Radionica o medijskim zakonima u organizaciji NVO Media centar

NVO Media centar danas je u hotelu „Franca“ održala radionicu o setu zakona koji tretiraju medije u Crnoj Gori.

Kako je istakao direktor Media centra Goran Đurović, ovo je treći sastanak u nizu koji će ova nevladina organizacija realizovati „u želji da pomogne široj javnosti, prije svega kolegama iz NVO, da shvate šta je suština novih medijskih zakona, ali i da pruže podršku sugestijama i predlozima Media Centra koji će biti upućeni Ministarstvu kulture i medija, Vladi Crne Gore i svim poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore, nakon javne rasprave, u želji da se kvalitet propisa koji su na javnoj raspravi do sredine decembra , popravi i da medijski zakoni zaista ostvare svoju funkciju“.

„Funkcija je javni interes, to jest bolje i kvalitetnije informisanje građana i građanki Crne Gore, ali i poboljšanje položaja za medije u Crnoj Gori“, kazao je Đurović.

On se nada da će odziv i podrška nevladinih organizacija biti značajni, ali i da će biti prihvaćeni predlozi i sugestije koje će dati Media centar, zajedno sa ostalim NVO, te da će biti razumijevanja na svim stranama, pogotovu kod donosilaca odluka, kao i da neće biti insistiranja na „nekim lošim zakonskim rešenjima, kojima se zapravo neće desiti nikakva značajnija promjena kada je u pitanju medijska scena u Crnoj Gori“.

Najviše primjedbi, kazao je Đurović za Radio Bar i Bar Info, odnosi se na potrebu da se preciznije reguliše rad Agencije za audio-vizuelne medijske usluge.

„Želja je da se doda nadležnost Agenciji, kako bi se sve negativne pojave koje su danas prisutne u nekom javnom dijalogu, kao što je govor mržnje, jednostranost u izvještavanju ili širenje nekih lažnih informacija, za potrebe različitih aktera na javnoj sceni, dominantno političkih partija, pa onda i vlasnika tih medija, pokušale suzbiti, kontrolisati i sankcionisati na odgovarajući način, ne bi li se ipak, preko sankcija koje će biti neminovno preduzete, štitio javni interes“.

Đurović smatra da je neophodno da se da veća mogućnost rada Agenciji, kada je sprovođenje zakona u pitanju.

„Drugi, ne manje bitan momenat je što veća proizvodnja medijskih sadržaja za potrebe građana“, kaže Đurović, koji smatra da građani danas ne mogu da dobiju potrebne informacije.

„Naša želja je da se Zakonom propiše minimalan procenat sopstvene proizvodnje, sadržaja kojima će se zadovoljiti na bolji način, potrebe građana na lokalnom i državnom nivou“, ističe on. Ukazao je da takva obaveza postoji u medijskim zakonima u Hrvatskoj i Srbiji, te da je kod njih propisan minimalan procenat sopstvene proizvodnje 20 posto od ukupnog medijskog sadržaja.

„Ukoliko se to ne desi, možemo očekivati da će građani veoma loše ili nedovoljno biti informisani o onome što su važna životna pitanja“, smatra on.

NVO Media centar godinama radi na podizanju medijskih standarda u Crnoj Gori.

Share.

Comments are closed.