Barski kalendar

Radionice o uspješnom roditeljstvu uskoro i u Baru

Povezano:

Opština Bar: Prijem za delegaciju italijanskog broda Giorgio Cini

Prestanak ribolovnog zabrana u NP Skadarsko jezero

Javni poziv za sprovođenje aktivnosti iz Lokalnog plana socijalne i dječje zaštite i unaprjeđenja inkluzije

Autor: Željko Milović

NVO “ Identitet” je u nekoliko crnogorskih gradova realizovala radionice o uspješnom roditeljstvu .Oni su pokretači priče “Svijet po mjeri djeteta”, kako biti dobar roditelj – savremen, a tradicionalan. Tim povodom, gošća u programu Radio Bara bila je andragog Gordana Bošković, saradnik NVO Identitet.

Najprije je objasnila kakva je nauka andragogija i čime se andragozi bave: “Andragogija kao nauka je nepoznanica u našem društvu, čak i među stručnom javnošću nije dovoljno poznata, a kamoli među opštom populacijom. To je nauka o obrazovanju i učenju u odraslom dobu i sagledava taj proces sa svih mogućih aspekata: filozofskog, sociološkog, psihološkog, antropološkog, ekonomskog… Iz svih mogućih sfera i uglova posmatramo način na koji odrasli ljudi mogu da uče. Njeni korjeni sežu još iz doba antičke Grčke, a kao nauka je novijeg datuma. Postoje tri različita koncepta, neki je smatraju dijelom pedagogije, drugi da je to neka vještina, dok većina andragoga smatra da je to posebna nauka u oblasti obrazovanja i učenja odraslih. Nastojimo da nađemo načine kako odrasli na najbolji mogući način mogu usvajati i sticati znanja, i kako se usvajaju ona funkcionalna znanja i vještine koji nam trebaju za život”, objašnjava Bošković.

Projekat NVO Identitet “Svijet po mjeri djeteta” je od 2020. godine podržan od strane Ministarstva finansija i socijalnog staranja. Sprovodi se i u ovoj godini. On je koncipiran kao inovativan projekat u samim metodama, a odnosi se na oblast dječje zaštite i socijalnog zdravlja. Uzročno-posljedično, on obuhvata neke segmente djelovanja pojedinca, kolektiva i zajednice na prevenciji zaštite djece od  nasilja, a projektom su predviđene stručne pomoći podrške, savjetodavni rad na jačanju roditeljskih konpentencija, zastupanje, učenje životnih vještina, stvarenje mreže podrške za porodice na lokalnom nivou, ostvarivanje kontakata i saradnje sa zdravstvenim, obrazovnim i sportskim organizacijama da bi promovisali zdrave stilove života u porodici. Važna je i saradnja sa NVO sektorom i stručnjacima koji djeluju u ovoj oblasti.

“Opšti cilj ovog projekta jeste unaprjeđenje mehanizama za adekvatnu zaštitu i podršku djetetu u porodici u najboljem interesu djeteta”, kaže andragog Gordana Bošković.

Projekat je sproveden u Podgorici, Nikšići i Bijelom Polju, a intencija je da se te radionice prošire, i da Bar bude jedna od opština koja će biti uključena u buduće projektne aktivnosti.

“Ranije nismo imali ovoliko izazova sa kojima se mi i naša djeca susrijećemo u društvu. Mijenja se način života, pa zato moramo raditi na sebi i jačati svoje roditeljske kompentencije. Na početku, nije bilo prevelikog interesovanja roditelja kada smo ih pozivali na radionice, međutim, to se promijenilo”, ističe Bošković.

Roditelji, nastavnici i predstavnici pedagoško-psiholoških službi su, ne samo brojnošću,već i  interaktivnim učešćem i konkretnim pitanjima dali poseban šarm razgovarajući sa novinarom i urednikom TVCG Sašom Klikovcem i andragogom Gordanom Bošković.

Od mnogih dilema koje roditelji imaju, gošća Radio Bara je izdvojila strah roditelja od zavisnosti djece od mobilnih uređaja, pa je jedno od najčešćih pitanja na radionicama bilo kako eliminisati djeci mobilne telefeone.

“Postavlja se pitanje koliko smo u vrijeme pandemije bili uspješni, ne samo kao roditelji nego kao roditelji-vaspitači. U tom periodu data nam je uloga da više učimo s djecom, savladavamo s njima gradivo. Onda se postavljalo pitanje da li smo kompetentni da prenesemo znanje? To je  sad dio gdje andragogija kao nauka dolazi do izražaja. Roditelji su i prije pandemije i u toku nje, a biće toga i kasnije, bili pred velikim izazovom kako na najbolji način pristupiti djeci, kako ih vaspitavati i ponuditi im obrasce ponašanja koji su prihvatljivi, odnosno poželjni”, ističe Bošković.

Puno se govorilo i o tome kako period separacije i period povezivanja roditelja sa djetetom u prvih šest mjeseci, i do treće, odnosno pete godine, veoma utiče na kasnije odrastanje djeteta i oblikovanje njegove ličnosti.

“Da biste bili što bolji roditelji, morate najprije biti što bolji prema sebi. Da biste mogli da dajete svom djetetu sve ono kvalitetno i dobro, to morate nositi u sebi. Ako vi nijeste zadovoljni, ne možete dati zadovoljstvo ni djetetu. Polazimo od samog roditelja, njegove ličnosti, koliko on ulaže u sebe, da bi mogao da pruži najbolje. Kada roditelji postavljaju pitanje u čemu griješe u odnosu sa djecom, odgovor se krije u tome što nijesmo osvijestili način na koji funkcionišemo sa svojim djetetom, naše djelovanje nije u skladu sa njegovim potrebama. Puno je faktora koji utiče na odnos roditelja i djeteta. Zato je jako važan period povezivanja sa djetetom i vrijeme kada se odvajamo od njega”, kazala je andragog Gordana Bošković, gostujući u programu Radio Bara.

Podijeli na društvenim mrežama