Rajka Perović: Važno je da pomognemo roditeljima i djeci

Gost programa Radio Bara danas je bila direktorica Centra za prava djeteta Crne Gore Rajka Perović, koja je u razgovoru sa Nemanjom Jankovićem objasnila kako ova organizacija, čija je oblast rada i u redovnim okolnostima oblast dječjih prava i psiho-socijalna , socio-edukativna, psiho-terapeutska podrška, funkcioniše u sadašnjem trenutku.

Centar za prava djeteta Crne Gore je svoje aktivnosti prilagodio novonastaloj situaciji, u skladu sa naredbom Vlade i onim što su bile preporuke Instituta za javno zdravlje.

“Jedan od novih segmenata koje smo sada uvrstili, mimo onog što su promocija i zaštita dječjih prava, jeste podrška i pružanje zaštite različitim ciljnim grupama, sa akcentom na ranjive, odnosno rizične.  Pružanje podrške realizujemo kroz licenciranu uslugu – Centar za podršku djeci i porodici.  U novonastaloj situaciji iskomunicirali smo sve naše korisnike i obavijestili ih da će se aktivnosti u periodu pandemije, realizovati na jedini mogući način, putem interneta.

Tim stručnih radnika koji čine: psihološkinja, nastavnica razredne nastave, socijalna radnica, voditelji kreativnih radionica je organizovao komunikaciju putem Skajpa – Centra  za prava djeteta – za online savjetovanje, vajbera i drugih aplikacija. Neke objave, poput uputstava, preporuka, poruka @ostani doma i slično, dijelimo i putem društvenih mreža, a materijali sadrže jasne instrukcije – kako nešto raditi i šta ne treba raditi – u trenutnoj situaciji.

Bilo je veoma važno da u novoj, neočekivanoj, stresnoj situaciji, pomognemo roditeljima i djeci da organizuju svoje vrijeme i posavjetovati ih kako stalan boravak u kući i ograničeno kretanje učiniti podnošljivim. Psiho-terapeutsku podršku naša saradnica pruža korisnicima putem Skypa. U ovoj situaciji, međutim, otvoreni smo za svu djecu kojoj je pomoć potrebna, koja su u nekom problemu i žele  razgovarati o tome. I ne samo sa psihoterapeutom, već i sa psihologom, socijalnom radnicom, našim kreativcima. Tako da se mogu javiti iz svih gradova Crne Gore i pisati nam. Mejl adresa i svi kontakti   nalaze se na sajtu Centra”, rekla je Perović.

Ona je istakla da djeci pružaju i pomoć u učenju, razvijeni su razni programi podrške, sarađuju sa Ministarstvom prosvjete, posebno od trenutka kada je započela online nastava: “Savjetujemo im da što više vremena provode doma, organizuju svoj radni dan tako da nemaju puno vremena za dosađivanje, da strah kanališu uz pomoć raznih službi koje su instalirale online podršku i da sa stručnjacima podijele šta je ono od čega se plaše, objasne šta im pričinjava bojazan”.

Centar nastoji da sve funkcioniše kako treba – “U stalnom smo kontaktu sa našim donatorima SC, UNDP (Regionalni program  lokalne demokratije za Zapadni Balkan ReLoAd, podržan od agencije Ujedinjenih Nacija), Timom za implementaciju projekat iz IPA II programa, institucijama sistema, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvom prosvjete oko učenja od kuće, Sekretarijatom za socijalno staranje Glavnog grada Podgorica, Centrom za socijalni rad, kancelarijom Unicefa”.

U skladu sa tim, stručni radnici su uradili ispitivanje i evidentirali potrebe porodica sa kojima rade. One su uglavnom slične: hrana, sredstva za higijenu i dezinfikaciona sredstva. “Obezbijedili smo ih zahvaljujući strateškim partnerima/donatorima, tako da nam je kancelarija Save the Children u saradnji sa italijanskim partnerima obezbijedila sredstva za nabavku paketa hrane, higijene i bebi paketa za 35 porodica. U Centru smo sve to upakovali, onako kako procedura nalaže, poštujući  preporuke NKT, uz dogovor sa Centrom za socijalni rad. Nakon što završimo i bezbjedno upakujemo, pakete preuzimaju volonteri CKCG I distribuiraju na adrese naših korisnika”.

Donatare su kontaktirali i za nabavku sredstava koja su djeci potrebna za učenje, poput notebooka, lap topa, nekih eksternih modema, svega onog za šta su djeca iskazala potrebu: “Vidjećemo šta se od toga može realizovati”.

“Zbog vremena pandemije, ispitujemo i potrebe nekih roditelja i djece koji nisu naši korisnici, poput hraniteljskih. Sa Centrom za socijalni rad dogovorili smo da nam dostave podatke porodica koje ćemo kontaktirati. Istovremeno, sa kancelarijom UNICEF-a I UNDP programa ReLOaD dogovorili smo mapiranje potreba za širu populaciju i u skladu sa onim što procijenimo kao prioritet, zatražićemo njihovu podršku”, kazala je Perović.

Ona je izrazila nadu da sve ovo neće još dugo trajati. “Nakon toga ćemo uraditi neko bolje markiranje razvoja dodatnih usluga, kako bi uspjeli da saniramo ono što su problemi koji nastaju kod naših građana, prije svega kod rizičnih ciljnih grupa”.

Crveni krst je obavijestio nadležne u Centru, da su djeca romske populacije za sada obezbijeđena, ali će u narednom periodu i oni biti njihova ciljna grupa: “Trudićemo se da za sve one koji su ranjive grupe riješimo probleme koje smo u mogućnosti rješavati”.

U fokusu Centra za razvoj djeteta u narednom periodu biće i sve ono što će činiti posljedice ovoga što se sada dešava, najavila je Rajka Perović. “Intenzivno radimo na promociji prava koja su jednaka za svu djecu, bez obzira na nacionalne, religijske  i bilo koje druge različitosti. Godinama smo u Baru podržavali Dječji lokalni parlament, tako da imamo dobru saradnju i dobro iskustvo sa djecom grada Bara. Zato pozivam sve one koji nas slušaju, ukoliko postoji potreba da nam se jave, a mi ćemo naći načina da se organizujemo i uz pomoć svojih saradnika i partnera izađemo u susret i reagujemo na ono što su njihove identifikovane potrebe”.

Perović je na kraju poručila: “Ostanite doma, organizujte se na način koji je moguć, kontaktirajte sve one koji vam mogu pomoći,  nadamo se da će sve ovo brzo proći, neke nagovještaje već imamo. Hajde da se malo strpimo, da učimo od kuće, čim sve prođe onda ćemo se družiti i nadam se više vrednovati i pomagati jedni druge”. 

Share.

Comments are closed.