Barski kalendar

Promovisana monografija Istorija crnogorske kulture – od Barana autori Lekić i Milović

Povezano:

Večeras na Ljetopisu The Books of Knjige nakon 23 godine

Pod Spile – manifestacija Starobarana i prijatelja u subotu veče

Izložbom Petra Hranuellija započinje likovni program 38. Barskog ljetopisa

Autor: RB / BI, foto: Prijestonica Cetinje

Juče je u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju promovisana monografija grupe autora “Istorija crnogorske kulture”, u kojoj su radovima zastupljena i dvojica Barana – Petar Lekić i Željko Milović.

Riječ je o izdanju koje svjedoči o bogatstvu kulturne baštine Crne Gore i donosi sveobuhvatan prikaz kulturnog razvoja naše države, saopšteno je iz Prijestonice- “Ova kolektivna monografija, djelo uglednih autora iz različitih oblasti, predstavlja prvi pokušaj da se crnogorska kultura sagleda i predstavi cjelovito, interdisciplinarno i u kontinuitetu”. 

Govoreći na promociji, gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković je kazao da “svjedočimo promociji jednog izuzetnog djela koje se usuđuje da obuhvati, objedini i progovori o kulturi jednog malog, ali nepokorenog naroda, koji je stajao uspravno i stvarao kulturu pod sjenkom sablji i pušaka, ali nikada u sjenci tuđe volje”.

Direktorica Centra za kulturu Prijestonice Cetinje Jelena Milošević je kazala da ova monografija predstavlja jedno od najvažnijih izdanja u savremenoj crnogorskoj nauci i kulturi.  

“Radi se o voluminoznom i temeljitom izdanju, koje je rezultat predanog rada grupe uglednih autora, a koje nas vodi kroz sve ključne etape kulturnog razvoja Crne Gore. U ovom djelu objedinjene su najvažnije teme, artefakti, procesi, epohe, pojave i ličnosti koje su oblikovale kulturni identitet naše države, predstavljajući tako ne samo zbir znanja, već i trajni spomenik crnogorskoj kulturnoj samosvojnosti“, kazala je Milošević.  

Doc. dr Jelena Šušanj je poručila da “knjiga Istorija crnogorske kulture predstavija jedinstvenu poruku – da se kulturni identitet ne čuva samo u arhivima i u tradiciji, već i kroz istraživanje, obrazovanje i razoj novih znanja”, a istoričar Boban Batrićević objasnio da su “napravili ambiciozan plan da pokušamo sve segmente ljudskoga duha, koji su na ovoj teritoriji bitisali od Crvene stijene pa negdje do obnove državnosti 2006. da pomenemo”.  

Predstavivši strukturu knjige, urednik monografije Petar Glendža posebno se zahvalio ïzdavačima – Prijestonici Cetinje, Fakultetu za crnogorski jezik j književnost i Centru za kulturu Prijestonice Cetinje. “Oni ovako udruženi šalju jednu snažnu i važnu poruku: Ima ko i na dostojan način da obilježi Dan državnosti Crne Gore”, rekao je Glendža. 

Monografija obuhvata tekstove “Istorija Crne Gore od najstarijih vremena do 1918. godine” autora Vukote Vukotića, “Crna Gora od gubitka do obnove državne nezavisnosti 1918–2006. godine” Bobana Batrićevića, “Likovna umjetnost i arhitektura” Aleksandra Čilikova i Jakova Markovića, “Jezik” Adnana Čirgića, “Književnost” Aleksandra Radomana, “Tradicijska vjerovanja” Adnana Čirgića, “Štamparstvo” Petra Glendže, “Prosvjeta i školstvo” Radovana Damjanovića, “Bibliotečka djelatnost” Milenije Vračar, “Arhivska djelatnost” Srđana Pejovića, “Muzejska djelatnost” Petra Lekića, “Muzička umjetnost” Ivana Vukčevića, “Pop i rok muzika” Željka Milovića i “Pozorište i film” Vaska Raičevića

Podijeli na društvenim mrežama