Povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a u Domu zdravlja testiranje na HIV

Povodom obeležavanja 1. decembra, Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a, u Domu zdravlja Bar će biti organizovana distribucija edukativno-informativnih materijala i celodnevno testiranje na HIV za sve zainteresovane.

Savjetovalište za dobrovoljno i povjerljivo savjetovanje i testiranje Domu zdravlja Bar postoji od 2007. godine, promoviše značaj ranog otkrivanja HIV infekcije, podstiče promjene rizičnog ponašanja klijenata ka ponašanju bez rizika za HIV infekciju, obezbjeđuje psihološku podršku onima koji su već inficirani, a pored usluga savjetovanja i testiranja na HIV, u Savjetovalištu se vrši distribucija informativno-edukativnih materijala i promoviše kontinuirana upotreba kondoma kao jedna od najefikasnijih preventivnih mjera u sprječavanju širenja HIV-a i drugih polno prenosivih infekcija.

Dr sci. med. Ljiljana Jovićević, specijalista epidemiologije, objasnila je da je AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome) je poslednji i najteži stadijum infekcije HIV-om i karakteriše ga progresivno slabljenje imunog sistema.

HIV je skraćenica za virus humane imunodeficijencije, uzročnika AIDS-a. Infekcija HIV-om se prenosi: sa inficirane na zdravu osobu nezaštićenim seksualnim kontaktom, parenteralno (inficiranom krvlju, tkivima, organim i derivatima krvi) i vertikalnom transmisijom (sa majke na dijete).

Dr Jovićević ističe da se HIV ne prenosi uobičajenim socijalnim kontaktima (rukovanjem, grljenjem), korišćenjem zajedničkog toaleta ili kupatila, niti korišćenjem zajedničkih prostorija za boravak (stan, kancelarija, škola). HIV se ne prenosi ni korišćenjem zajedničkog pribora za jelo, ubodom ili ujedom insekata, poput komaraca, kao ni nošenjem odjeće osobe koja je inficirana.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje, od kada je zabilježen prvi slučaj HIV-a 1989. godine, do kraja 2020. godine, u Crnoj Gori je registrovano ukupno 318 slučajeva ove infekcije. Od početka epidemije do kraja 2020. ukupno 61 osoba je umrla od posljedica AIDS-a. U 2020. godini u Crnoj Gori registrovano je 15 novih HIV/AIDS slučajeva.

“Prvi decembar kao Svjetski dan borbe protiv AIDS-a je promovisan prvi put 1988. godine i od tada se obilježava svake godine. Kampanje koje se svake godine organizuju pod različitim sloganima predstavljaju priliku da se ukaže na važnost testiranja, na potrebu kontinuirane dostupnosti lijekova za terapiju HIV pozitivnim osobama kao i na promjenu svijesti ljudi prema osobama koje su inficirane HIV -om”, objašnjava dr Jovićević.

Ove godine u sklopu kampanje povodom obilježavanja 1. decembra, Svjetska zdravstvena organizacija poziva na jaču podršku i odavanje počasti svima koji rade na pružanju HIV usluga s pozivom za „globalnu solidarnost“ kako bi se održale ključne HIV usluge tokom COVID-19 pandemije. Uprkos evidentne preopterećenosti zdravstvenog sistema Crne Gore zbog COVID- 19 pandemije, od velike je važnosti da prevencija, liječenje i podrška po pitanju HIV/AIDS-a ostanu u vrhu javno zdravstvenih prioriteta kako bi se održala niska stopa obolijevanja i epidemija držala pod kontrolom.

Share.

Comments are closed.