Preminuo Peđa Marinović, prvi grafički inženjer, svjetski putnik, kolekcionar…

Barani su ovih dana izgubili još jednog sugrađanina vrijednog poštovanja – Radomira Peđu Marinovića, čovjeka renesansno širokih interesovanja, prvog grafičara barske Štamparije, svojevremeno jedinog diplomiranog grafičkog inženjera u Crnoj Gori, ekologa, svjetskog putnika, kolekcionara, alpinistu, stručnjaka iz oblasti privatizacije…

Rođen je u Nikšiću prije 84 godine, a u Baru je živio od 1981, kada je došao da pokrene novoformiranu Štampariju “Solidarnost”, podignutu od sredstava grafičkih i informativnih radnika Jugoslavije. Beograd je kao mjesto življenja zamijenio našim gradom i preuzeo rukovođenje mladom ekipom grafičara.  

“Došao sam u Bar na predlog Savezne Privredne komore, a s obzirom da u to vrijeme grad nije imao tradiciju na ovom polju, početak je zaista bio naporan, kadrove smo slali na specijalističke kurseve u Beograd. Bio sam član redakcije Radio-Bara i Izdavačkog savjeta ‘Barskih novina’, u prvih nekoliko brojeva radio sam na tekstovima, pomagao u likovnoj i grafičkoj opremi, do kasno u noć štampao… Bilo je to vrijeme entuzijazma, snažnog vezivanja za nešto za šta smo, već tada, osjećali da će biti valorizovano tek 10-20 godina kasnije. U takvom zanosu smo pokretali i štampanje ‘Ulcinjskih novina’, ‘Željezničke tribine’, lista ‘Luka Bar’, podlistka ‘Rumijatrans’…”, govorio je svojevremeno Peđa Marinović u intervjuu za “Barske novine”.

Ljubav prema likovnoj umjetnosti, kao i mnoge druge afinitete, naslijedio je od pokojnog oca Blaža, poznatog crnogorskog planinara, čiji je pepeo, po ličnoj želji, razasut sa vrha Triglava. U planinarskoj knjižici Peđe Marinovića su osvajanja najviših vrhova Evrope (Mon Blan), Australije (Er Rock), Afrike (Kilimandžaro), Novog Zelanda (Mont Kuk), Balkana (Olimp)…

Izložba “Slavni grad Bar…”, 1999.

Deklarisani globtroter je  prokrstario svijet uzduž i poprijeko – od Njemačke do Hong Konga, od Bugarske do Novog Zelanda, preko Afrike i Australije. Na svim putešestvijama, Marinović je koristio pogodnu priliku da promoviše ideju ekološke države Crne Gore, još u vrijeme kada je ovaj termin u našoj zemlji bio prilična nepoznanica. Jedan od najefektnijih nastupa bio je u Francuskoj, 1992. godine, kada je Peđu ugostila Fondacija Jacquesa Cousteaua. Tom prilikom, najčuvenijem svjetskom roniocu Marinović je uručio Deklaraciju o ekološkoj državi Crnoj Gori.

Između ostalog, bio je i sportski pilot, ronilac, padobranac, jedriličar, organizator izuzetno uspjelih međunarodnih ekspedicija, osnivač prvog crnogorskog ekološkog biroa… Učestvovao je u izradi projekta morskog ribarstva Crne Gore, registra zagađivača crnogorskog priobalja, organizovao je još devedesetih konferencije o privatizaciji, tranziciji, vlasničkoj transformaciji.

Skulptura “Jelen” – “Kreativno habitovanje”, 2019.

Peđa Marinović je u nekoliko svojih projekata išao daleko ispred vremena, a jedan od najinteresantnijih je svakako bio “Ujedinjeni Balkan”, promovisan na najvišim balkanskim vrhovima – Olimpu u Grčkoj i Rili u Bugarskoj. Desetočlana ekspedicija sastavljena od Barana, Nikšićana i Podgoričana, sa Marinovićem i predsjednikom Opštine Blažom Orlandićem na čelu, bila je, u novembru 1992, gost parlamenta i gradonačelnika Soluna, kada je pokrenuta i inicijativa za bratimljenje ova dva grada. Crnogorska ekspedicija, koja se potom popela na vrh Olimpa, promovisala je zastavu sa 14 zvjezdica – 12 za tadašnju EU, i po jednu za Ujedinjeni Balkan i ujedinjeni Istok Evrope.

Radomir Peđa Marinović bio je i direktor agencije “Montenegro”, u okviru koje su radili ekološki i heraldički biro. Konsultantske usluge agencije koristili su, pored ostalih, i crnogorsko Ministarstvo sporta, HTP “Fjord”, PTK Nikšić, Koni “Nikšić”, “Izbor” Bar… Marinović je bio autorizovani projekt-menadžer Fonda za razvoj i ovlašćeni konsultant Zavoda za zapošljavanje CG.

Pomagao je rad nevladinog sektora, ali i svih koji su pokušavali da se stvaralački iskažu – bio je prvi donator sajta Bar Info, zatim Udruženja književnika “Ars Antibari”, sredinom devedesetih je besplatno tehnički oblikovao časopis “Val” OŠ “B.J.Orlandić” i štampao ga u svom birou…

Posebnu pažnju Barana pobudio je 2000, kada je objelodanio da je u Njemačkoj pronašao stari barski srednjevjekovni grb, a izuzetno posjećena je bila i izložba povodom proslave Dana Bara 1999. “Slavni grad Bar na gravirama srednjevjekovnih majstora”, iz kolekcije koju je Marinović stvarao otkupljujući gravire Bara širom svijeta.

Racković, Marinović, 2002.

Priča o izložbi na otvorenom u dvorištu kuće Peđe Marinovića u Bjelišima započela je još 2002. kada je postavljena skulptura u gvožđu “Jelen” Ljubomira Rackovića, a posljednji projekat je bio “Kreativno habitovanje” čiji su autori Marinović i dr Milun Lutovac, kojim je NVO Forum za nezavisnu, međunarodno priznatu i ekološku državu Crnu Goru promovisao 2019. “prostor kao treću dimenziju umjetnosti i autonoman oblik umjetničkog izraza u čijem središtu je instalacija”.

Peđa Marinović je otac četvoro djece – Radojke, Milice, Blaža i Marije.

Izjave saučešća će se primati u gradskoj kapeli, 25. februara od 9 do 16 časova. Po izričitoj želji Peđe Marinovića, njegovi posmrtni ostaci biće kremirani.

Share.

Comments are closed.