U poslijepodnevnom zasjedanju lokalnog parlamenta, odbornici su nastavili sa raspravom o Predlogu Programa uređenja prostora Opštine Bar za 2022. godinu. Nakon rasprave u prvom krugu Vido Dabanović je u ime predlagača odgovarao na pitanja. Istakao je da brojne diskisuje nisu bile na fonu tačke dnevnog reda…
“Svi podaci su tačni, nema izmišljenih cifara. U programu su projekti koji se finansiraju i sa državnog nivoa. S tim u vezi izkazana je spremnost za realizaciju projekta i ne treba izražavati nezadovoljstvo projektima koji će svim građanima Bara obezbijediti bolji život. U pitanjima je bilo i nekoliko dilema od strane odbornika da li će se određeni projekti i reaalizovati. Mi odgovaramo za ono što će se realizovati sa naše strane, a to je iznos koji smo opredjelili iz budžeta u iznosu od devet miliona i 700 hiljada. Za drugu stranu, od koje zavisimo, ne možemo da garantujemo”- rekao je resorni sekretar, sa osvrtom na projekte koji će biti realizovani u predviđenom vremenu, kako je naznačeno u predlogu.
“Program mora biti realizovan u skladu sa važećim pravilima, iako možda neki nisu usklađeni, moglo se postupiti sa državnog nivoa da se donesu određeni akti, koji bi nam omogućili realizaciju projekata. Ovaj dokument je usklađen sa važećim planskim dokumentima”- zaključio je između ostalog Dabanović.
U drugom krugu rasprave Milan Nešković je upitao zašto se od 47 stavki iz ovog plana 31 godinama ponavlja, nazivajući program “već viđenim”. “Imamo podzemni projekat u Šušanju, za koji smatram da je dobar, mada mislim da bi se takav prolaz morao praviti i i na dijelu između “Haliotisa” i “BB”-a. Stiče se utisak da investitori vode ovu opštinu”, rekao je Nešković, govoreći i o projektima za koje smatra da su već trebali biti realizovani ranije, kao i onima za koje bi stavke morale biti manje, kao azila za pse.
Odbornik Amir Arabelović se, govoreći o važnim projektima, zapitao čija će odgovornost biti ako određeni projekti ne budu realizovani na vrijeme.
“Moj zaključak je da će neki projekti biti realizovani za 150 dana. Biciklističku stazu ne prepoznaje plan, pa mi je malo čudno kada će biti realizovana u narednoj godini. Za Gradsku kuću ne znamo ni koja joj je namjena”- konstatovao između ostalog Arabelović.
Odbornik Asim Andrić se osvrnuo na značaj puta oko Mrkojevića.
“Mislim da inicijativa države koja nije politički motivisana, a vezana za ovaj put, iako su među nama političke razlike velike, može biti prihvaćena i podržana. Sve je to za dobrobit građana”.
Što se tiče tačke dnevnog reda predložio je i nekoliko inicijativa, koje će dovesti do boljitka uslova života građana, uglavnom u vezi sa dionicom puta na Velikom pijesku i oko njega.
“Dosta se uradilo i na realizaciji, ili adaptaciji lokalnih puteva, u šta su uložena značajna sredstva. Ubijeđen sam da ćemo i u narednom periodu realizovati još takvih investicija”- naglasio je Andrić.
Odbornik Miloš Fuštić je postavio nekoliko pitanja u vezi za Sutomorem, naglašavajući da je 13 stavki vezano za ovaj kraj barske Opštine.
“Korito Suvog potoka mora da se izmjesti, a ako se to uradi, biće problema sa parcelama. Druga stavka je podhodnik, jer pasarela pravi velike gužve, naročito tokom ljetnje sezone. U planu je proširenje Sutomorske ulice, za koju znam da ima nelegalnih objekata, pa sada imamo probleme da ne može da se realizuje ta saobraćajnica”, naveo je Fuštić koji ima i dilemu da li su i imovinsko- pravni odnosi koji se tiču Trga regulisani.
Omer Vukić se osvrnuo na projektnu dokumentaciju u vezi sa vodosnadbjevanjem Krajine.
“Prije nekoliko godina je postojao projekat, kandidovan prema nekim agencijama. Pitam se da li ima nešto novo u vezi sa tim projektom”, interesovalo je Vukića.
Miloš Šušter je još jednom naglasio da je kroz određene prijedloge želio da da da doprinos ovom planu.
“Imamo potrošenih 15 miliona za vodotehničku infrastrukturu, ali nemamo izvještaj šta je urađeno”, rekao je između ostalog Šušter.
Odbornik Milorad Leković se osvrnuo na problematiku koja se tiče Sutomora.
“Bilo bi lijepo da u cilju promocije turističke ponude, na zemljištu koje ničemu ne služi, napravi trim staza, i da se uz pomoć entizijasta iz Sutomora bez naknade uradi lijepa vježbaonica, montažnog tipa, koja bi mogla biti uklonjena ako ta parcela zatreba”, rekao je Leković.
Odgovore na postavljena pitanja i završnu riječ dao je sekretar Vido Dabanović
“Tačna je činjenica je da se ponavljaju neki projekti, ali kod brojnih koji su započeti, bilo je posla koji se moraju dodatno uraditi, kao što su geološka istraživanja, ili određeni dodatni projekti. I to je jasno, ne mogu svi uslovi da se realizuju u jednoj godini. Procesi su zahtjevni, i realizuju su predviđenom dinamikom. U nekim situacijama su se morali rešavati i imovinski sporovi kod određenih projekata. U programu mora biti ono što je sadržano i sa državnog nivoa, jer je to obaveza svih nas. Ne trebamo donositi zaključke sami po sebi, ne završava se programska godina za 100 dana, već se računa uz dodatne prihode uz učešće državnih subjekata, tako da smatram da nećemo samo šest projekata realizovati. Inicijative gospodina Andrića su već u programu. Ostala riješenja naći će se u planu. U Sutomoru će se realizovati investicije. Moramo poštovati zakonske norme, ne možemo izvoditi radove tamo gdje nisu riješeni zakonsko imovinski odnosi. Podhodnik u Sutomoru je kandidovan, država je planirala sredstva, ali je potrebna izrada arhitektonskog rješenja.Ulica prema šetalištu je u procesu izrade, odabran je izvođač, vršiće se rekonstrukcija. Imovina gdje je planirana izgradnja Trga je državna imovina, a Opština Bar nema mogućnost da se tu miješa, jer je nadležnost državnih institucija. Studija vodosnadbijevanja je tu, dobili smo taj akt, Tika je uradila svoje rješenje, ali projekat mora da sadrži sve da bi se mogao realizovati. Na Maljeviku se vrši otkup zemljišta za pristup Maljeviku, i mi po tome postupamo. Na tom dijelu vezano za upit o davanju zemljišta koje bi se ustupilo, to pravno nije moguće. Može se izaći u susret sa privremenim rješenjem”- istakao je Dabanović uz zahvalnost svima koji su učestvovali u realizaciji ovog programa.
Prijedlog Programa uređenja prostora Opštine Bar za 2022. je usvojen sa 20 glasova za i 4 protiv.
Uvodno izlaganje o narednoj tački dnevnog reda je obrazložila nadležna sekretarka Svetlana Gažević…
“Izmjena Odluke o pravima iz socijalne i dječije zaštite sadrže samo izmjenjenju stavku koja se odnosi na to da osobe u stanju socijalne potrebe, uzevši u obzir sve okolnosti, treba da imaju povećanu jednokratnu novčanu pomoć. To je samo izmjena u članu 7, jer smatramo da u ovoj kriznoj godini da pomoć mora biti veća. Ova nadoknada će od janura biti 240 eura.
Prijedlog je prihvaćen jednoglasno.
Naredna tačka o kojoj su odbornici informisani je Prijedlog Programa rada Skupštine opštine Bar za 2022.godinu. Nakon uvodnog obraćanja predsjednice Skupštine, u kojoj je istakla sve prijedloge po kvartalima, u drugom krugu rasprave odbornik Bozidar Janković je istako da je “ Program rada je sjajan, i da drugačije nije moglo ni biti”. I ovaj prijedlog je na kraju današnjeg zasijedanja jednoglasno usvojen.