Projekat pod nazivom “Aktiviranje žena”, koji ima za cilj da podrži uključivanje žena sa djecom predškolskog uzrasta na tržište rada kroz bolje programe i usluge aktivacije, prezentovan je danas nezaposlenim ženama i poslodavcima u Maloj sali Skupštine.
Ovu mjeru aktivacije žena u skladu sa praksom Evropske unije, osmislila je Međunarodna organizacija rada, a realizuje se u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje Crne Gore, na inicijativu resornog ministarstva i Evropske komisije, uz podršku Fonda za dobro upravljanje Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.
“Institucionalni kapaciteti posljednje dvije godine usmjereni su na ublažavanje uticaja pandemije na tržište rada. Stope zaposlenosti i aktivnosti žena na tržistu rada sistematski su niže nego za muškarce, a sa pandemijom su se stope nezaposlenosti i neaktivnosti žena znatno povećale usljed obaveza brige o porodici”, kazala je Ines Pajović, nacionalna projektna koordinatorka Međunarodne organizacije rada.
Ona je istakla da se specifičnost intervencije ogleda u grantovima za brigu o djeci i aktivaciju za žene sa jedne i subvencijama u visini 50-70% bruto zarade tokom obuke prema poslodavcima, sa druge strane.
„Sama mjera u skladu je sa praksom i preporukama Evropske unije“, objasnila je Pajović.
O implementaciji mjera i otvorenom pozivu za iskazivanje interesovanja, govorio je Milutin Vučinić, pomoćnik direktora Centra za mjere aktivne politike zapošljavanja i podsticaj preduzetništva u Zavodu za zapošljavanje Crne Gore.
Vučinić je istakao da ovaj poziv važi za poslodavce iz privatnog sektora koji djelatnost obavljaju na teritoriji opština Budva, Bar, Ulcinj, Kotor, Tivat i Herceg Novi, a podrazumijevaju realizaciju obuke na radnom mjestu.
„Obuka na radnom mjestu predviđena je za žene starosti od 25 do 49 godina, sa djecom predškolskog uzrasta, prijavljenim na evidenciju nezaposlenih lica, nakon marta 2020. godine ili koje su se nakon tog datuma prijavile na evidenciju nezaposlenih. Javni poziv poslodavcima je otvoren, prijavu na poziv mogu podnijeti poslodavci koji su registrovani za obavljanje djelatnosti na teritoriji navedenih opština, a uslov je da redovno izmiruju doprinose i zarade po osnovu socijalnog osiguranja, da u periodu od tri mjeseca prije raspisivanja poziva nijesu smanjivali broj zaposlenih i da imaju radnike od najmanje tri godine radnog iskustva, tj. trenare koji će sprovoditi obuku“, objasnio je Vučinić.
On je istakao da je Zavod za zapošljavanje kroz realizaciju ovog projekta finansijski podržao poslodavce.
„Učešće Zavoda u finansiranju opravdanih troškova obuke na radnom mjestu zavisi od broja učesnica programa i na mjesečnom nivou iznosi 300 eura po učesnici. Ova sredstva će se isplaćivati mjesečno unazad, a nakon podnošenja dokaza o isplaćenim zaradama, porezima i doprinosima za socijalno osiguranje za zaposlene učesnice od strane poslodavca. Finansijsko učešće u realizaciji obuke na radnom mjestu, koja će se izvoditi u trajanju od tri mjeseca iznosi 900 eura, a obuci u trajanju od šest mjeseci 1.800 eura po učesnici“, istakao je.
Vučinić je dodao da je obuka na radnom mjestu u trajanju od tri mjeseca predviđena za učesnice koje se susrijeću sa određenim preprekama u zapošljavanju, nakon čega poslodavci potpisuju ugovor u trajanju od šest mjeseci, dok se za učesnice čija će obuka na radu trajati šest mjeseci potpisuje ugovor o radu na 12 mjeseci.
Javni poziv poslodavcima je otvoren i trajaće do 22. marta ove godine do 15 časova.
„Pozivam sve poslodavce iz pomenutih opština da se bliže upoznaju sa ovim projektom. Na sajtu ZZZCG se mogu informisati o svim uslovima i načinima podnošenja prijave. Kroz ovu izuzetnu šansu mogu doprinijeti povećanju zapošljivosti nezaposlenih žena sa evidencije ZZZ koje pripadaju ovoj ciljnoj grupi“, zaključio je Vučinić.
Savjetnica za aktivne mjere zapošljavanja u Birou rada Suzana Mašanović je istakla da je cilj projekta da se ženama koje imaju malu djecu, a imaju znanja i predznanja, omogući obuka kojom će usavršiti svoje znanje i mogućnosti kako bi se lakše zapošljavale.
„Bitno je da žene znaju da će u toku ovog projekta imati potpunu podršku Zavoda- novčanu nadoknadu u toku projekta, nadoknadu za djecu da im se plati vrtić i putne troškove. Bitno je da je područna jedinica Zavoda za zapošljavanje u Baru već počela sa ženama koje se nalaze na evidenciji i pripadnice su ove ciljne grupe. Svaki savjetnik za posredovanje će lično odraditi sa njom neki novi plan kako bi vidjeli kakve su im mogućnosti, kolika su to djeca, da li imaju šansu da se priključe obuci, imaju li mogućnost da se djeca upišu u vrtić…“, kazala je Mašanović.
Ona je istakla da će se ovom obukom, u zavisnosti da li će trajati tri ili šest mjeseci, kasnije moći da ostvare staž od šest do 12 mjeseci.
„Bitno je da u ovom pozivu pridobijemo što više poslodavaca, da sa njima dogovorimo kakve bi obuke mogli da odrade, uklopimo žene u te obuke i da ih što više pripremimo za tržište“, istakla je Mašanović.
Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, u Baru se nalazi oko 110 žena koje odgovaraju ciljnoj grupi ovog projekta.
Podršku projektu dala je i potpredsjednica Opštine Bar mr Tanja Spičanović.