Media centar je danas u Baru organizovao radionicu posvećenu primjeni profesionalnih standarda i procedurama za podnošenje prigovora slušalaca i gledalaca u odnosu na rad lokalnih javnih emitera. Prisustvovali su predstavnici barskih NVO “Povjerenje”, IO “24. novembar”, OO URA i bjelopoljskog Opštinskog udruženja multiple skleroze. Radionica se sprovodi u okviru projekta “Za bolje izvještavanje lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori” koji Media centar realizuje uz podršku Amabasade SAD u Podgorici.
Dragoljub Duško Vuković, predsjednik Skupštine Media centra istakao je da je javno informisanje javno dobro i podsjetio na dužnosti i obaveze novinara/ki naglašavajući da oni moraju poštovati najviše profesionalne i etičke standarde i preduzeti sve kako bi bili sigurni da su informacije koje objavljuju istinite.
“Obaveza novinara/ki je i da budu nezavisni, zatim da dopune nepotpunu i isprave netačnu informaciju, pridržavajući se pravila da ispravka mora biti istaknuta na odgovarajući način. Pravo i obaveza novinara/ki je da štite povjerljive izvore informacija, ali i da uvijek provjere motive povjerljivog izvora prije nego mu obećaju anonimnost i zaštitu. Novinar/novinarka mora biti kritički posmatrač nosilaca društvene, političke i ekonomske moći kada izvještava o njima u interesu javnosti” rekao je, između ostalog, Vuković ukazavši učesnicima radionice na neke od najčešćih profesionalnih propusta u radu medija.
Sa procedurom za podnošenje prigovora zbog kršenja profesionalnih standarda u izvještavanju Lokalnog javnog emitera – Radio Bara učesnike radionice upoznao je Goran Đurović, direktor Media centra.
“Prigovori se podnose Agenciji za elektronske medije ili direktno Lokalnom javnom emiteru na mail adresu [email protected]. Forma je upečatljiva, na prvoj je strani prezentacije gdje su i instrukcije na koji se način Komisiji daje prigovor. Kad Komisija sastavljena od tri člana Savjeta dobije prigovor, u obavezi je da u roku od 15 dana pripremi Izvještaj i mišljenje i taj akt dostavi Savjetu, a ovaj se u roku od 30 dana mora izjasniti u vezi sa preporukama (odbijanjem ili prihvatanjem prigovora) ili, eventualno, predloženim sankcijama”, objašnjava Đurović, smatrajući da nije dobra praksa da članovi Savjeta LJE budu i u Komisiji.
Direktor Media centra ističe i da još uvijek nisu naišli ni na jedan konačan izvještaj Komisije nekog lokalnog javnog emitera u Crnoj Gori, u vezi sa prigovorima slušalaca/gledalaca. Vuković i Đurović su saglasni da bi građanima trebalo što više ukazivati na mogućnost davanja prigovora na rad Lokalnog javnog emitera, čemu bi, vjeruju, doprinjele organizacije kampanja, intervjua sa članovima Komisije itd.
Podsjećamo da su Profesionalni principi i standardi, Poslovnik o radu Komisije za prigovore slušalaca, kao i obrazac za njihovo podnošenje objavljeni na našem sajtu Bar info, u rubrici “Dokumenta”. Prigovora, do sad, nije bilo.