Poslate snažne poruke povodom Međunarodnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja

Trg Vladimira i Kosare danas je bio obučen u roze u znak obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja. Učenici JU Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola (SEUŠ) na čelu sa Timom profesora koji radi na prevenciji nasilja i koordinatorkama Mirjanom Savićević i Ivanom Kecojević organizovali su niz interesantnih aktivnosti – osmislili su transparente, dijelili poruke, nudili domaće kolačiće i priredili tri svojevrsna performansa na ulicama grada, sa ciljem ukazivanja na globalno prepoznat problem nasilja među mladima.

Dan “roze majice” obilježava se tokom posljednje sedmice februara kroz promociju tolerancije, empatije i poštovanja različitosti, kao i osnaživanja nenasilnog rješavanja konflikata. U SEUŠ se, prema riječima profesorice Kecojević, “trude da stvore atmosferu u kojoj se nasilničko ponašanje oštro osuđuje a, s druge strane, izgrađuju kod učenika razumijevanje za svakog pojedinca”.

“Važno je da kod djece razvijemo sistem podrške u čemu je nemjerljiva uloga roditelja, bilo da se radi o djeci koja trpe, ili onoj koja vrše nasilje. Uočavanje promjena u ponašanju i njihovo registrovanje, doprinosi rješavanju ovog veoma izraženog problema, u šta je neophodno uključivanje pedagoga i psihologa koji pomažu u pronalaženju najadekvatnijeg modela u pravcu osvješćivanja djece i omladine. Neophodno je, isto tako, i osvješćivanje građana, ovo je jedan od načina da to učinimo i nećemo prestati da se borimo”, jasna je Kecojević, dodajući da “samo udruženi možemo postići značajnije rezultate u borbi protiv nasilja”.

Kecojević je zadovoljna odzivom djece kad su ovakve aktivnosti u pitanju.

“Ako ovakva akcija osvijesti makar jednog učenika da se promijeni, razmisli o svojim postupcima i, kada je neophodno, pruži ruku podrške drugaru, da ne osuđuje, ne kritikuje, već da bude neko sa razvijenom empatijom i neko ko je oslonac, možemo biti sigurni das mo na pravom putu. Poseban doprinos dali su gastronomi koji su sa profesoricom Milicom Radonjić vrijedno pripremali ukusne kolačiće za naše sugrađane. Oni su na taj način digli svoj glas protiv nasilja i svih neprijatnosti koje se dešavaju i poslali poruku da je zdravije i bolje nekom nacrtati osmijeh na lice”, naglasila je.

Značajnu podršku današnjim i aktivnostima, uopšte, koje SEUŠ sprovodi u saradnji sa učenicima u cilju ukazivanja na brojne probleme sa kojima se mladi susreću, kontinuirano pruža i Opština Bar.

“Uz upravu škole i direktora Milisava Joksimovića, podrška Opštine Bar nam je i te kako značajna, apsolutno imaju razumijevanja za svaku našu ideju i iznalaze način da je i realizuju. Bez njihove pomoći, sve ove aktivnosti ne bismo mogli da sprovedemo na kvalitetan način”, istakla je Ivana Kecojević.

U aktivnosti obilježavanja Dana borbe protiv vršnjačkog nasilja su, pored sadašnjih, učesvovali i bivši učenici SEUŠ. Enesa Sukić je uključena u rad nekoliko omladinskih organizacija i osvjedočena je mlada borkinja za prava djece.

“Kao bivši učenik, konkretno u ovom projektu, imam ulogu kao jedan od aktera svojevrsnog društvenog eksperimenta. Na ovu temu treba što više da se diskutuje kako u kući i školi, tako i na društvenim mrežama, u radio i TV programima… Rado sam se odazvala i smatram da bi to trebalo da učini svako od nas kako bi stvarali bolje sjutra”, poručila je Enesa.

Na tri različite lokacije u gradu, priređeni su performansi koji su trebali da pokažu koliko su građani Bara spremni da pomognu u rješavanju konflikata među mladima. Naime, učenici su pokušali da insceniraju tuču, maltretiranje i još neke vidove lošeg ponašanja želeći izazivajući kod prolaznika različite reakcije.

Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja – Dan ružičastih majica nastao je na inicijativu srednjoškolaca iz Kanade 2007. godine. Inicijativa je bila reakcija na događaj kada je učenik bio maltretiran zbog nošenja roze majice, a u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od karcinoma. Dječak je doživio verbalno i fizičko nasilje od strane svojih vršnjaka. Te večeri, dječaci koji su bili njegovi drugovi kupili su 50 ružičastih majica i sjutradan ih dijelili na ulazu drugarima koji su majice obukli kao znak podrške dječaku koji je maltretiran. Cilj je bio da se pruži podrška i ukaže na problem vršnjačkog nasilja. Na taj način, roze majica je znak podrške svakom djetetu koje trpi vršnjačko nasilje.

Share.

Comments are closed.