Među onima koji su Bar izabrali za život je i Sanja Čolić, koja već dvadesetak godina radi kao instruktorka joge. Sa njom smo razgovarali o načinima da doprinesemo zdravlju, prije svega o jogi, koju naš zakon prepoznaje kao jedan od alternativnih načina liječenja.
„Ja sam neko ko se jogom bavi, sad slobodno mogu da kažem, više od pola svog života,“ objašnjava naša sagovornica, dodajući da je ipak na početku mislila da će se time baviti u penzionerskim danima.
„Međutim, shvatila sam da je tu jedna toliko velika širina, jedno veliko polje, a sa ljudima radim više od 15 godina, što individualno, što grupno, kroz časove i aktivne sadržaje koji se odigravaju u prirodi“, naglašava Sanja, dodajući da ima osmišljen i korporativni program – jogu koja je namijenjena preduzećima i ljudima koji su zaposleni, mnogo sjede i nemaju prostora ili vremena za vježbanje.
„Veliki pomak su osjetili svi koji u toku radnog vremena sprovode aktivnosti poput vježbi disanja, vježbi koje se rade na stolici, itekako imaju veću produktivnost u svom radnom danu“, objašnjava naša sagovornica.
„Zapravo se samo na jedan spoljašnji način njegujemo i čistimo, ne razmišljajući što sve imamo unutra: nismo svjesni ni svojih misli, ni emocija, ni svog uma. Zato često u svakodnevnom životu imamo reaktivna ponašanja, jer reagujemo iz nekih naših ‘ćoškova’, što emotivnih, što iz nekih obrazaca koje živimo. I tako izgubimo najbitnije, sadašnjost, trenutak koji se zbiva sada i ovdje“, smatra ona.
„Volim da kažem da joga mijenja ljude, na način na koji ih vraća sebi. Upravo kroz osvješćivanje i povezivanje sa sobom, sa svojim emotivnim i mentalnim sklopom, mi shvatimo da imamo jako puno posla unutar samih sebe. Najradije bismo i mi mijenjali onog drugog, preko puta nas, ili mijenjali čitav svijet, ali suština je da promjena kreće isključivo od nas“, objašnava Čolić, dodajući da samo pravilnim disanjem iz organizma možemo da izbacimo 70 posto toksina iz organizma.
Ona podsjeća da je joga „starija od svih religija, nastala je prije njih i nema nikakve konotacije sa time koje vjere je osoba koja radi jogu.“
Ljudi se uglavnom za jogu odlučuju u zrelim godinama „s tim što je joga prisutna u životu od najranijeg uzrasta. Kada bismo posmatrali djecu, kako uče da hodaju, kako zauzimaju određene položaje, način na koji bebe dišu,“ primjećuje ona, dodajući da i životinje, pas ili mačka, svaki put kada ustanu se protegnu.
„Kada bismo razmišljali i sagledali iz tog ugla, vidjeli bi da je joga cjelina, dio nas, samo što mi više ne zauzimamo te položaje sa kojima smo rođeni, zaboravili smo ih i postali kruti, zaleđeni unutar svog tijela. Djeca su tu dragocjen primjer, kad god sam radila sa njima, najveću satisfakciju sa imala sa njima jer oni prepoznaju ono što je iskonsko i čisto. Oni nemaju predsrasuda, ne sude, već osjećaju,“ objašnjava ona.
Sanja je u Baru, kako ističe, tek odskora i namjerava da ljudima „predstavi što je joga, da ih motivišem i pokrenem da naprave jedan benefit, kako fizički, tako i psihički, mentalni, da se lakše nose sa stresom.“
Boravak u prirodi, ističe, veoma je važan „posebno danas, kada živimo u prebrzom, preintenzivnom svijetu i primamo mnoštvo informacija, priroda nas iscjeljuje“, dodavši da je Bar je mjesto koje je dragocjeno, jer ima spoj mora i planina.
Naša sagovornica je, između ostalog, organizator seminara o zdravom životu, aktivnom odmoru.
„Ove godine u Baru organizujem seminar zdravog života sa ruskim naturologom Georgijem Nazarovim. Ideja novogodišnjeg programa jeste kako započeti Novu godinu na potpuno drugačiji način. To su dani kada smo skloni prejedanju, troši se puno alkohola, nema puno fizičke aktivnosti, a naša ideja je da na produktivan i aktivan način započnemo Novu godinu. Da u sebe unesemo kvalitetne namirnice (to nisu skupe namirnice, svima su dostupne i jeftinije od onog što trošimo za novogodišnje praznike), koja ne proizvodi težinu, mamurluk, već daje energiju. Ideja je da osvijestimo i razgovaramo o tim temama i unaprijedimo sve što možemo, da kreiramo produktivnu 2024. godinu“, najavila je ona.
Sanja Čolić se specijalizovala za hatha i za terapeutsku jogu, kao i individualni pristup vježbanju. Osmislila je svoju metodu rada koja je zasnovana na individualnom pristupu svakom pojedincu u skladu s njegovom ličnošću, fiziologijom, godinama, stanjem i potrebama kroz cjelovito i svestrano formiranje svakodnevnih navika.
Kao instruktor joge potpisuje autorske projekte osmišljene zajedno s drugim saradnicima, kao što su “The Art of self care” Termal Aqua Joga i Joga Nidra uz harfu. Ova interesantna žena dugo je živjela na relaciji Beograd-Zagreb-Indonezija. Njena interesovanja ne završavaju se s jogom, u našem gradu je, između ostalog, položila ispit za skipera.
Za Radio Bar i Bar Info najavila je da krajem mjeseca planira da odradi javni čas, na kome bi mogli učestvuju svi koje joga interesuje.