U velikoj sali SO Bar danas je predstavnicima turističke privrede, lokalne uprave, NVO sektora i privrede prezentovana “Strategija razvoja turizma opštine Bar”, nastala kao plod dvogodišnjeg rada i saradnje TO Bar, Instituta za turizam u Zagrebu i lokalne uprave.
Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević kazao je da je svima poznato pod kojim okolnostima je Strategija rađena i istakao da su iskorišćeni benefiti izazovnog perioda da se dođe do kvalitetnog dokumenta.

“Rekao sam da je za nama vrijeme velike epidemije, međutim, danas smo ovdje sa dokumentom koji nam je osnova za, slobodno ću reći, ukupan ekonomski napredak i razvoj Bara, ali i primorja. Kako smo prepoznali da je turizam i turistička privreda zamajac lokalne ekonomije i generator finansijskog progresa i stabilnosti, htjeli smo da unaprijedimo tu strateški važnu oblast i osiguramo dugoročno održiv razvoj naše opštine. Danas imamo dobar temelj i odskočnu dasku da odmah krenemo u taj projekat. Zapravo, razumijem da smo mi već iskoračili u tom pravcu, slijedeći našu razvojnu viziju Bara, kao savremenog i modernog grada, a ova Strategija ukazuje nam kuda dalje koračati i šta će nas na tom putu ojačati”, rekao je Raičević, dodavši da je konkurentnost turističkog proizvoda opštine Bar ocijenjena sa 3,3 od maksimalno šest, pri čemu su najbolje ocijenjeni ljudski resursi.
“Ono što se pokazuje kao najveći izazov je svakako komunalna infrastruktura i dostupnost, zato smo ove godine uložili značajne napore da što više uredimo javne površine, da proširimo kapacitete saobraćajne infrastrukture, delegirali smo državi rekonstrukciju regionalnih putnih pravaca preko Sutormana ka Baru, vezu između Virpazara i Bara i regionalnog putnog pravca R29 od Bara preko Mrkojevića i Kameničkog mosta ka Vladimirskim krutama, koji će rasteretiti saobraćaj u samom gradu, ali i omogućiti lakšu dostupnost destinacije.”
Raičević je podsjetio da je u proteklih nekoliko godina ulagano u sanaciju kritičnih saobraćajnih tačaka za vozače i pješake, u proširenje magistralnih pravaca, ali i u vodovodnu infrastrukturu. Istakao je da je Strategija važna za budućnost grada, da će stvoriti čvrstu osnovu i iz godine u godinu obezbjeđivati njegov razvoj i poboljšanje kvaliteta života građana, što će se itekako osjetiti, jer, podvukao je “mi sada imamo jasnu sliku gdje smo i jasniju viziju kuda treba da idemo.”
Inicijator izrade Strategije, direktor TO Bar, Emil Kukalj naglasio je da je riječ o krovnom dokumentu za razvoj turizma u Opštini. Pandemija je, istakao je on, otežala uslove rada na dokumentu, čije je segmente detaljno objasnio. Na kraju se, kako je kazao, došlo do 70 mjera orijentisanih na razvoj turističkog proizvoda.

“Pristup i metodologiju rada na izradi Strategije treba povezati prije svega sa potrebom stalnog, planski usmjerenog i dugoročno održivog kvaliteta života”, smatra on i dodaje da su “kolege sa Instituta za turizam zaista nesebično dijelile svoje znanje”, pa su sa njima uspostavili lijepo prijateljstvo. Pohvalio je rad stručne komisije koja je verifikovala kvalitet svake pojedinačne faze izrade ovog dokumenta: predsjednice, prof. dr Silvane Đurašević, mr Dušanke Pavićević, predstavnice NTO CG, mr Sanje Nikolić, predstavnice Opštine Bar i mr Nikolete Nikčević iz TO Bar.
I predsjednica komisije, mr Dušanka Pavićević istakla je dobru saradnju sa Institutom za turizam iz Zagreba i TO Bar.

“Bilo je zaista zadovoljstvo biti dio projekta i pratiti proces izrade Strategije. Posebno je zadovoljstvo učestvovati u ovakvim projektima kada sarađujete sa renomiranim partnerom, kakav je Institut za turizam iz Hrvatske, kojima se zahvaljujem i na dobroj saradnji i na dobro obavljenom poslu”, kazala je Pavićević.
Docent dr Damir Krešić, direktor Instituta za turizam u Zagrebu, istakao je da je odnos sa TO Bar i Opštinom Bar, tokom procesa izrade Strategije, “iz poslovnog prešao u prijateljski” i akcentovao da su rijetke lokalne uprave koje u ovoj mjeri iskazuju interes za izradu ovih dokumenata.

“Mi na našem institutu radimo još puno drugih stvari koje su bitne za turizam i stojimo na raspolaganju i ubuduće i Opštini Bar i TO Bar, u aktivnostima koje će se provoditi u okviru Strategije”, istakao je on.
Vođa projekta, dr Ivo Kunst naglasio je da Bar “osim sunca i mora” ima mnogo toga da ponudi . Kazao je da je do izrade ovog dokumenta došlo nakon 45 Zoom konsultacija.

“Inače bi to odradili, da nije bilo korona situacije, uživo, sa stejkholderima turističkog razvoja privatnog i javnog sektora, da čujemo njihova mišljenja, što je dobro, a što loše u dosadašnjem radu, i u kom pravcu bi možda trebalo ići u budućnosti. Na temelju toga smo radili SWOT analizu. Uz to, sagledali smo nekoliko destinacija u različitim stepenima razvoja, po karakteristikama sličnim barskoj”, objasnio je Kunst.
Nakon što je detaljno prezentirao kako se može unaprijediti turistička ponuda i šta je potrebno uraditi kako bi Bar bio prepoznat po svojim specifičnostima, dodao je da svi prioritetni projekti “zbog finansijskih razloga”, ne mogu možda biti realizovani do 2026. godine, ali da će njihovo sprovođenje svakako učiniti da Bar zavrijedi epitet specifične turističke destinacije.
Dekan fakulteta za biznis i turizam dr Rade Ratković kazao da je ova strategija velika stvar, koja može da posluži za primjer i na nivou države. Izradu strategije pozdravio je i direktor TO Ulcinj Gzim Hajdinaga, istakavši da je ovo “opšti interes svih u Crnoj Gori”.