Moja škola
Ima jedno mjesto gdje se znanje stiče
Oduzima, sabira, pričaju se priče
Učitelji trude se da nam znanje pruže
A djeca se igraju, uče, a i druže
Prijateljstva najljepša rađaju se tamo
Ona prava, čista i iskrena samo.
Uspomene najljepše na tom se mjestu pletu
To je moja škola, najljepša na svijetu.
Ena Perić, V-2
Škola je neizostavni i jedan od najvažnijih momenata u stasavanju i formiranju ličnosti, razvoju obrazovanja i zajednice uopšte. Uz predan rad nastavnika i menadžmenta, talentovanu i kreativnu djecu, za puno ostvarenje obrazovne misije, neophodni su adekvatni uslovi za rad, infrastruktura , praćenje i inkorporiranje u nastavni proces savremene tehnološke opreme.
Prekretnica u razvoju osnovnoškolskog obrazovanja u Šušanju, bila je izgradnja novog objekta, 2012.- godine, čime je ostvaren san učenika, nastavnog osoblja i menadžmenta, da dobiju savremeno školsko zdanje, u kojem su sa još većim entuzijazmom, posvećenošću i zadovoljstvom zbog drugačijeg i ljepšeg okruženja i ambijenta, nastavili uspješnu tradiciju škole i iz dana u dan postizali sve bolje rezultate.
Razgovor povodom desetogodišnjice otvaranja novog objekta OŠ „Anto Đedović“, sa direktorkom Stankom Vukčević, dugogdišnjom pedagoškom radnicom, koju generacije đaka pamte po izuzetnoj posvećenosti učenicima, trudu i principijelnosti, započeli smo pjesmom talentovane učenice ove škole, Enom Perić, a zatim se i prisjetili začetaka osnovnoškolskog obrazovanja u Šušanju i Baru.
Tragovima prošlosti obrazovanja u našem gradu, podsjetimo na Pučku učionicu koja je počela sa radom 1880. godine. U njoj je nastava izvođena do 1979. kada je izgrađena montažna zgrada, a škola osnovana 1980. Nakon rušenja montažnog objekta, počela je 2008. izgradnja nove školske zgrade, a svečano je otvorena 30. januara 2012. godine, tačno prije deceniju.
Škola je moderno opremljena, posebno kabineti i fiskulturna sala, školska biblioteka, zbornica… Posjeduje podno grijanje u skladu sa standardima energetske efikasnosti, video nadzor, veliko uređeno školsko dvorište, parking za bicikla. Ono što je posebno važno jeste da je škola prilagođena licima sa invaliditetom (prilaz školi, lift, toalet…). Zbog tako dobrih uslova za rad, više puta je bila domaćin za realizaciju raznih događaja (seminara, obuka ,takmičenja, šahovskog turnira, kviza o Baru, takmičenja u govornom pikadu za slabovide, projekta ’Džudo u školama’, volonterske IDEA akcije i sl.).
RB/BI: Čestitke povodom jubileja. Bili ste na čelu ove obrazovne ustanove i kada su učenici i zaposleni dobili savremenu školu koja krasi Šušanj i privlači pažnju, možemo reći i mnogih posjetilaca, posebno turista.
S.Vukčević: Hvala na čestitkama i pozivu da budem Vaš gost. Kada sam preuzela rukovođenje OŠ „ Anto Đedović“, u razvojnom planu moj glavni cilj bio je izgradnja novog, savremenog objekta po evropskim standardima. Taj cilj je i ostvaren- izgrađen je novi objekat od 6.000 m2 sa najsavremenjim uslovima za rad, koji može da primi preko 1.000 učenika. Svečano je otvoren 2012, kada smo kao domaćini organizovali svečanost i koktel za naše goste.
RB/BI : Koliko je bio težak put od montažog objekta do savremene školske zgrade?
S. Vukčević: Upravo taj period rada, dok se nova školska zgrada gradila, bio je najteži i za učenike i za zaposlene. Nakon rušenja montažnog objekta, nastavili smo rad tri i po godine kao podstanari u Srednjoj poljoprivrednoj školi (sadašnjoj Srednjoj stručnoj školi ) i OŠ „Jugoslavija“. Ovom prilikom zahvaljujemo još jednom na kolegijalnom gostoprimstvu. Iako su nam uslovi, zbog cjelokupne organizacije, bili otežani, radili smo sa istom posvećenošću i elanom na čemu zahvalnost dugujem kolegama, učenicima i roditeljima jer su imali razumijevanja i strpljenja.
RB/BI: Drago nam je što otežani uslovi nijesu uticali na uspješno funcionisanje škole. Ipak, savremeni uslovi unaprijedili su rad u svim segmentima. U prethodnih 10 godina mnogo se postiglo. Možete li napraviti retrospektivu?
S. Vukčević: Urađena je digitalizacija škole zahvaljujući donacijama TIKE, Rotari kluba i drugih saradnika i stvoreni uslovi po principima savremene, moderne škole. To je doprinijelo da škola bude uključena u najaktuelnije projekte u oblasti obrazovanja. Na osnovu vrlo zahtjevnih kriterijuma, škola je među prvima odabrana za projekat “Škole 21.vijek”. U okviru ovog regionalnog programa podrške za razvoj kapaciteta osnovnih škola, koji su pokrenuli British Council i Ministarstvo prosvjete, formiran je u školi Microbit klub, a naši predstavnici su učestvovali na nacionalnom takmičenju u programiranju. Osim ovih programa, škola je i dio SEECEL projekta (Centar za preduzetničko učenje Jugoistočne Evrope), zatim Skype projekta (za učenje engleskog jezika uz pomoć savremenih tehnologija- među pet odabranih škola Crne Gore), kao i međunarodnog TIMSS projekta (istraživački projekat u obrazovanju sa ciljem praćenja postignuća učenika u matematici i prirodnim naukama), PIRLS (međunarodno ispitivanje razvoja čitalačke pismenosti ), IKCES (implementacija ključnih kompetencija u obrazovni sistem Crne Gore), UNICEF-ov projekat „Unapređivanje kvaliteta i inkluzivnosti obrazovanja u digitalnom obrazovanju“, Eco-Schools (Eko škole) i dr.
RB/BI: Koliko su su savremeni uslovi za rad uticali na unaprijeđenje nastavnog procesa?
S.Vukčević: Savremeni uslovi rada motivisali su nastavnike da realizuju veliki broj oglednih, uglednih i javnih časova, koje sam svih ovih godina hospitovala u okviru godišnjeg plana rada. Neki od tih časova izabrani su za snimanje obrazovnih serijala kao što su Škole za 21.vijek, IKCES (ključne kompetencije), a pojedini scenariji su kao primjeri dobre prakse publikovani u stručnim časopisima. Profesorice naše škole dale su doprinos snimanjem časova za platformu „Uči doma“ koju je, kao podršku za vrijeme pandemije, pokrenulo Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta.
RB BI: Praćenje tokova savremenog obrazovanja zahtijeva dodatnu edukaciju i usavršavanje zaposlenih. Da li uslovi i oprema u školi korespondiraju sa tim?
S. Vukčević: U školi se već duži niz godina realizuje program stručnog usavršavanja, tj. profesionalni razvoj nastavnika, a sve sa ciljem unapređenja kvaliteta nastave. Zaposleni učestvuju na raznim seminarima, edukacijama, konferencijama. Nakon toga stečena znanja i vještine implementiraju kroz realizaciju uglednih, oglednih i javnih časova i kroz projekte. Škola im daje punu podršku u tome i obezbjeđuje sve potrebne uslove (digitalnu opremu, internet, literaturu i drugi materijal i nastavna sredstva).
RB/BI: Tokom prethodnih deset godina bilo je promjena i u kadru škole. Mnoge ste kolege ispratili u penziju, a prosvjetarsku misiju nastavili su mlađi profesori, među njima su i bivši đaci koji su vam sada kolege.
S. Vukčević: Mnogo dragih kolega smo ispratili u zasluženu penziju. Rad je nastavio mlađi kadar, veoma stručan i vrijedan, što govore rezultati i osvojene nagrade. Čak osam kolega je dobilo više zvanje koje dodjeljuje Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta i skoro svi su zvanje stekli upravo tokom rada u novoj školskoj zgradi. Nagradu iz Fonda za kvalitet i talente dobilo je devet profesora naše škole, neki čak i po tri puta. U našem kolektivu su i tri profesorice koje su završile obuku za trenere Zavoda za školstvo, a troje kolega je prošlo CLIL obuku za izvođenje dijela nastave na engleskom jeziku. Nekoliko profesora je učestvovalo u reviziji predmetnih programa, a dali su stručni doprinos i kao članovi žirija na raznim takmičenjima, od opštinskih do međunarodnih.
RB/BI : Uz uspješno rukovodstvo škole i stručne i vrijedne nastavnike, učenici su motivisani za rad i učešće u vannastavnim aktivnostima o čemu svjedoči bogata školska riznica osvojenih medalja, pehara, diploma iz svih oblasti.
S. Vukčević: Posebno smo ponosni na naše učenike kojima su dobri uslovi u školi pomogli da više razvijaju svoje talente i kompetencije. Uz podršku mentora, vrijedno rade i osvajaju mnoga priznanja. Za samo deset godina rada u novoj školskoj zgradi, uspjeli su da donesu čak sedam medalja sa Državnog takmičenja u znanju iz italijanskog jezika i biologije (jednu za prvo, dvije za drugo i četiri za treće mjesto). Čak 11 učenika je među dobitnicima Fonda za kvalitet i talente, a četiri đaka su dobila stipendije za talentovane učenike Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta. Tri učenika naše škole, uspješni sportisti, dobili su stipendiju „Rastemo zajedno“ koja se dodjeljuje najtalentovanijim učenicima osnovnih škola u Crnoj Gori u oblasti nauke, umjetnosti i sporta. U okviru Programa podrške talentovanim učenicima na kraju školske godine proslavljamo uspjehe koktelom za nagrađene, a poseban prijem organizujemo za dobitnike diplome „Luča“, kada proglašavamo i đaka generacije. Najbolji u generaciji zaslužuju posebnu pažnju i podršku.
RB/BI : Koliko su vam savremeni uslovi rada olakšali realizaciju inkluzivne nastave?
S. Vukčević: Trudimo se da pružimo što bolju podršku učenicima koji nastavu prate po individualnom programu. Tim za inkluziju, sastavljen od asistenata i stručnjakaiz raznih oblasti radi sa učenicima i prati njihova postignuća. U saradnji sa roditeljima, uspijevamo da im pružimo stručnu podršku.
RB/BI : Segment kojem posvećujete posebnu pažnju je promocija rada škole, jer važno je prikazati rezultate svima koji su zainteresovani za upis u OŠ „Anto Đedović“. Kako to ostvarujete?
S. Vukčević: U tome nam pomaže školsko glasilo- list „Zlatna obala“. Škola ima svoj sajt kroz koji promoviše rad, a na inicijativu učenika pokrenut je i učenički sajt „Knjiga mašte“. Kroz Ljetopis i albume škole, godinama ispisujemo istoriju OŠ“ Anto Đedović“ i njegujemo započetu tradiciju. Formiran je i Učenički parlament od predstavnika odjeljenja. To učenicima pruža priliku da iznesu svoja mišljenja i učestvuju u odlukama u vezi sa školom. I oni doprinose promociji rada škole. Saradnja sa medijima takođe pomaže da se za našu školu čuje i van granica lokalne zajednice.
RB/BI : Ono na šta ste, vjerujem, posebno ponosni kao direktorica škole, a mi smo kao predstavnici medija mnogo puta tome svjedočili, jeste i to što su i nastavnici i učenici uvijek spremni da učestvuju u humanitarnim akcijama, a njih je u ovoj školi bilo mnogo.
S. Vukčević: Tokom prethodnih godina svojim malim, ali značajnim zalaganjem pomogli smo mnoge akcije i uvijek sa radošću prihvatamo da pomognemo onima kojima je to potrebno. A da se učenici u ovoj vaspitno-obrazovnoj ustanovi stalno uče toj važnoj lekciji humanosti, svjedoči kutak u novom školskom holu, gdje su tragovi humanosti zabilježeni kroz fotografije i lijepe misli, te djeluju podsticajno na sve u školi da svoju humanost pokažu na djelu.
RB/BI : Sve ovo svjedoči da u školi, osim rada i uspjeha, mnogo pažnje posvećujete njegovanju međuljudskih odnosa i etičkih principa koji su veoma važni u svakom poslu, a posebno u institucijama koje obrazuju i formiraju ličnost..
S. Vukčević: Etos škole je važan i posticajan za rad, pa se često za članove kolektiva organizuju druženja, svečane večeri, izleti… i slave uspjesi na ličnom i profesionalnom polju. S posebnom tugom otkrivam da smo u proteklom periodu izgubili i nekoliko dragih članova kolektiva, zbog čega nam je mnogo žao jer kolege doživljamo kao porodicu.
RB BI : Takođe, timskim radom sa lokalnom zajednicom postižete najbolje rezultate i često im ustupate prostorije škole za realizaciju zajedničkih projekata. Koliko je ta konekcija važna?
S.Vukčević: Uspješnu saradnju ostvarujemo i sa lokalnom i širom zajednicom zajednicom (Opština Bar, kulturne institucije, Crveni krst, Dom zdravlja, Centar bezbjednosti, škole, vrtići, eko- organizacije, sportski klubovi…). Ističemo izuzetnu saradnju i sa medijima koji prate i promovišu rad naše škole na čemu smo veoma zahvalni.
RB/BI : Koliko su roditelji zadovoljni uslovima u novoj školskoj zgradi?
S. Vukčević: Saradnja sa roditeljima je od velike važnosti za rad OŠ „Anto Đedović“ i možemo se pohvaliti odličnim rezultatima na tom polju. Sarađujemo kroz „Otvorena vrata škole“ i redovne roditeljske sastanke. U novoj školskoj zgradi stekli su se uslovi za uključivanje roditelja u sva važna dešavanja u školi (časove, projekte, bazare, manifestacije, organizaciju ekskurzije i sl.…)
RB/BI : Koliko je aktuelna epidemiološka situacija otežala rad u školi i realizaciju planiranih aktivnosti? Da li su Vami u tom smislu pomogli dobri uslovi?
S. Vukčević: To je za nas bio još jedan izazov koji nam je otežao rad, ali na koji smo spremno odgovorili. Upravo su nam dobri uslovi i digitalizacija škole omogućili da uspješno organizujemo onlajn nastavu, ali i druge aktivnosti.
RB/BI: Kada sumiramo sve ove rezultate, onda je jasno zbog čega je tokom tri posjete Nadzorne službe Zavoda za školstvo, rad JU OŠ »Anto Đedović« ocijenjen najboljom ocjenom (veoma uspješno). Takođe je rad rukovodioca škole, tj. segment „upravljanje i rukovođenje“ , ocijenjen kao veoma uspješan. Tim rezultatom škola se izdvojila kao najuspješnija u Opštini Bar, a među osam škola u Crnoj Gori. Timskim radom postigli ste da škola bude prepoznata i u opštini i u Crnoj Gori, a i u regionu. Čestitamo na tome!
S.Vukčević: Hvala Vam, zajedno smo uspjeli da dođemo do veoma dobrih rezultata! Posjetioci svakodnevno dolaze da vide školu, pa se trudimo da ih sve ugostimo i tematskim uređenjem enterijera i eksterijera prezentujemo njen rad. Raduje nas podatak da se iz godine u godinu povećava broj učenika i da škola izaziva veliko interesovanje, a to je od velikog značaja kako za mjesnu zajednicu Šušanj, tako i za Bar.
RB/BI: Otkrili ste nam da Vam je kao direktorici ove uspješne vaspitno-obrazovne ustanove, svaki radni zadatak važan i trudite se da odgovorite na sve izazove koje zahtijeva rukovodeće mjesto. Ipak, možete li izdvojiti najdražu uspomenu u karijeri?
S. Vukčević: Smjena generacija koju u uslovima nove škole možemo da realizujemo na svečan način je događaj koji obilježi svaku školsku godinu. Posebnu pažnju posvećujemo onima koji odlaze iz škole-učenicima devetog razreda koje posljednjeg nastavnog dana ispraćamo tradicionalnom zabavom u školskom dvorištu koje je lijepo uređeno i pruža mogućnosti za razne aktivnosti. Polumaturskim defileom i slavljem u restoranu obilježavamo kraj devetogodišnjeg školovanja. Za one koji tek dolaze u školu- buduće prvake, organizujemo u holu „MALU ŠKOLU“, pripremni period, uz svečani program i prigodne poklone. To su važni trenuci u životu svakog učenika i zato se trudimo da ih uljepšamo i da ih pamte kao nezaboravnu uspomenu, a to nam savremeni uslovi u školi omogućavaju. Smjena generacija je uvijek najdirljiviji trenutak u radu škole. Ali, saznanje da nam se bivši učenici rado vraćaju i pomažu rad škole, kao uspješni poslovni ljudi, svjedoči da su iz OŠ Anto Đedović osim znanja, ponijeli i prave vrijednost i vrline, a na to smo posebno ponosni.
Ono što možemo zaključiti na kraju ovog razgovora, jeste da su zaposleni i učenici OŠ „Anto Đedović“ promijenili uslove rada, ali su ostali u jednom isti i dosljedni- gostoprimstvu po kojem je ova škola prepoznatljiva i van granica našeg grada!