U Narodnoj čitaonici i biblioteci “Ivo Vučković” večeras je održana promocija knjige “Studije i ogledi o crnogorskoj prošlosti” istoričara mr Petra Lekića. Pored autora, o knjizi su govorili istoričar Vukota Vukotić, doc. dr Aleksandar Radoman i profesor Neđeljko Đurović, a promociju je vodila Ivana Rondović.
Događaj je okupio ljubitelje istorije Crne Gore, koji su imali priliku da se informišu o knjizi, koja predstavlja značajan doprinos proučavanju crnogorske prošlosti.

Knjigu čini dvanaest radova u kojima autor, koristeći interdisciplinarni pristup, razmatra različite aspekte crnogorske istorije sa posebnim akcentom na srednjovjekovne procese i fenomene.
Prof. Neđeljko Đurović je istakao da knjiga obrađuje dešavanja na prostoru današnje Crne Gore u razdoblju od prvog do dvadesetog vijeka.
“Ne treba da čudi sadržaj, kao ni izbor obrađivanih tema u njegovoj sintetičkoj publikaciji ‘Studije i ogledi o crnogorskoj prošlosti’. Hronološki ispisane i po svojim istorijskim izvorima povezane teme u ovoj knjizi, predstavljaju jedan veoma interesantan i pregledan naučni omnibus – iako imamo samostalne narativne cjeline, njih okvirno vezuju uzročno-posljedična dešavanja na prostoru današnje Crne Gore u razdoblju od I do XX vijeka. Kako i sam Lekić navodi u predgovoru ‘tekstovi pokrivaju cijeli prostor države i sa zaključcima dobijaju puni smisao’”, istakao je Đurović.

Istoričar Vukota Vukotić smatra da Lekićeva namjera nije “samo puko ređanje činjenica i podataka” već da na osnovu dostupnih izvora, terenskog rada i istraživanja, kao i dostignuća drugih srodnih naučnih disciplina, predstavi modernoj crnogorskoj publici mrežu dešavanja koja su tiho uticala i oblikovala našu prošlost, čineći nas danas ovakvim kakvi jesmo.
“Autor ovog djela, vješto prateći često skrivene tokove istorijske zbilje, pred nas stavlja mozaik ličnosti, svetaca, vojnika, biblijskih ličnosti, vladika, zapovjednika, jeretika, koji su vječno upisani u istorijski kod našeg naroda, a koji su često zaboravljeni, prebrisani i zametnuti u hodnicima prošlosti. Na osnovu povelja i drugih dokumenata, prati posjede imanja i domene crkava i manastira u Crnoj Gori, čije je djelovanje, kroz propagiranje vjere, snažno uticalo na oblikovanje percepcije i stavove Crnogoraca. Zbog toga, ovo štivo koje je pred nama, vrlo je bitno da se promoviše upravo u Baru, gradu u kojem se spajaju skoro svi slojevi naše istorije. Time ovi redovi postaju još izraženiji i dobijaju na svojoj punoći”, zaključio je Vukotić.

Dr Aleksandar Radoman apostrofirao je da je knjiga realizovana kao interdisciplinarno istraživanje, čiji su rezultati danas dragocjeni brojnim naučnim oblastima – od političke, društvene, crkvene i kulturne istorije, preko istorije jezika, leksikologije i onomastike, do istorije umjetnosti, etnologije i kulturne antropologije.
“Premda u nekim radovima zadire u poznoantički ili ranonovovjekovni period, studije i ogledi objedinjeni ovom knjigom dominantno su posvećeni srednjovjekovnim temama pa se i time Lekić profiliše kao jedan od rijetkih proučavalaca crnogorskog srednjovjekovlja u mlađoj generaciji crnogorskih istoričara”, smatra Radoman.

Autor knjige, istoričar mr Petar Lekić se nada da bi knjiga mogla podstaći nova istraživanja.
“Ova knjiga ima namjeru da analitički sagleda istorijske tokove, te sasvim izvjesno može podstaći nova istraživanja. Isto tako, svjesni smo da ona ne daje sve odgovore na postavljena pitanja. Prema tome, veliko je zadovoljstvo ukoliko ona posluži kao ideja za nova naučna istraživanja. Iako sama knjiga obiluje informacijama, ona ništa manje sadrži i podatke iz društvene i kulturne istorije.”
Mr Petar Lekić rođen je u Baru 1986. godine. Magistrirao je na Istorijskom institutu Univerziteta Crne Gore, a trenutno radi kao kustos u Narodnom muzeju Crne Gore, gdje je zadužen za srednjovjekovnu zbirku. “Studije i ogledi o crnogorskoj prošlosti” su još jedan njegov doprinos razumijevanju crnogorske istorije i nasljeđa.