Posebne protivepidemijske mjere koje važe za opštine Budva, Tivat i Herceg Novi uvode se i za opštinu Ulcinj, kazao je danas direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić. Sve aktuelne mjere ostaju na snazi.
“Zbog smanjenja gužvi koje se javljaju pri izdavanju doznaka i dozvola, biće prekid rada prvostepenih socijalnih i ljekarskih komisija u oblasti socijalne i dječje zaštite u centrima za socijalni rad do 24. marta”, dodao je Galić.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović kazala je da proces vakcinacije teče po planu, ali da je opterećenost zdravstvenog sistema na visokom nivou, pa je povećan kapacitet za kovid pacijente.
“U Kliničkom centru je formirano 30 postelja za kovid pacijente, a isto toliko je omogućeno i u Opštoj bolnici Nikšić. U kotorskoj i barskoj bolnici u završnoj fazi je ugradnja kiseoničnih stanica”, kazala je ona.
Borovinić Bojović je rekla da je zagovarala još strože mjere već od danas, ali da je konsenzusom donijeta odluka da se još desetak dana pokuša prevazići postojeće stanje i kriza.
Ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić poručio je da sprovođenja mjera najbitnija stvar u ovom trenutku.
Kazao je da je pandemija koronavirusa finansijski i ekonomski problem. “I zdravlje i ekonomija – ne možemo da biramo jedno od to dvoje, mora oboje da se desi”, dodao je on.
Dosad je, kako je kazao, bilo izgovora da kapaciteti nisu dovoljni, da nema dovoljno ljudstva… “Kao ministar obećavam da tih izgovora više ne može da bude”, poručio je Spajić.
On je podržao inicijativu ministarke Borovinić Bojović za povećanje zarada u zdravstvu.
“Kao prva mjera treba da se desi jednokratna isplata svim radnicima direktno uključenim u borbu protiv kovida od 250 eura. U martu će da se isplati taj novac, tako da možete računati na to. Znamo da je to minorna stvar i da neće značiti toliko, ali je poruka da Vlada misli na vas. Znamo koliko je teško zdravstvenim radnicima i želimo da znaju da je cijela Vlada potpuno uz njih”, istakao je.
Država će, kako je rekao, morati da pokaže da kontroliše situaciju, ali građani moraju odgovorno djelovati i preduzeti odgovornost na nivou pojedinca.
“Svaki pojedinac, uključujući mene i premijera treba da svojim primjerom pokaže ozbiljnost situacije”, kazao je Spajić, dodavši da je optimista “da ćemo do ljeta imati riješen problem”.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Janko Odović kazao je da je Vlada juče odlučila i da pooštri kontrolu sprovođenja mjera, uz pomoć pripadnika Uprave policije, zaposlenih u Upravi za inspekcijske poslove i Vojske Crne Gore.
Kazao je da će biti formirana tri tima – prvi tim sačinjavaće pripadnici UP koji će kontrolisati primjenu mjera na javnim površinama i na otvorenom, kao što su nošenje maske i održavanje distance.
Drugi tim će činiti predstavnici Uprave za inspekcije poslove i UP, koji će kontrolisati poštovanje mjera u zatvorenom – u javnim ustanovama, privrednim subjektima…
“Posebna pažnja biće posvećena kontroli unutrašnjih prostora u kojima poslovne aktivnosti obavljaju privredni subjekti”, istakao je Odović, kazavši da će u slučaju nepoštovanja mjera ići sa “najtežim oblicima kažnjavanja”.
Treći tim biće sačinjen od pripadnika Vojske, za pomoć drugim institucijama.
“Vojnici će biti raspoređeni u najkritičnijim gradovima, imaće punktove na kojima će podsjećati građane da poštuju mjere i gdje će moći građanima da daju maske i drugu zaštitnu opremu”, rekao je Odović.