U prostorijama Barske plovidbe danas je potpisan Kolektivni ugovor između predstavnika Sindikalne organizacije, menadžmenta kompanije i izvršnog direktora. Svi potpisnici jedinstveni su u ocjeni da je ovaj dokument odraz odlične saradnje i razumijevanja, a izrazili su i očekivanja u njegovu opštu dobrobit.
Predsjednik Odbora direktora Ćazim Alković je podsjetio da je godina na izmaku, bez obzira na finansijske izazove koji se tiču obaveze servisiranja kredita, bila višestruko uspješna.
“Imali smo liniju Bar – Ankona, što je jasan pokazatelj da možemo da ‘vratimo’ naš brod za Italiju. Remont broda ‘Bar’ je već završen, a radovi na remontu ‘Budve’ su u toku. To su ozbiljne investicije koje zahtijevaju značajne troškove, a trudimo se da ih servisiramo iz sopstvenih sredstava. Pored toga, u proteklom periodu uspješno smo pregovarali sa ‘Jadrolinijom’, pa već sada možemo najaviti da ćemo tokom sezone ponovo pokrenuti liniju Bar – Bari. Opšte je poznato da to Baranima mnogo znači i budi posebne emocije. Nadamo se da ćemo u daljoj budućnosti imati i sopstveni brod“, naveo je Alković.
Veliko zadovoljstvo za Alkovića predstavlja i što su pregovori u vezi sa potpisivanjem Kolektivnog ugovora protekli u korektnoj i kolegijalnoj atmosferi.
„Posebno me raduje što se kompletan proces odvijao u dobrom duhu, što je jasan pokazatelj da su poslodavac i zaposleni na istom ‘frontu’. Podrazumijeva se da nam je želja da obezbijedimo što bolje uslove za zaposlene, naravno, uz funkcionalan Kolektivni ugovor kojeg možemo ispoštovati. Pregovori su, smatram, doveli do odličnog rezultata. Barska plovidba može poslužiti kao dobar primjer i ostalim kompanijama kako doći do ugovora u zakonskom roku, na zadovoljstvo svih strana“, podvukao je predsjednik Obora direktora.
Predsjednica Sindikalne organizacije Barske plovidbe AD, Jadranka Dajković istakla je da zaposlene izuzetno raduje veliki napredak u socijalnom dijalogu, ali i procijenila da „prostora za unapređenje ima, jer sindikat uvijek može bolje i više“.
„Najviše pažnje i vremena smo posvetili pitanjima koja se tiču otpremnine i tehnološkog viška. Ali, zaposleni od poslodavca očekuju dovoljno posla, tako da u stvarnosti ova odredba nikada ne bude primijenjena. ‘Vrijeme je majstorsko rešeto’, pa će pokazati da li je današnje zadovoljstvo opravdano“, apostrofirala je Dajković.
Pridružujući se očekivanjima predsjednice Sindikalne organizacije, izvršni direktor Boris Mihajlović je naglasio da je izuzetno zadovoljan postignutim između Sindikata i menadžmenta, uz napomenu da je Kolektivni ugovor i koncipiran na način da ima jednogodišnji moratorijum na eventualna otpuštanja zaposlenih ili proglašenje tehnoloških viškova.
„Te odredbe su u skladu sa intencijom menadžmenta da radnicima pruži određen vid sigurnosti i vrijeme da omogućimo pun angažman trenutno zaposlenih, u nadi da će tako ostati i ubuduće. U narednoj godini nastojaćemo da proširimo opseg poslovanja i napravimo ambijent i prilike da očekivanja Sindikata budu i valorizovana. U slučaju drugog, a lošijeg scenarija za budućnoist kompanije, predviđeni su zaštitni mehanizmi koji su adekvatni, ali za koje se nadamo da nikada neće biti primijenjeni“, naznačio je Mihajlović.