Bezbjednosna situacija u Baru je stabilna- poručio je sa skupštinske govornice načelnik Centra bezbjednosti Bar Veselin Magovčević. On je to saopštio u sklopu Informacije o stanju bezbjednosti u opštini Bar koja je bila četvrta tačka Dnevnog reda 18. sjednice SO Bar.
“Žila kucavica sistema Uprave policije je kriminalistička policija. Registrovali smo ukupno 480 krivičnih djela. To je u odnosu na prošlogodišnjih 520 slučajeva značajno smanjenje. Sa nepoznatim izvršiocima bila su 203 krivična djela, 186 ih je naknadno rasvijetljeno, dok je 17 još uvijek nerasvijetljeno, što ukazuje da je procenat rasvijetljenosti 91,6%”, naveo je Magovčević. On je podsjetio na krivično djelo ubistvo, kada je od posljedica upotrebe vatrenog oružja ispred restorana „Savoia“, 1. novembra Jovan Klisić smrtno stradao, dok je Velizar Gardašević zadobio teške tjelesne povrede.
“Preduzimajući danonoćne mjere i aktivnosti u vrlo kratkom roku smo došli do materijalnih tragova i identifikovali počinioca ovog krivičnog djela. Sada je u toku posao otkrivanja naručioca ovog krivičnog djela. Jasno je da je ovo djelo uznemirilo javnost”, kazao je Magovčević. On je podsjetio da je djelu “Savoia 2”, prethodilo djelo “Savoia 1” kada je maskirano lice ušlo u taj ugostiteljski objekat, vjerovatno sa namjerom da počini slično krivično djelo. Taj slučaj nije registrovan kao pokušaj ubistva, već kao nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, podsjetio je on.
Tokom policijskih radnji identifikovan je veći dio te grupacije i počinilac je lišen slobode. U Baru se prošlog ljeta dogodilo i ubistvo stranog državljanina iz Kazahstana kojeg je nožem iz nepoznatih razloga usmrtila supruga. Registrovana su i tri pokušaja ubistva na teritoriji opštine Bar u protekloj godini.
“Jedan od njih vezan je za aktivnosti organizovanih kriminalnih grupa. Imali smo i slučaj pokušaja ubistva u svađi između dva srpska državljanina, koji su u Baru boravili neprijavljeno. U ovakvim slučajevima se srijećemo sa problemom neprijavljivanja boravka od strane izdavaoca smještaja. Osim toga i izvođači radova na čijim građevinama rade, ne prijavljuju ih i ne osiguravaju im mogućnost legalnog boravka po osnovu zaposlenja, pa policija tako nema uvid ko i kada boravi na teritoriji opštine Bar. Sa Graničnom policijom, a planiramo da to uradimo i sa opštinskim službama, postigli smo dogovor o pojačanom nadzoru i kontroli”, najavio je čelni čovjek policije u Baru. Govoreći o otežavajućim okolnostima sa kojima se srijeću u radu istakao je da su od deset radnika smještenih u kući u kojoj se dogodio pokušaj ubistva, njih čak devet prolazilo kroz krivične evidencije u Republici Srbiji, dok ih je četvorica prolazilo kroz više teških krivičnih djela.
“Treći pokušaj ubistva desio se ispred Srednje stručne škole kada je maloljetnik porijeklom iz Nikšića pokušao da ubije srednjoškolca iz Bara. Vršnjačko nasilje je u porastu i u regionu, ali u odnosu na kapacitete i resurse kojima raspolažemo, iako nastojimo da ovom problemu ukažemo što veću pažnju, nijesmo u mogućnosti da u svakoj školi imamo školskog policajca”, saopštio je Magovčević.
Govoreći o obavezama i odgovornosti policije, on je kazao da građanima ne može obećati da se novo ubistvo neće desiti, ali da će “uložiti maksimalne napore i preventivno djelovati da do toga ne dođe”.
Značajne aktivnosti sprovedene su i prema bezbjednosno interesantnim licima i članovima organizovanih kriminalnih grupa.
“Izvršili smo 3.268 kontrola BIL i OKG, 50 pretresa objekata gdje borave i žive, 64 kontrole ugostiteljskih objekata koje su u vlasništvu ili povezane sa licima koja su im bliska…”, naveo je Magovčević.
U 2019. godini bilo je 5.279 registrovanih događaja, što je za 13,2% više u odnosu na 2018. godinu, uz napomenu da veliki broj njih nijesu okončani prekršajnom ili krivičnom prijavom.
“Imali smo 400 krađa i provala, slučajeva narušavanja javnog reda i mira bilo je 167, pa u toj oblasti bilježimo porast od devet procenata. Bilo je 134 slučaja zloupotrebe opojnih droga ili za 14,5% više u odnosu na uporedni period. Slučajeva procesuiranja po zakonu o strancima bilo je 92. Nasilje u porodici je registrovano u 70 slučajeva, što je za 16,7% uvećanje u odnosu na lani. Imali smo i 130 asistencija pomoći državnim organima i institucijama. Slobode je lišeno 384 lica, gdje takođe bilježimo uvećanje i to za 12% u odnosu na godinu ranije. Privedeno je i 32 lica po potjernici, uz uvećanje od 21%”, naveo je Magovčević. U oblasti imovinskih delikata registrovana su 144 krivična djela.
“Visoki prioritet nam je i oblast droga. Novom sistematizacijom Uprave policije od 1. maja linija droga i linija privrednog kriminaliteta je ponovo decentralizovana i vraćena pod okrilje centara bezbjednosti. To nam je dalo mogućnost da kreiramo rad sa ciljem kako bi presjekli lance distribucije ulične prodaje narkotika. Po ovom pitanju ostvarili smo dobre rezultate. U toku su dvije operativne akcije, a za jednu od njih se nadam da će do kraja godine rezultirati privođenjem lica koja s bave uličnom prodajom droga”, poručio je Magovčević.
U oblasti privrednog kriminala barska policija je zabilježila 90 slučajeva. Sva djela su riješena.
Pripadnici barske policije su tokom ove godine oduzeli i 23 puške sedam pištolja, šest komada hladnog oružja…
Tokom godine na izmaku oduzeli su i 62 motorna vozila i motocikala, što je za 55% više u odnosu na prošlu. Podnešene su i 204 krivične i 162 prekršajne prijave. Bilo je i 865 saobraćajnih nezgoda.
Vrlo angažovani su barski policajci bili i u oblasti javnog reda i mira- registrovano je 321 slučaj narušavanja javnog reda i mira.
U 2019. godini dogodile su se 660 sobraćajnih nezgoda, u kojima je smtrno stradalo šest lica.
Dejan Đurović (DF) podvukao je da od policije očekuje preventivno djelovanje, te da je nedopustivo da se ubistva dešavaju u centru grada, na nekoliko stotina metara od Centra bezbjednosti.
“Ovakvi događaji uznemiravaju i ja kao građanin nemam sigurnost kada mi dijete izađe u grad, pa ga zovem svakih sat… Vođe kriminalnih grupa postaju idoli. To je poražavajuće i za policiju i za kompletno društvo. Kriminalci djeluju relaksirano kada je policija u pitanju. Mora se obezbijediti školski policajac koji bi donekle umanjio mogućnost fizičkih napada unutar školskih dvorišta i prodaju narkotika u krugu škole. Strah se uvukao i kod roditelja i kod mladih pa ne izlaze naveče u grad”, kazao je Đurović, koji procjenjuje i da je angažovanje svega dva policajca u Virpazaru nedovoljno, a smatra da i u Sutomoru tokom sezone broj policajaca mora biti veći.
“Veći dio krivičnih djela se, istina, dogodio u centru grada. Ipak, stepen našeg angažovanja uvijek možete provjeriti. Moja intencija je da centar bude pokriven policijskim službenicima. Ipak, u jednom trenutku se može desiti nekoliko kritičnih situacija. Ne možemo organizovati da ispred svakog lokala gdje dolaze članovi kriminalnih grupa, stražari po jedan policajac. Na taj način, ne bismo mogli biti na usluzi ‘običnim, normalnim’ građanima”, kazao je Magovčević.
Nikica Purlija (DPS) je pohvalila rad policije u Baru, a posebno je, prema njenoj ocjeni, vidno poboljšanje u sferi bezbjednosti u saobraćaju.
“Saobraćajna infrastruktura je značajno poboljšana, a dobra je i praksa stalnog prisustva policije na ulicama. Svi moramo uticati na povećanje svijesti o važnosti poštovanja propisa”, kazala je Purlija.
Dragan Tufegdžić (Demokrate) istakao je da je “rješavanje teškog ubistva dobar nagovještaj”.
“Mladi ljudi ne žele da uče školu, jer je politička elita pokazala da su materijalni parametri mnogo bitniji i da se do lagodnog života ne može steći časnim radom”, kazao je Tufegdžić.
Načelnik barske policije je najavio edukaciju mladih o internet i sajber kriminalu i organizovanje interaktivnih radionica za učenike u kojima će akteri biti lica koja su uspješno prošla odvikavanje od droge, a spremna su da to mučno iskustvo podijele sa mladima.
Vasilije Lalošević (SNP) je istakao da CB jednom godišnje treba da podnese izvještaj Skupštini. Pozdravio je inicijativu o ugradnji video- nadzora, što će, kako je istakao, olakšati posao policiji. Sa njim se slaže i Božidar Janković (DPS) kojeg je interesovalo da li može doći do zloupotrebe tog sistema.
“Neće biti zloupotrebe video nadzora. Korišćenje video nadzora biće sistemski regulisano i svaka zloupotreba će se kažnjavati. Biće to video nadzor gradske uprave i inspekcijskih službi”, istakao je Magovčević.
Načelnik je poručio da će prihvatiti svaki poziv da se građanima obrati sa skupštinske govornice, ali i bez prisustva medija ako mu se obrati neko od odbornika za bilo koju informaciju. Nastavak sjednice zakazan je za 21. januar.