Raznovrsna ponuda na Zelenoj pijaci, cijene u rangu prošlogodišnjih

Mnogi prodavci sa barske pijace tvrde da su njihovi proizvodi imuni na inflaciju. Kažu da, ni uvezena roba nije skuplja nego što je bila.

„Sir je osam eura, lisnati dvanaest, kajmak je trinaest“ kaže Radoslav, koji tvrdi da se njegove cijene nisu mijenjale od prošle godine.

„Malo ima domaće pomorandže, sad se većinom prodaje uvozna, po cijeni od euro i po do dva… Na uvoznu robu skoro su iste cijene, dok su domaći proizvodi jeftiniji nego prošle godine… Veća je konkurencija i manja je prodaja“ izjavila je Vesna.

Trgovac sa riblje pijace, jedini je izjavio kako se cijena povećala za euro ili dva, kao posljedica inflacije. Ipak, tvrdi da iako su se ljudi u početku žalili na cijene, prodaja i dalje ostaje ista. „Najveća potražnja je za barbunom i oslićem, Barani to najviše vole da kupuju jer su cijene najpristupačnije, od pet eura do deset, dvanaest“ kaže Stevan Ivetić.

Od proizvoda na pijaci prodavci ističu da su najtraženije jagode. „Trenutno se cijena domaćih kreće od tri i po do četiri eura po kilogramu… Nekome su skupe, nekome nisu, ali su domaće, kvalitetnije su nego u marketu. Ipak su najljepše na pijacu jagode“, izjavila je Zlata, koja kaže da je cijena njenih jagoda ista bila i prošlih godina.

I Milenka, na čijem se štandu najviše traže jagode, kaže kako, iako ima mušterija, narod ima manje para.

„Najviše mušterija ima baš u ovom periodu, jer su upravo sada najzastupljeniji domaći proizvodi“ izjavio je Mujo Asović, koji za svoje proizvode kaže da ih zimi pretežno uvozi, dok je za vrijeme ljetnjeg perioda češća domaća proizvodnja.

Pavle ističe kako na svom štandu ima mnogo domaćih proizvoda.

“Ima blitve, raštana, spanaća, počeli su domaći krastavci, tikvice, mladi luk, česnak i kupus… Od rasada imamo krastavac, paradajz, raštan, praziluk i papriku. Od povrća, tu su takođe i začinska bilja“, kaže Pavle, ističući da mu je zato ovo i najdraža sezona. Za svoje pomorandže kaže da im je sezona prošla prije mjesec dana, stoga prodaje uvezene. Na pitanje da li prska svoje voće, Pavle odgovara „što bi se reklo, samo najneophodnije“.

Čuli smo što o svojim ponudama govore prodavci Zelene pijace, a šta kupci imaju za reći?

Jelena kaže da je pijacu prije posjećivala svaki dan, a sada rijetko. Na pijaci najčešće traži cvijeće i povrće, te smatra da su cijene veće posljednjih godina. Milan, koji pijacu ne posjećuje baš često, misli da su cijene dosta skočile, pogotovo u zadnjih godinu dana.

„Dosad nikada nije bio skuplji sir od mesa, ali evo, i to se desilo“ izjavila je Raipa Delibašić, penzionerka koja barsku pijacu posjećuje skoro svaki dan.

„Kupujem svježe mlijeko od koze i krave od žene koja dolazi iz Gorane jer znam da su domaći, iz njenog dvorišta. Ako mi zatreba nešto od voća i povrća, gledam da kupim na pijaci“ govori Doroteja. Iako tvrdi da su cijene porasle, to ipak nije uticalo na njenu učestalost u posjećivanju pijace, jer kako kaže „Imam malu djecu i taj tempo posjete mi je potreban u kući“.

„Uživam u lijepim pijacama i mislim da je barska pijaca jedna od njih“, izjavio je Janko Stančetić, koji se prije 35 godina doselio u Bar iz Novog Sada.

Na barskoj zelenoj pijaci najčešće trguju kod „svojih“ prodavaca roditelji koji imaju malu djecu, dok se oni sa „plićim“ džepovima češće snabdijevaju u mega-marketima koji su jeftiniji.

Share.

Comments are closed.