto da služite drugima i da vaši odgovori budu nadahnuti poštovanjem. Javno osuđujete, zaboravljajući na odgovornost koju imate. Odgovor na dopis Opštinskog odbora DPS, a koji je bio s pravom adresiran i opravdan, ostavlja dilemu zašto je priznanje evidentne greške u tekstu, ostalo bez prava na odgovor, bez prava na ispravku i izvinjenja. Obaveza novinara u ovakvim situacijama je i da dopuni nepotpunu informaciju, ili ispravi netačnu, što je takođe izostalo”.

Purlija je upitala da li je posao urednika da odlučuje što će ponuditi svojim slušaocima i čitaocima, da li urednik nadgleda sve pripreme za objavljivanje članaka, da li je odgovornost urednika biranje fotografija prikladnih tekstu. Ona je istakla da je odnos prema odbornici DPS Branki Nikezić bio nekorektan, te da je bez navođenja imena i funkcije upotrijebljena sintagma “visoka predstavnica”, a riječ je o ženi koja može da služi kao primjer poslovnog djelovanja, odlučnosti, istrajnog rada, dobrote: “Umjesto toga, bestidnom bukom reflektovali ste vaše loše stavove i nedostatak široke opšte kulture”.

“Nikica Purlija je govorila o novinarskom kodeksu, potrebi da se mladim ljudima omogući da iskažu svoj talenat i izvrsnost, da se aktivno, a ne pasivno, prenose informacije o raznim događanjima, kredibiltetu novinara, nedostatku kritičkog izvještavanja. Novinar, dijelom kao i odbornik, u ime građana otkriva, ili ukazuje na probleme, podstiče promjene, promoviše ljudska prava, potencira vrijednosti, toleranciju i nediskriminaciju”, zaključila je Purlija uz uvjerenje da će u budućem periodu nastaviti uspješnu saradnju, a da će profesionalni i moralni nivo biti okvir u kojem će se živjeti i raditi.

Odbornik LP Ammar Borančić je govorio o važnosti lokalnog javnog emitera koji bi morao biti lice onoga što jeste grad Bar. Najbolja oprema, redovne mjesečne plate zaposlenih u Radio Baru, mogu da nam garantuju da će Radio Bar i to biti, pravo lice Bara i nešto što će ga prezentovati na pravi način.

“Razumijevajući sve obaveze sa kojima se na tom putu susrijeće Radio, želim da skrenem pažnju na par stvari. Kao nedostatak koji povremeno provejava na portalu Bar info jeste ažurnost i pravovremenost informacija, naročito kada se to tiče ove Skupštine. Direktorica je sama rekla da je to mjesto na čijem se poboljšanju može raditi”, kazao je Borančić. “Kao neko ko vjeruje u liberalne vrijednosti, ne želim sebi da dopustim da neko pomisli kako se miješam u uređivačku politiku, razumijem slobodu novinara, što on hoće da prenese, konkretno govorim o izvještaju sa poslednje sjednice i konkretno u dijelu izvještaja gdje su poslate političke poruke. Prenijete su određene rečenice za koje ne mogu da prihvatim da su bitne u odnosu na moju percepciju, ili percepciju nekoga ko je profesionalno izvještavao sa ove Sjednice. Dakle, odista ne mislim da je iz cijelog govora potpredsjednika Novakovića i predsjednika Skupštine Mića Orlandića, najznačajniji dio da predsjednik Novaković pozdravi Melaniju Tramp. Isto tako ne smatram da je suština moje priče oko bojkota i neodgovornog ponašanja prema građanima, to da sam ja, negdje u nekom neformalnom dijelu, kazao: ‘Mogu im želju trpjet’. To je, evo, izgleda napravilo političku buru u Baru, jer su me zvali odbornici iz opozicije, da se žale. To je dobro za neki skandal, ili slično, ali za lokalnog radio emitera nije. Dakle, da se iz cijele moje diskusije izvuče ta rečenica, kad se to stavi u taj kontekst djeluje potpuno drugačije”, naveo je Borančić, i dodao: “S obzirom da Radio Bar nije tržišni medij, takve stvari koje su iznijete sa prošle sjednice su apsolutno suvišne. Podržavam da se za Radio Bar obezbijede veća sredstva, kako bi dodatno osavremenio svoj kadar, jer su mediji fluidna pojava i treba pratiti trendove vremena”. Borančić je predložio direktne video prenose sjednica, kako bi građani bili u prilici da “uživo vide, čuju, itd. što se ovdje govori“, tako bi došli u situaciju da  budemo relaksirani na koji je način neko shvatio sjednicu, u odnosu na one koji izvještavaju.

Odbornik DPS dr Vesna Đokvučić se pridružila stavu odbornice Nikice Purlija da je nazivanje odbornice Branke Nikezić “visokom predstavnicom”, bez navođenja imena i funkcije krajnje nekorektno. Đokvučić je kazala da je nezadovoljna odgovorom koji je dobila od Radio Bara, a koji se odnosio na pitanje po kojim kriterijumima se vrši selekcija odbornika koji će biti spomenuti u tekstu sa sjednica i čija će diskusija biti objavljena. “Nisam zadovoljna odgovorom koji sam dobila, zato isto pitanje postavljam i sada”, kazala je Đokvučić.

Aleksandar Markolović iz DPS je upitao Vojislava Tomovića koja je prosječna zarada u Radio Baru i kako to smatra da su  plate među najnižima, kad je prema njegovim saznanjima prosječna zarada u Radio Baru veća nego prosječna zarada zaposlenih u Opštini od koje se dobijaju sredstva. “Sredstva iz budžeta nisu mala, s obzirom na broj zaposlenih”, smatra Markolović.

Na primjedbe je odgovorila direktorka Radio Bara Vesna Šoškić: “Do prije dvije godine, Radio Bar je imao najnižu platu u Crnoj Gori. Zahvaljujući tadašnjem gradonačelniku dr Zoranu Srzentiću, zatim Miću Orlandiću, a i Vama, plate su povećane, odlično se sjećam da ste za to glasali. Do tada, naši novinari su nerijetko grcali u dugovima. Što se skupštinskih izvještavanja tiče, u obavezi smo da uradimo izvještaj u trajanju od 2-do 3 minuta, na novinaru je da procijeni šta je nužno, važno, što je ostavilo pečat i što treba da se čuje. Naši izvještaji nisu obavezni da budu duži, jer se skupština prenosi direktno i sve može da se čuje”.

“Što se tiče diskusije gospođe Purlije, ona je ovdje iznijela niz teorijskih stvari o tome šta je novinarstvo, to je prepisala vjerovatno iz nekog novinarskog priručnika i moram joj reći da mi to izuzetno dobro znamo, za razliku od nje koja ne znam čime se bavi, ali se nikad nije bavila novinarskim poslom, pa su to sasvim proizvoljne i paušalne ocjene. Odmah ću je i demantovati, rekla je ‘treba objektivno i istinito izvještavati’, a Radio Bar to radi u ogromnim razmjerama: otvoreni smo za sve partije, za sva dešavanja, mislim da smo više i Bogu i narodu dosadili koliko prenosimo sa svakog događaja koji se desio u Opštini, sa svakog kulturnog događaja, privrednog, o aktivnostima lokalne uprave, gdje je predsjednik Opštine otišao, šta je otvorio, o svakom projektu koji je pokrenula Opština Bar. Koliko Radio Bar i svi drugi naši mediji koji rade u okviru njega, redovno, sveobuhvatno i sadržajno prate sve događaje i aktivnosti, jasno je i vidljivo. Samo iz skrivenih razloga i zlonamjernih se to može dovoditi u pitanje, a većina vas je sama sebe demantovala prilikom komentarisanja izvještaja o radu preduzeća koja su danas bila na dnevnom redu. Naveli ste da ste o njihovom radu sve saznali iz sredstava informisanja. I jeste, sve ste saznali na Radio Baru, našem portalu Bar Info, TV CG, preko naših priloga i dopisništva ‘Pobjede’, koje takođe radi u našoj informativnoj kući. I nikad, nijedan događaj nismo preskočili, već smo svaki adekvatno propratili i afirmisali. Koliko Radio Bar njeguje multikulturalnost, multikonfesionalnost od Ostrosa do drugog kraja naše opštine svima je i poznato i vidljivo”, rekla je Šoškić, i nastavila: “Što se tiče pominjanja sintagme ‘visoke predstavnice’, namjera nam je bila da je zaštitimo, a ne da je degradiramo i ne znam kako ste to mogli tako da protumačite. Kada je u pitanju ažuriranost informacija, samo za jedan televizijski prilog potrebno je osam sati, tako da morate biti strpljivi. Na radiju se to mnogo brže objavljuje. Osim toga, Radio Bar ne objavljuje senzacionalističke informacije, već samo one koje su istinite i saopštene od relevantnih institucija. Iznenađena sam današnjom reakcijom s obzirom da od građana Bara i svih institucija imamo samo pohvale za naš rad. Neskromnost nije moja odlika, ali danas se moram braniti jer sam očigledno napadnuta”.

“Iz Bara se mjesečno emituje u prosjeku dvadeset priloga za televiziju. Pomnožite dvadeset događaja mjesečno sa dvadeset jednom godinom dopisništva, pa ćete vidjeti koliko je to. I to kakvih priloga, isključivo afirmativnih o našem gradu. Upravo ono što je neznavena gospođa Purlija pokušala da mi spočitava da ne afirmišemo, a mi to radimo preko svake mjere. Ja sam neznavena kada je u pitanju medicina, to priznajem i nije nikakva uvreda, ja neću učiti doktorku Đokvučić kako će pregledati pacijentkinju, ali novinarstvu me ne možete učiti”, istakla je Šoškić.

Nakon izlaganja Vesne Šoškić reagovao je predsjednik Opštine Dušan Raičević, koji je ukazao da se odbornicima treba obraćati sa uvažavanjem, bez nadimaka, da se ne unose tenzije u Skupštinu s obzirom da tu vlada atmosfera puna razumijevanje i međusobnog uvažavanja. “Odbornici su predstavnici građana”, kazao je Raičević.

Branka Nikezić, odbornica DPS, javila se, kako je navela, “ne da priča o pokojnoj visokoj predstavnici, već o onome što joj je zaparalo uši u ovoj diskusiji i da skrene pažnju koja je tačka na dnevnom redu”: “Ova priča se razvila, ukusi su različiti, različito slušamo, tako da nije čudo da se polemika povede. Mi danas finansiramo 300.000 za rad radija, cifra od 100.000 od prije tri godine izdvojena je za rad Bar Infa. I ta je cifra prenijeta u naredne budžete. Vrlo je škakljivo da se priča da su sredstva data za Radio Bar izdvojena za plate. Finansiranje Radio Bara se mora vršiti iz budžeta Opštine, samo na osnovu plaćanja programskih sadržaja i programske šeme”.

“S obzirom da je direktorka Šoškić spomenula da sam bila u Odboru i da sam glasala za povećanje plata, to potvrđujem”, kazala je Vesna Đokvučić, diskutujući u drugom krugu rasprave o ovoj tački dnevnog reda. Upoređujući tadašnju platu sa sadašnjom i upoređujući je sa platom nekog specijaliste, koja je možda nekih pedesetak eura veća, moramo priznati da posao specijaliste nosi mnogo veću odgovornost nego ono što se stavlja na papir: “Nemam potrebu da me afirmišete, jer sam već dovoljno afirmisana, ali imam potrebu da kažem da, kao odbornici, nekoliko uglednih ljudi, u izvještaju nisu bili čak ni nabrojani da su diskutovali”.

Ljubo Vukoslavčević, odbornik partije Biram Crnu Goru, obratio se Vojislavu Tomoviću: “Mi smo prijatelji, ali danas ste imali namjeru da zloupotrijebite govornicu”. “Biti dobar novinar, ne znači biti i dobar direktor. Nisam se pripremao za ovu tačku dnevnog reda i nisam neki poznavalac ove teme”, kazao je Vukoslavčević uz tvrdnju da je potrebno posjedovati i neke menadžerske sposbnosti. “Nisam srećan sa podatkom da nije niko zaposlen u prethodnih petnaest godina. Više bih volio da ste zaposlili i trista radnika, a da ne uzimate novac iz budžeta. Postoji marketing, koji bi trebao da obezbijedi određena sredstva, poput privatnih radio stanica koje žive bez donacija, a jedini im je izvor prihoda marketing”.  

Omer Vukić iz SDP smatra da se došlo u paradoksalnu situaciju, “kao da je cijela skupštinska sala krenula na Radio Bar, pa sam poželio da ih branim”: “Smatram da je finansijski izvještaj mogao da bude malo analitičniji. Dali ste izvještaj revizora, a što se tiče troškova možda su mogli malo detaljnije biti objašnjeni, bez obzira što su mali”.

Vojislav Tomović informisao je Skupštinu da je koeficijent novinara 4,40: “Startni koeficijent, plus minuli rad daju iznos oko 500 eura za novinarsku platu. Plate su najniže kod nas, sa čime sam upoznat, jer sam član Upravnog odbora ULES-a već nekoliko godina”. Tomović je pojasnio i da za lokalne emitere, po novom Zakonu, više nema nadoknađivanja programskih sadržaja: “Sada je spreman potpuno novi Zakon i procjenjivaće se ukupni budžet Opštine, od kojeg će se za medije izdvajati 1,5 %. Ko ima televiziju – 3%”.

“Kad su mediji u pitanju, najteže je biti realan i objektivan”, kazao je predsjednik Skupštine Mićo Orlandić, i dodao: “Pristrasnost nas uvijek vodi u određene probleme. To potvrđuje i podatak, ako sam ga dobro čuo, da je do prije par dana zabilježeno 30.000 negativnih vijesti o Crnoj Gori, što iz domaćih sredstava javnog informisanja, što od onih u okruženju. Pa ostanite pametni, u odnosu na sav taj ogroman pritisak kada su takve lažne vijesti u pitanju”. Orlandić je pozvao odbornike da se vrate osnovnoj temi, a “primjedbe u kontekstu objektivnog informisanja najmanje možemo imati za našeg lokalnog emitera”.

“Imajmo malo širine u odnosu na kuću, koja je, ne samo radio, već pokriva i niz drugih medija. U posljednjih par godina uradili smo pravu stvar, jer je bila sramota da plata novinar bude ispod prosjeka plate srednjoškolaca u Opštini. Pred nama je dobar izvještaj za 2018. Nadam se da će izvještaj za 2019. biti još bolji i uspješniji”.

Nikica Purlija je u drugom krugu razmatranja ove tačke dnevnog reda, kazala: „Uvijek se sa ove govornice obraćam jezikom etike i dobre namjere i nadam se da će postati razumljiv svima“.

U završnoj riječi, direktorka Radio Bara Vesna Šoškić je kazala: “Pošto je više puta upozoreno da se sa krajnjim poštovanjem obraćamo drugima, ja mislim da sam to uradila. Ukoliko sam se nekom obratila nadimkom, to je bilo što u tom trenutku nisam mogla da se sjetim imena. Ne znam da li sam bilo koga uvrijedila, ja to nisam primijetila. Gospodine Vukosalvčeviću, da ste dobro pročitali naš izvještaj, moram da budem neskromna ponovo, vidjeli biste da sam bila izuzetno dobar menadžer. Jer već u prvoj godini mandata obnovljena je kompletna tehnika Radio Bara, ali ne tako što su nam sredstva data od Osnivača koji je po Zakonu obavezan da obezbijedi osnovne uslove za rad. Cijeneći sadašnju tešku situaciju, zahvaljujući upravo mom angažmanu, cjelokupna tehnika: studijska i režijska je obnovljena. A to je kao da sada krenemo da osnivamo Radio Bar i nemamo ništa. A onda sve to kupimo. Isto je i sa ostalom infrastrukturom u radiju, kao i sa novinarskom opremom. I dopisništvo TV Crne Gore, kao i tehnika, savremena HD, profunkcionisali su zahvaljujući mom angažmanu. Mi danas imamo preteču televizije u Baru. Imamo video priloge koji se emituju na Bar Infu, a upravo zahvaljujući mom angažmanu imamo kadar obučen da sjutra radi televizijsku montažu i snimanje. Što se tiče marketinga, BBC nas je ocijenio peticom. Da bi marketing bio uspješan, takva mora biti i privreda. Ne znam koje preduzeće tako dobro posluje da bi svakog mjeseca izdvajalo sredstva za marketing i to po našim, minimalnim cijenama. Problem je što u svijesti našeg naroda marketing još nije zaživio kao dobar poslovni potez. Nikakva analogija sa komercijalnim medijima ne dolazi u obzir i ne možemo se upoređivati sa takvim stanicama. Mi moramo da zadovoljimo sve potrebe građana za dobrom informacijom, a upravo iz vaše partije smo dobili pohvale za izuzetan rad”.

Sjednica SO Bar biće nastavljena u petak, u 11 sati.

Share.

Comments are closed.