Praznik Gospe od krunice na Ratcu, u spomen na bitku kod Lepanta

U nedjelju su vjernici Barske nadbiskupije i Kotorske biskupije svečano proslavili praznik Gospe od Krunice na ostacima Ratačke opatije. Tradicionalno, u manjim grupama pješice su išli od župnih crkava Svete Marije u Sutomoru i crkve Rođenja blažene djevice Marije u Šušanju.

Upravitelj svetilišta don Dejan Turza je predvodio misno slavlje, istakavši da se “želimo vratiti korijenima, izvoru svoje vjere, poput naših starih”: “Ovo naše današnje okupljanje plod je sinodskog hoda u zajedništvu, u kojem želimo potaknuti sve naše vjernike da sudjeluju u životu Crkve kako bi poslanje svakog vjernika moglo donijeti duhovne plodove”.

Na misi za barskog nadbiskupa i mučenika Ivana Bruna propovijedao je đakon don Damir Vrbešić, a u govoru se osvrnuo na bitku kod Lepanta 7. oktobra 1571. godine, nakon koje se uvodi praznik Gospe od pobjede, koji je preimenovan u praznik Kraljica svete Krunice.  

Mr. sc. Ivan Jovović je okupljenima govorio o istorijskoj važnosti Ratačke opatije i bitke kod Lepanta.

“Sedmi oktobar 1571. godine predstavlja datum Lepantske pomorske bitke, koja se odigrala za vrijeme Kiparskog rata (1570 -1573). Na poziv pape stvorena je Sveta Liga, a činile su je Španija, Mletačka republika, Malta, pojedini italijanski gradovi poput Đenove, koja je uprkos manjem broju brodova i ljudstva u odnosu na osmansku stranu, uspjela u bitci kod Lepanta da desetkuje tursku flotu, gdje je uništeno 117 brodova i poginulo 25000 ljudi, a među njima i 8000 sa katoličke strane. Značaj doprinos pobjedi Svete lige dali su ljudi sa današnjeg prostora Hrvatske i Crne Gore. U bici kod Lepanta stradao je brod ‘Sveti Tripun’ pod zapovjedništvom kotorskog plemića Jeronima Bizantija.

Konkretno, 6.avgust 1571. godine predstavlja civilizacijsku prekretnicu za Bar i Barsku nadbiskupiju, jer su tog datuma Osmanlije zauzele Bar izdajom mletačke posade. Glavni zagovornik oružanog otpora turskoj armadi, koja je Bar opkolila sa kopna i mora, bio je barski nadbiskup Ivan Bruno. Po jednom izvoru, nadbiskupa Ivana Bruna Osmanlije su u objesile pred katedralom Sv.Đorđa/Đurđa u Baru neposredno po zauzimanju grada, mada pisani izvori iz toga doba ukazuju da je nadbiskup Ivan Bruno bio zatočen na turskom brodu koji je učestvovao u Lepantskoj bitci kao galiot. Zabilježeno je da od brodskog konopa zatočeni barski nadbiskup pravio improvizovane krunice i javno govorio molitve, što je izazivalo bijes kod Osmanlija. Na tom brodu je bio zatočen i njegov sinovac Nikola Bruno, komandant konjice, koga su kao i njegovog strica Turci pogubili za odmazdu za poraz u Lepantskoj bitci”, rekao je, pored ostalog, mr.sc. Ivan Jovović.

Poslije mise uslijedila je procesija s ikonom Gospe od pobjede oko ostataka Ratačke opatije. Cjelokupno slavlje imalo je i humanitarni karakter jer su vjernici prikupljali sredstva za kupovinu peći porodicama sa malom djecom.

Share.

Comments are closed.