Poslijepodnevni dio zasijedanja bio je posvećen uglavnom petoj tački dnevnog reda – Program uređenja prostora za 2021. godinu.
Odbornik Vasilije Lalošević je istakao da Program uređenja prostora za 2021. godinu djeluje moćno, ali mu fali konkretizacija i određeni rokovi. On je sugerisao resornom sekretaru Vidu Dabanoviću da u izvještaju treba navesti da je dio prepisan iz prošlogodišnjeg programa. Rekao je da podržava da se uradi tehnička dokumentacija za izgradnju nove bolnice u Baru, te govorio o prijekoj potrebi izgradnje pješačkog ili nadzemnog prolaza u Šušanju, kao i o izgradnji Gradske kuće u Starom Baru, raskrsnice u Čelugi ka bolnici, vrtiću, dječjem igralištu, azilu za životinje…
“Iako je rekonstrukcija Doma kulture počela, mislim da Bar mora imati jednu malu salu za predstave, filmove, promociju knjiga … Dakle, ima izvanrednih sadržaja, ali smatram da treba poslušati sugestije i staviti rokove”, rekao je Lalošević.
Predsjednik Opštine Dušan Raičević je, učestvujući u raspravi kazao da je document dobar i ustvrdio da je ovo spisak potreba, a ne spisak želja.
“U godini smo ekonomske krize, a takva će biti i naredna, ali, svi treba da pomognemo koliko je ko u moći da iz kapitalnog budžeta Crne Gore uvrstimo neki od ovih projekata. Već u srijedu biće predstavljena studija vodosnabdijevanja Opštine Bar, a sa posebnom pažnjom i senzibiltetom je pokušano da se riješi problem oko kamenoloma u Veljoj Gorani, odnosno selu Kovačevići. Obratili smo se početkom septembra ministarki ekonomije Dragici Sekulić, kada smo zatražili izmiještanje i ocijenili opravdanim brigu stavnovištva tog dijela opštine, ali smo sredinom oktobra informisani da je ugovor već zaključen. Sve ovo, između ostalog, govorim da bi istakao da su nekad naše nadležnosti limitarane, ali i pored toga mještani Mrkojevića imaće našu punu podršku i u budućnosti”, kazao je Raičević.
Odgovorajući na pitanja odbornika, sekretar Sekretarijata za imovinu, zastupanje i investicije Vido Dabanović je podvukao da Program zavisi i od drugih subjekata, pa između ostalog i međunarodnih fondova.
“Ne bih rekao da je ovo copy – paste urađeno, već da se iz godine u godinu puno toga uradilo ili radi, što svjedoče i građani”, rekao je između ostalog Dabanović.
Odbornik Savo Pavlović je kazao da se treba usredsrediti na jednu ili dvije stvari iz programa i završiti, odnosno ispoštovati rokove.
Miloš Šušter je predložio da se već na prvoj narednoj sjednici definiše gdje će biti lokacija novog bazena kojeg čeka, kako je kazao, makar 5.000 Barana.
“Optimista sam da se on može napraviti u kratkom roku. Naravno, nezaobilazno je pitanje sanacije Doma kulture, izgradnja dječijeg vrtića (za koji, poslije poznatih dešavanja, svi zajedno moramo tražiti novu lokaciju)”, kazao je Šušter. On je predložio i da Skupština donese Odluku da predsjednik Opštine Dušan Raičević bude član koordinacionig tijela za valorizaciju koridora Bar – Budimpešta, jer, kako je naveo “nije potrebno obrazlagati od kolikog je značaja taj koridor za našu opštinu”.
U drugom krugu su još govorili i takođe saopštili konstruktivne prijedloge Osman Đokić, Omer Vukić, Vasilije Lalošević i Milena Božović.
Odbornik Osman Đokić je tako između ostalog kazao da je našoj opštini u ljetnjim mjesecima potreban bulevar od tunela Ćafe do tunela Sozina, uz svakako alternativni pravac preko Sutomrana, dok se odbornik Omer Vukić zahvalio gradonačelniku na incijativi koja se tiče kamenoloma u Mrkojevićima i izrazio nadu da će svi zajedno istrajati kada je o tom projektu riječ.
Vasilije Lalošević je bio zadovoljan odgovorima predsjednika Opštine i resornog sekretara i dao prijedlog da se u budućnosti razmisli o prestrukturiranju u mjesnim zajednicama, jer “neka MZ daje mnogo više od druge, ali za uzvrat manje dobija”.
Predsjednica SO Bar Milena Božović je istakla da je ovo važan dokument za Opštinu Bar i izrazila nadu da će to doprinijeti punom angažovanju u izgradnji našeg grada.
Prijedlog Programa uređenja prostora za 2021. godinu je usvojen sa 22 glasa “za”, a pet odbornika je glasalo “protiv”.
Obornici su danas usvojili i Prijedlog Odluke o upotrebi sredstava stalne budžetske rezerve za 2020. godinu u iznosu od 11.760 eura kao pomoć za poplave i naknadu štete od 15. oktobra ove godine. Ova tačka dnevnog reda je usvojena sa 19 glasova “za”.
Nastavak sjednice je zakazan za utorak 22. decembar u 11 sati.