Nakon što su saopšteni rezultati selekcije projekata za 2020. u okviru programa Erasmus+ iz oblasti “KA2-Saradnja radi inovacije i razmjene dobre prakse”, izvjesno je da će se projekat pod nazivom “Digitalne vještine za odrasle” u kome je Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola (SEUŠ) jedan od sedam partnerskih organizacija sprovoditi u ovo obrazovnoj ustanovi od 1.11. 2020. do 31.10.2022. godine.
Glavni aplikant je Orbis Institut iz Bratislave a ostale partnerske organizacije su Centro Integrado Publico de Formacion Profesional Misericordia iz Valensije, Metodo Estudios Consultores iz Viga (Španija), Uniao das Freguesias de Gondomar (Portugal), Privredna komora regije Tarsus (Turska) i Social Cooperative Enterprise Kiklada iz Sirosa (Grčka).

“Realizacijom projekta ovog ranga, čiji je budžet 223.840€, a udio za našu školu 26.195€, proširujemo svoje djelatnosti i na rad sa odraslima i to u međunarodnim okvirima jer se Ključna akcija 204 Erasmus+ programa tiče upravo Strateškog partnerstva za obrazovanje odraslih, a Škola je nedavno licencirana za andragoški rad. Svi kreatori ovog projekta, tj. predstavnici gore navedenih institucija (a za Srednju ekonomsko-ugostiteljsku školu je to Marta Nikolić, prof engleskog jezika) imali su na umu preporuke Savjeta Evrope od 18. maja 2018. godine u kojima se naglašava značaj cjeloživotnog učenja i sticanja ključnih kompetencija za rad u 21. vijeku kako bi se izbjegla marginalizacija određenih društvenih grupa a među tih 8 kompetencija su istaknute: digitalne vještine, svijest o sajber-bezbijednosti, kritičkom mišljenju i medijskoj pismenosti kao i komunikativnost pa će projekat kroz online kurseve upravo biti baziran na sticanju navedenih vještina kod 30 učesnika iz naše lokalne zajednice, a po toliko i iz partnerskih, uz prethodnu adekvatnu obuku trenera i edukatora na partnerskim sastancima u svim zemljama učesnicama”, kazali su iz SEUŠ-a.
Kako su kazali, do ovakvih rezultata i poduhvata dolaze permanentnim pohađanjem simpozijuma, foruma, obuka, konferencija iz oblasti obrazovanja, socijalnog preduzetništva, rada sa mladima širom Evrope.

“To radimo pod pokroviteljstvom Savjeta Evrope tj. SALTO platforme tako da su nam naši brojni Youthpass sertifikati donijeli, osim niza raznih kompetencija za rad u obrazovnoj ustanovi, i kontakte, tj. svojevrsno umrežavanje sa kolegama iz inostranstva i priliku da sarađujemo u ovom smislu. Mediji su o svim tim događajima već i izvještavali prepoznavši njihov značaj, ali i naš rad koji nam obezbjeđuje da uvijek budemo na listi odabranih.
Predstoji nam izuzetno dinamični dvogodišnji rad na realizaciji ovog projekta, ali i na ostalim medjunarodnim i lokalnim koji su vec u toku. Konkretno, u ovom slučaju, osim koordinatorke Marte Nikolić, angažovana je prof. turističke grupe predmeta Jelena Vlahović i školski ICT koordinator Aleksandar Vukazić a biće neophodan i angažman gotovo čitavog kolektiva, velikog broja učenika kao i saradnja sa brojnim predstavnicima lokalne zajednice čemu uvijek težimo”, rečeno je iz Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole.