Predavanje o medijskoj pismenosti u OŠ Jugoslavija

Veoma interesantno i edukativno predavanje o medijskoj pismenosti za učenike starijih razreda održala je danas u biblioteci Osnovne škole „Jugoslavija“, lektorka Ruuse Einio sa Lab univerziteta primijenjenih nauka u Finskoj, koja je autor udžbenika za osnovne škole iz oblasti medijske pismenosti.

U ime Savjeta roditelja škole predavanje je organizovala predsjednica, dr Andriela Vitić Ćetković, redovna profesorka Fakulteta za turizam i hotelijerstvo u Kotoru.

U izvanrednoj interakciji sa učenicima, lektorka Einio je najprije govorila o obrazovnom sistemu u Finskoj gdje je, kako je kazala, obrazovanje besplatno, i gdje se puno vodi računa o visokom obrazovanju. Kvalitetno obrazovanje je jedna od najbitnijih stvari u društvu,smatra Eninio. U njenoj zemlji, kaže ona, svaki nastavnik ima bezrezervnu podršku vlasti i sistema, gdje predavači sami biraju materijal za predavanja, fokusirajući se na određenu grupu učenika, u zavisnosti od njihovih afiniteta. Nastavnici imaju potpunu autonomiju-sami određuju koliko i na koji način će određenu oblast da obrađuju, apostrofirajući timski rad.

Slavica Radević

U razgovoru za Radio Bar i Bar Info direktorica škole „Jugoslavija“ Slavica Radević, je nakon predavanja podijelila utiske.

„Ovo je nešto što nas čeka u narednom periodu, uvođenjem izbornog predmeta-medijska pismenost. Zahvaljujući kontaktima naše Andriele, predsjednice Savjeta roditelja, uspostavili smo ovu saradnju i danas organizovali predavanje na zadovoljstvo svih. Moji utisci su veoma pozitivni, uživala sam slušajući iskustva koje ima Finska, vodeća zemlja u indeksu medijske pismenosti koja je potpuno uključena u sve predmete. Mi sada ovaj predmet uvodimo kao izborni i mislim da ovo može da posluži kao dobar model. Stekla sam utisak da naši učenici dobro govore engleski jezik, vidjela sam da su pažljivo pratili i uključivali se, davali komentare. Nisam sigurna da su medijski dobro obučeni, sigurno da koriste i umiju da koriste određene medije i da konzumiraju određene društvene mreže, ali, pitanje je koliko je to korišćenje bezbjedno. Mislim da to nije dovoljno i da moramo da se sistemski tim pozabavimo, upravo kroz predmet, a i inače edukujući ih na svim mogućim nivoima“, smatra Radević.

Ruuse Eninio

Medijska pismenost kao izborni predmet je trebalo da bude uveden još prošle godine, objašnjava ona, ali zbog izvjesnih administrativnih nepodudaranja, to se nije desilo.

„Ove godine je to usvojeno na Nacionalnom savjetu. On se sada promoviše. Prvi naš korak je bio promocija u Zavodu za školstvo, drugi je bio upoznavanje roditelja sa predmetom i evo, ovaj treći koji nije bio planiran, je ispao sjajan. On se izučava tokom jedne školske godine i vjerujem da će biti zainteresovanih učenika. Ponudili smo ga u dva razreda i mislim da je to korisno kako bi uveli učenike u taj predmet koji je već odavno izborni u srednjim školama, tako da je taj kontinuitet neophodan“, smatra Radević.

Inicijator predavanja, predsjednica Savjeta škole, Andriela Vitić Ćetković je za naš medij istakla da je „zadovoljstvo što su imali mogućnost da organizuju predavanje lektorke Ruuse Eninio koja dolazi sa Lab univerziteta primijenjenih nauka u Finskoj.

Andriela Vitić Ćetković

„Profesorica Eininio je gošća Univerziteta Crne Gore i zamolili smo je da, pored obaveze oko predavanja studentima Fakulteta za turizam i ugostiteljstvo, volonterski održi predavanje u školi Jugoslavija, što je zapravo interesantno u datom trenutku, jer se od sljedeće školske godine po prvi put uvodi predmet-medijska pismenost kao izborni, u starijim razredima osnovne škole. S druge strane svjedoci smo vršnjačkog nasilja i svega onoga što nam se nažalost dešava, tako da medijska pismenost i upravljanje vijestima je vrlo zanimljiv predmet“, cijeni Vitić, koja podsjeća da je Finska zemlja prvorangirana po indeksu medijske pismenosti.

„Dakle, koincidencija je da je profesorica došla u trenutku koji imamo i da smo bili u mogućnosti da je angažujemo na volonterskoj osnovi da održi predavanje u školi i ne samo ti, nego i da nam podijeli iskustvo iz svoje zemlje vezano za medijsku pismenost i aplikaciju medijske pismenosti kod mladih“, kaže Vitić.

Na konstataciju da je interakcija u toku predavanja bila nevjerovatna i da učenici veoma dobro vladaju engleskim jezikom Vitić ističe da je oduševljena i da je sa profesoricom podijelila iskustvo da i njeni studenti ne bi bili ovoliko aktivni kao ova djeca u smislu komunikacije i interaktivnosti. Procenjuje, pritom, da je tu veoma važan i pristup profesora.

„U finskom sistemu, koji poznajem i iz predavačke perspektive i kao posjetilac njihovih univerziteta, može se reći da se jako vodi računa da se autoritet ne postavlja stilom oblačenja, načinom komunikacije, već da se radi sve da budete djeci bliski i da podstaknete njihovu motivaciju, komunikaciju, otvorenost, timski rad… Čuli ste iz prezentacije da kod njih nema striktnog rangiranja, da se podstiče kooperacija, a ne konkurencija, da se nastavnici prilagođavaju individualnim potrebama. Ako u grupi postoji neko ko slabije može da prihvati određena znanja, onda se za njega pravi poseban kurikulum, a podstiču talentovana djeca i sve ono što jedan sistem omogućava. To je sistem gdje najbolji đaci upisuju nastavničke fakultete, gdje se vodi računa o obrazovanju, osnovnom, srednjem i naravno, visokom. U tom smislu kao zemlja oni najbolje vode računa o mladim naraštajima i onome što ostavljaju mladim generacijama u smislu održivog razvoja, zaključuje Vitić.

O izbornom predmetu – Medijska pismenost, Vitić iz perspektive roditelja misli da je u pitanju početna inicijativa.

„Vjerujem da će biti zainteresovanih, na osnovu ovoga što sam danas vidjela, u smislu aktivnosti đaka na ovom predavanju, smatram da će ih biti dosta, jer im je to blisko. Oni znaju da mogu biti izmanipulisani medijima, društvenim mrežama i mislim da su dovoljno svjesni i odgovorni da će se dosta njih opredijeliti za ovaj izborni predmet“, naglasila je Vitić.

Lektorka Ruuse Eninio je kratko nakon predavanja kazala da joj je bilo jako prijatno, da su učenici bili veoma uključeni i zaključila da se vidi da su prilično medijski opismenjeni.

Izborni predmet – medijska pismenost izučavaće učenici VII, VIII i IX razreda od školske 2023/2024 godine.

Share.

Comments are closed.