Bivši istaknuti crnogorski i jugoslovenski političar, Marko Orlandić, preminuo je u 90. godini u Podgorici.
Marko Tomov Orlandić je rođen 28. septembra 1930. godine u Gornjim Seocima u Crmnici.
Završio je Ekonomski fakultet. Kao student, bio je član Narodne omladine i Saveza komunista Jugoslavije. Od 1965. godine, biran je za člana Centralnog komiteta i Izvršnog komiteta Saveza komunista Crne Gore. Bio je potpredsjednik i predsjednik Narodnog odbora Opštine Bar, direktor Republičkog zavoda za privredno planiranje, sekretar za privredu Izvršnog veća Crne Gore, član CK SK Crne Gore, član Saveznog izvršnog vijeća (1969 – 1971. i 1971 – 1974) i ambasador SFR Jugoslavije u Sovjetskom Savezu od 1978. do 1982. godine.
Bio je predsjednik Izvršnog vijeća Skupštine Crne Gore od maja 1974. do aprila 1978, predsjednik Predsedništva SR Crne Gore od maja 1983. do maja 1984. i predsednik Izvršnog komiteta CK SK Crne Gore od oktobra 1984. do aprila 1986. godine.
Bio je član Predsjedništva Centralnog komiteta SKJ do februara 1989. godine. Tada je dao ostavku nakon demonstracija po Crnoj Gori, od oktobra 1988. do februara 1989.
Objavio je tri knjige: “U Vrtlogu”, “U predvečerje sloma” i “Crnogorsko posrtanje”.
Po njegovoj želji, sahrana je obavljena u krugu porodice juče u selu Gornja Seoca, Crmnica.
***
Predsjednica SDP dr Draginja Vuksanović Stanković, povodom smrti Marka Orlandića, uputila je telegram saučešća u kojem se kaže:
Marko Orlandić je dio one generacije državnika i političara koja je u ratu branila, a u poslijeratnom periodu gradila, i iz pepela dizala, porušenu Crnu Goru.
Orlandić će biti upamćen kao dio časne i slavne istorije Crne Gore, kao jedan od onih koji su u njene temelje ugradili trajne vrijednosti antifašizma, slobode, socijalne pravde i jednakosti, vraćajući ime, državnost i dostojantvo Crnoj Gori u novoj socijalističkoj Jugoslaviji.
Njegov odnos prema dešavanjima u predvečerje raspada zajedničke domovine, kao i uvijek čvrst i nepokolebljiv stav prema društvenoj realnosti nastaloj na talasu procesa sa kraja 80-ih i početka 90-ih godina prošlog vijeka, služe na ponos liku i djelu Marka Orlandića i svima koji su ga poštovali.