Rock u školama: Flamingosi, Kadeti i Ero s onoga svijeta

Davnih sedamdesetih, rock je bio u ekspanziji, pa nije bilo čudo da su i u školama nicali sastavi koji su njegovali tu vrstu muzike.

Grupa “Flamingo” nastala je od učenika OŠ “Kekec” u Sutomoru 1972. godine. Članovi su bili Goran Noveljić – gitara, Siniša Pilić – bubnjevi i Goran Dragović – gitara, vokal i klavijature, osnivač i frontman. Na nekoliko nastupa s njima su nastupali i Dragan Rogić – klavijature, Velimir Vuksanović Bućo – vokal, Stefica Obradović – vokal i Vesna Ostojić – vokal.

Repertoar su činile poznate numere Lea Martina, Boba Stefanovića, grupa “Pro Arte”, “Dubrovački trubaduri”, “Lutajuća srca”, “lndexi”… Na skromnoj opremi i sa gitarskim pojačalom u vidu radio-aparata (na nastupima upotrebljavali i rusko pojačalo – učilo “Elektrodelo” iz kabineta za fiziku) “Flamingo” je nastupao u sutomorskoj školi “Kekec” u naredne tri godine na proslavama državnih praznika, dana škole, školskim priredbama… Bilježe i nastup u sali Poljoprivredne škole u Baru na proslavi 29. novembra 1973. sa revolucionarnom kompozicijom “Komandant Sava” u zabavnom aranžmanu, te svirke u autokampovima u Sutomoru. Grupa nije imala svojih kompozicija, sem par autorskih pokušaja koji nisu zvučno zabilježeni. Završetkom osnovne škole 1974. Goran Dragović se seli u Bar, a sastav i dalje povremeno vježba, sve do kraja 1975. godine kada prestaje sa radom.

Grupa “Kadeti” nastala je 1976. godine u Baru kao VIS Gimnazije “Niko Rolović”. Oformili su je Goran Dragović (bas), Rade Nikitović (gitara) i njegova brat Zoran na udaraljkama. Odmah nakon osnivanja pridružuje se i Pero Pavlović (gitara), a u toku naredne godine Mladen Vitas (vokal) i Sanja Mašanović (klavijatura).

Repertoar su činile kompozicije hard i glam rocka, odnosno grupa “Sweet”, “Slade”, “Status Quo”, “Moody Blues”, “Black Sabath”, “Deep Purple”, uz samo nekoliko pjesama domaćih autora (“Time”, “YU grupa”…), a jedini autorski otklon bila je nesvakidašnja verzija “Creedence” standarda “Proud Mary”. U toku tri godine postojanja, “Kadeti” su zabilježili tridesetak nastupa, u sklopu proslava mnogobrojnih državnih i školskih praznika, i igranki održavanih u holu Gimnazije.

Ono što je ovu gimnazijsku grupu uvrstilo u istoriju crnogorske pop-rock muzike jeste izvođenje prve rock opere u Crnoj Gori, za Dan škole aprila 1978. godine.

Zasluga za tako nešto pripada neumornom barskom muzičkom pedagogu, svojevremeno članu prvog benda Muzičke škole “Njegoš”, profesoru Viktoru Vitu Ujesu. On je prearanžirao i raspisao partiture za električne instrumente, klavir, harmoniku, hor i soliste za operu “Ero s onoga svijeta” Jakova Gotovca. Gimnazija nije imala hor, pa ga je Ujes “pozajmio” iz OŠ “Blažo Jokov Orlandić”, gdje je takođe predavao, a solista je bio Mladen Vitas.

Na bini Doma kulture, nakon višemjesečnog vježbanja, “Kadeti” su, pred oko 1000 posjetilaca, nastupili na skupim pozajmljenim instrumentima, uz ovacije na kraju izvođenja rock opere. Muzički stručnjaci iz Crne Gore koji su došli da čuju djelo, imali su samo riječi divljenja za “Vitov supermoderan aranžman”. Taj je nastup bio ujedno i labudova pjesma benda, jer su završetkom srednje škole prestali sa radom.

Share.

Comments are closed.