Deveti edukativni kamp za osobe sa dijabetesom, uprkos pandemiji koronavirusa, organizuje se pod nazivom “Poveži se, mijenjamo dijabetes”, ali ove godine online. Ideja da se kamp organizuje na ovaj način ima dobar odziv, kaže endokrinolog, dr Valentina Kalinić, predsjednica NVO “Plavi krug”, koja je prije devet godina inicirala prvi kamp u Baru.
“Da bismo održali ovogodišnji kamp, morali smo osmisliti način da se u uslovima epidemije povežemo sa pacijentima”, ističe dr Kalinić.
Radionice se u okviru ovogodišnjeg kampa organizuju mogu pratiti putem Youtube kanala i društvenih mreža, a da je ideja naišla na dobar odaziv, potvrđuje i činjenica da svaku prati 300-500 ljudi.
“Danas, od 18 do 19 sati na programu je radionica u kojoj će svoja iskustva i ličnu priču ispričati učesnica prošlogodišnjeg kampa Bojana Đukić. Od dr Đorđa Krnjevića, endokrinologa, zainteresovani mogu saznati koji su načini da savremena tehnologija i načini liječenja uljepšaju život sa dijabetesom, kao i što se to promijenilo u terapijskom pristupu za liječenje dijabeta, da li smo napredovali, šta nam omogućava sistem i zdravstveni fond, ko su sve kandidati za insulinske pumpe i senzore i na koji način se sa tim nosimo, kao i da li je za sve to potrebna edukacija i kakva”, ističe dr Kalinić.
Svi koji prate radionicu mogu da postave pitanja dok traje emisija, a ta mogućnost ostavljena je i onima koji emisiju pogledaju nakon emitovanja.
“Sve radionice”, ističe dr Kalinić, “odnose se i na jedan i drugi tip dijabetesa, kao i na dijabetes u trudnoći i nude niz praktičnih savjeta kako se izboriti sa ovim stanjem i uljepšati život sa dijabetesom”.
U prvoj radionici, organizovanoj prije nedjelje, gostovali su pacijenti sa tipom I dijabetesa, koji su godinama učesnici kampa. “Pokušali smo da kroz njihove životne priče približimo ovo stanje, sa kojim se može doekati duboka starost i ostvariti svi životni ciljevi. Od odrastanja, adolescencije, do odraslog doba i svega što život nameće, do materinstva i očinstva”, kazala je dr Kalinić.
Prošle nedjelje gosti kampa bile su dugogodišnje učesnice – prof. Snežana Vujošević, endokrinolog i dr Nataša Šljivić, psiholog. “Prof. Vujošević je edukovala zainteresovane za situacije koje mogu sami kući da izvedu, a dala je i savjete vezane za suplementaciju i pojačanje imunološkog stanja ovih pacijenata”, navela je dr Kalinić, istakavši da je neophodna adaptacija na saznanje da neko ima dijabetes, da preba da preuzme samokontrolu, da prihvati tu činjenicu i sa njom nastavi da živi. U tom segmentu, ističe ona, važna je uloga psihologa.
Dr Kalinić najavila je da će se radionicama nastaviti do kraja godine, svakog četvrtka od 18 do 19 sati.