Skenderović: Roditelji, ukažite djeci na opasnost od upotrebe petardi – bezbjednost djece je u vašim rukama

Gost emisije „Sunčanom stranom ulice“ bio je Amer Skenderović, zamjenik komandira Stanice policije Odjeljenja bezbjednosti Bar.

RB/BI: Kraj godine i novogodišnji praznici je vrijeme, kada osim sumiranja rezultata, euforije, dobrog raspoloženja i nadanja, nažalost, obilježe i manje lijepa i, što je još važnije, nebezbjedna navika, pogotovo mlađe populacije – bacanje petardi. Povod za Vaše gostovanje je akcija policije koju svake godine realizujete nekoliko sedmica uoči i tokom novogodišnjih i božićnih praznika, a tiče se sprečavanja zloupotrebe pirotehničkih sredstava. Već sredinom decembra, svjedoci smo da na gradskim i prigradskim ulicama, u ulazima, ispred marketa, škola, odjekuje pucanje petardi, pri čemu se čini da su iz godine u godinu sve glasnije i time, sve više uznemirujuće. Šta policija preduzima, kako je regulisana kaznena politika i kakva su iskustva iz prethodnih godina – da li te aktivnosti daju zadovoljavajuće rezultate?

Skenderović: Na početku želim da se zahvalim Vama, što ste me pozvali da govorim o ovoj važnoj temi. Novogodišnji praznici su vrijeme radosti i proslave ali, nažalost i vrijeme kada neodgovorno korišćenje pirotehničkih sredstava, posebno među maloljetnicima, dovodi do povreda, traumatičnih situacija i neželjenih posljedica. Važno je ukazati koliko je bitno podići svijest o ovom problemu i dati smjernice šta zajedno možemo učiniti kako bismo spriječili incidente i obezbijedili sigurnije okruženje za sve. Prije svega, treba da razumijemo zašto upotreba pirotehničkih sredstava može biti opasna. Prema mom mišljenju, najvažnije pitanje kada govorimo o tom problemu je povređivanje djece. Na prvi pogled, vatromet i petarde izgledaju kao zabava, ali posljedice mogu biti ozbiljne – može doći do povreda šaka, prstiju, opekotina, nerijetko i povreda očiju… Prema podacima iz posljednjih nekoliko godina, svake praznične sezone imamo na desetine djece koja završe u Hitnoj službi zbog ovih povreda. Podsjetiću na primjer djeteta u Beranama gdje je dijete dva puta podvrgnuto hirurškom zahvatu zbog povrede šake. Takođe, buka i eksplozije koje pirotehnika izaziva, mogu negativno uticati na starije osobe, malu djecu, a nerijetko nam građani prijavljuju i da su im kućni ljubimci uznemireni i uplašeni.

RB/BI: Kako je regulisana kaznena politika u vezi sa prodajom i korišćenjem pirotehničkih sredstava?

Skenderović: Važno je da znamo da postoje jasna pravila i zakoni kada je riječ o pirotehnici. Prodaja i korišćenje pirotehničkih sredstava je regulisano i u većini sučajeva su zabranjene za mlađe od 18 godina. U vezi sa tim želim da naglasim da imamo nekoliko lokacija u Baru (što je slučaj i sa ostalim gradovima u državi) gdje se pirotehnička sredstva prodaju legalno. Nažalost, neodgovorni pojedinci stariji od 18 godina kupuju ta sredstva koja potom dođu u posjed maloljetnika i djece. Odgovornost roditelja je ogromna, ne samo moralna, nego i zakonska. Ako dijete pirotehniku koristi na neodgovarajući način, pa dođe do incidenta, roditelji mogu snostiti posljedice. U toj situaciji policija preduzima sve zakonom propisane mjere i radnje prema roditeljima zbog neodgovornog ponašanja.

RB/BI: Početkom sedmice imali ste veliku zapljenu u Baru, čak 3.300 komada petardi.

Skenderović: Tako je. Ovom prilikom želio bih da pohvalim kompletan Regionalni centar „Jug“ zbog uspješne akcije sa ciljem suzbijanja nelegalne prodaje pirotehničkih sredstava. U akcijama smo zaplijenili više desetina hiljada petardi, vatrometa… Konkretno u Baru, zapljena je realizovana na štandu na Zelenoj pijaci. Radimo na identifikaciji zakupca štanda, kako bi ga procesuirali. Sa svakom nelegalnom prodajom petardi upoznajemo Osnovnog državnog tužioca koji, ako vrijednost proizvoda prelazi iznos od tri hiljade eura, ovo djelo kvalifikuje kao nedozvoljena trgovina. U slučaju da je vrijednost manja, kolege koje rade na slučaju su dužne da o tome obavijeste Tržišnu inspekciju koja preduzima mjere i radnje iz svog domena. Apelovao bih na roditelje da razgovaraju sa djecom, da ih edukuju jer ona često nisu ni svjesna šta sve može poći po zlu. Bezbjednost djece je u rukama roditelja. U ovom pretprazničnom raspoloženju moraju da povedu računa i da djecu više kontrolišu nego inače, sa ciljem podizanja svijesti i ukazivanja na opasnost.

RB/BI: Raspolažete li podatkom koliko je tokom posljednih nekoliko godina bilo povrijeđenih usljed upotrebe pirotehničkih sredstava?

Skenderović: Ne raspolažem preciznim podacima, ali s obzirom da je Hitna služba dužna da nas obavijesti da je lice dovedeno sa povredama zbog upotrebe pirotehnike, znamo da se na nivou Crne Gore dogodilo na desetine takvih slučajeva. U pitanju su ozbiljne povrede. Naročito je rizično u toku velikih koncerata kojima prisustvuje na hiljade ljudi, kada neodgovorni pojedinci u masi upotrebljavaju pirotehnička sredstva, pa i oni koji se tu zateknu „ni krivi ni dužni“ bivaju ozlijeđeni. Može doći do invaliditeta, povreda, pa i amputacije šake. Moramo biti odgovorni i stvoriti siguran ambijent tokom predstojećih praznika.

RB/BI: Koji su konkretni koraci koji se u tom cilju moraju preduzeti?

Skenderović: Sprečavanje ovih situacija zahtijeva zajednički napor svih – roditelja, škola, lokalne zajednice i institucija. Prvi korak je edukacija koja podrazumijeva razgovor sa djecom o opasnostima pirotehnike (da im se čak pokažu i neki snimci ili fotografije i ispričaju stvarne priče o povredama, što sve može da posluži kao poučan primjer). Potom, nadzor roditelja koji moraju znati gdje su njihova djeca tokom praznika i šta rade. Važnu ulogu igraju i alternativne aktivnosti – da se djeci pruže drugi vidovi zabave, poput zajedničkog ukrašavanja kuće, javnih površina, pravljenje kreativnih ukrasa… Obaveza svakog savjesnog građanina je da, ako primijeti da se pirotehnika prodaje maloljetnicima, obavijesti policiju. Naša služba ne može sama djelovati, potrebna nam je pomoć i podrška šire zajednice, kako bi pojavu efikasno suzbili.

RB/BI: Na koji način građanin može prijaviti ako primijeti da neko prodaje pirotehnička sredstva?

Skenderović: Pozivom na naš dobro poznati broj 122, na broj dežurne službe 067/184-842 ili dolaskom u službene prostorije Odjeljenja bezbjednosti Bar. Na taj način bićemo bliže cilju, a to je da zaštitimo svu djecu ovog grada.

RB/BI: Iako ste bili vrlo decidni da roditelji imaju najvažniju ulogu u edukaciji da je opasnost od upotrebe pirotehnike zaista realna, nije rijedak slučaj da i oni budu ponešeni euforijom, pa djeci kupuju petarde i bacaju ih sa njima. Zamoliću Vas da uputite poruku djeci i tinejdžerima, ali i njihovim roditeljima.

Skenderović: To je odgovornost cijele zajednice, ali su što se tiče djece i tinejdžera, prva karika u lancu, ipak roditelji. Duboko sam svjestan da su svi zauzeti poslovima, brzo se živi, ali smatram da je zdravlje djece na prvom mjestu. Kolektivna svijest u ovim sedmicama mora biti na najvišem nivou. Roditelji, prosvjetni radnici, mediji, policija su na istom zadatku, a to je da edukuju maloljetnike o opasnosti koje upotreba pirotehničkih sredstava nosi. Zahvaljujem se Vama i Radio Baru što ste ovu temu prepoznali kao bitnu u pretprazničnom periodu i kao što Javni servis dajete doprinos na suzbijanju negativnih pojava u društvu.

Share.

Comments are closed.