Radišević: Vjerujem da će, uz pomoć Stambene zadruge, i barski zdravstveni radnici riješiti stambeno pitanje

Gošća Vjere Knežević Vučićević u emisiji „Sunčanom stranom ulice“ Radio Bara bila je v.d. direktora Stambene zadruge zdravstvenih radnika „Zdravstvo“, Maja Radišević.

RB/BI: Organizovali smo telefonsko uključenje, jer niste bili u mogućnosti da dođete u Bar i gostujete u našem studiju. U svakom slučaju, nadam se skoroj prilici za susret.

Radišević: Vjerujem da ćemo se uskoro sresti, s obzirom da smo već pokrenuli inicijativu ka barskoj opštini. Nezavisno od današnjeg povoda za razgovor, intencija nam je da promovišemo rad Zadruge i značaj njenog postojanja na teritoriji cijele države.

RB/BI: Povod za današnji razgovor je što su se Stambenoj zadruzi zdravstvenih radnika „Zdravstvo“, na čijem ste čelu, obratili ljekarii medicinsko osoblje iz Bara sa molbom za pomoć u vezi sa rješavanjem stambenih pitanja. Kakvu pomoć od Zadruge očekuju, a koje ste vi korake do sada preduzeli?

Radišević: Tako je. U vezi sa situacijom koja se tiče zdravstvenih radnika na području Bara, do sada smo imali potpuno drugačiju informaciju. Stambena zadruga zdravstvenih radnika, shodno značaju i razlozima zbog kojih je Vlada Crne Gore i odlučila da je osnuje, je zaista veliki. Naime, osnovni cilj je da kroz određene modele rješava neke segmente u vezi sa stambenim pitanjem zdravstvenih radnika. To se organizuje na način što medicinarima pomažemo da pod povoljnim uslovima kupe stambenu jedinicu i tako riješe jedno od najvažnijih pitanja. Uz to, Zadruga im omogućava dobijanje individualnih kredita, kredita za adaptaciju već postojećeg stambenog objekta, zamjenu postojećeg stambenog objekta za novi (recimo, ako je u međuvremenu došlo do proširenja porodice, ili je stambena jedinica dotrajala). Nakon nekoliko mojih gostovanja u medijima, obratio nam je izvjestan broj ljekara i medicinskih sestara iz Doma zdravlja Bar i Opšte bolnice Bar, prvenstveno jer su imali nedoumicu čime se udruženje bavi i na koji način djelujemo. Izuzetno mi je drago što su nakon iscrpnih razgovora koje smo obavili, prepoznali značaj Stambene zadruge. Prije nekoliko dana smo uputili urgentan dopis predsjedniku Opštine Bar, Dušanu Raičeviću, u nadi da će upriličiti sastanak na kome bismo razmotrili mogućnost za dobijanje parcele na kojoj bi se izgradila zgrada isključivo za potrebe zdravstvenih radnika sa područja Bara. Vjerujem da će g-din Raičević ubrzo odgovoriti i da će imati razumijevanja za ovu problematiku, s obzirom na značaj barske opštine, obima zdravstvenih ustanova i broja zdravstvenih radnika u vašem gradu.

RB/BI: Kako će ta procedura, ako dobijete „zeleno svjetlo“, ubuduće teći?

Radišević: Ako dobijemo odobrenje, izvjesno je da ćemo tražiti da od Opštine dobijemo parcelu, a koji će, u tom slučaju, biti model finansiranja, stvar je dogovora. Tražimo da cijena kvadratnog metra stambenog prostora za zdravstvene radnike bude najpovoljnija moguća i oslobođena komunalija. Osim toga, Stambena zadruga posjeduje novčana sredstva koja nam Vlada, shodno sporazumu koji se obnavlja i potpisuje svake godine, uplaćuje. Taj novac se koristi isključivo za subvencionisanje i podršku projekta na način izdvajanja sredstava za izradu idejnog rješenja, glavnog projekta, reviziju i nadzor. Sve te stavke (komunalije, vrijednost zemljišta i administrativne procedure) smanjuju cijenu koju plaća krajnji korisnik (zadrugar). Dakle, u konkretnom, kao i u svim dosadašnjim slučajevima, Stambena zadruga obezbjeđuje zdravstvenom radniku stan po cijeni koju je dao izvođač. Na taj način cijena koju plaća zdravstveni radnik bude 30-40 posto niža od trenutne tržišne cijene. Vjerujemo da će lokalna uprava u Baru imati razumijevanja i da će Stambena zadruga, kada se steknu svi zakonski uslovi (što ne podrazumijeva samo oslobađanje parcele, već inicijativa treba da prođe skupštinske procedure) sa voljom, punom snagom i u kontinuitetu nastaviti aktivnosti u pravcu izbora izvođača za dobijanje projekta i izgradnju stambenih jedinica.

RB/BI: Da li ste do sada u drugim crnogorskim gradovima uspjeli da realizujete isti ili sličan projekat?

Radišević: Kako da ne. Stambena zadruga postoji od 2012. godine i iza sebe ima sedam uspješno realizovanih projekata. Kupovinom stana pod povoljnim uslovima, u tri zgrade u Podgorici, dvije u Nikšiću i dvije u Tivtu, stambeno pitanje je riješio 321 zdravstveni radnik. Pored toga, 176 zdravstvenih radnika je dobilo kredit za adaptaciju postojećeg stambenog objekta. Posljednjih godina kontinuitet podrške je nastavljen u mnogo većem obimu nego ranije, na način da smo u Podgorici dobili parcelu za gradnju objekta u kome će 209 zdravstvenih radnika riješiti stambeno pitanje. Pri kraju je procedura za dobijanje saglasnosti glavnog državnog arhitekte kada je u pitanju opština Kotor, gdje će 59 medicinara dobiti krov nad glavom. U najavi su ponovo Kotor, Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, a najiskrenije se nadam da će im se pridružiti i Bar. Od kotorske lokalne uprave imamo obećanje da će jednu katastarsku parcelu opredijeliti za Risan, a i hercegnovske vlasti su raspoložene da se i u tom dijelu Boke po tom pitanju „nešto dešava“. Stoga, sa sigurnošću mogu da tvrdim da će u narednom periodu preko 550 zdravstvenih radnika iz ovih opština moći da riješi stambeno pitanje, u nadi da će prepoznavati značaj Stambene zadruge kao institucije koja djeluje u njihovom interesu. Za djelovanje i uspješnu realizaciju projekata u svim opštinama, trebaće nam pomoć Vlade i banaka, pri čemu smatram da ni ubuduće nećemo nailaziti na barijere, jer smo ih do sada uvijek, u zakonskim rokovima i u skladu sa ugovornim odnosima, a na zadovoljstvo svih učesnika, uspješno sprovodili do kraja.

RB/BI: Nadajmo se da će barski medicinari uskoro dobiti pozitivan odgovor u vezi sa ovom inicijativom i da ćemo o tome razgovarati uživo u studiju Radio Bara. Voljela bih da nam tada društvo pravi i nekoliko zadovoljnih ljekara i medicinskih sestara.

Radišević: Takođe. Želim da istaknem ono na čemu inače insistiram – sve dok bude postojalo interesovanje jednog zdravstvenog radnika ka Stambenoj zadruzi, naša energija će biti usmjerena prema njemu jednom, kao da se radi o njih stotinu. Zdravstveni radnici u nama imaju sigurnu luku i svu logistiku potrebnu za rješavanje stambenih pitanja. Volje i kapaciteta nam ne fali, pa očekujem da će i u Baru zaživjeti projekat koji je od javnog interesa. Ne smijemo zaboraviti da su zdravstveni radnici uopšte, a posebno su bili u periodu korone, najznačajniji segment društva. Medicinari čuvaju naše zdravlje i živote, pa bi trebalo, uz poštovanje prema svim branšama, da ih doživljavamo kao one kojima, ipak, treba dati prednost. 

Share.

Comments are closed.