Škerović: Komunalna policija uspješno odgovorila izazovima prazničnih dana

Gost Vjere Knežević Vučićević u emisiji „Sunčanom stranom ulice“ Radio Bara, bio je načelnik Komunalne policije, Dejan Škerović.

RB/BI: Vrijeme uoči i tokom novogodišnjih i božićnih praznika nameće dodatne obaveze zaposlenima u Komunalnoj policiji. Na kojim aktivnostima je tokom protekle dvije-tri sedmice bio fokus rada službe kojom rukovodite?

Škerović: Nova godina je posebno zahtjevna što se tiče organizacije i regulisanja saobraćaja. S tim u vezi učestvovali smo i u pripremi rješenja koja donosi nadležni Sekretarijat za saobraćaj, kao i u samoj organizaciji na licu mjesta za svaku noć tokom prazničnih dana. Sa postavljanjem zaštitnih ograda na lokalitetu gdje je održan Novogodišnji koncert smo počeli već 26. decembra, a kompletan posao oko višednevnog hepeninga je završen 2. januara. U tom periodu smo morali biti stalno prisutni i pomno pratiti da li se sve odvija po propisima, da li je bezbjedno. To je zahtjevan posao, ali, navikli smo. Zadovoljni smo jer ni ove godine nije bilo većih incidenata, sve je dobro proteklo.

RB/BI: Ipak, organizacija je vrlo zahtjevna, sigurno su postojali problemi sa kojima ste se suočavali. Šta biste izdvojili?

Škerović: Nepropisno parkiranje tokom koncerata. Građani su sami pomjerali zaštitne ograde u namjeri da se parkiraju u neposrednoj blizini SD „Topolica“ gdje se program održavao. Što se ostalog tiče, nismo registrovali značajnije prekršaje, ugostitelji su poštovali odredbu o radnom vremenu, a i Opština je imala razumijevanja, pa je od 27. decembra do 2. januara produžila radno vrijeme do dva sata, a za Novogodišnju noć su svi lokali mogli da rade do tri sata poslije ponoći. Dobro nam je došla i pomoć kolega iz Uprave policije jer su i njihovi pripadnici sa nama obilazili i kontrolisali rad lokala.

RB/BI: Jesu li vlasnici lokala poštovali odredbe o dozvoljenom stepenu buke?

Škerović: Iskren da budem, tokom prazničnih dana nismo mjerili nivo buke, ali nije bilo ni pritužbi građana. Svi su imali obzira da je Nova godina, da se slavi…

RB/BI: Da rezimiramo – i Barani, ali i brojni posjetioci koji su odabrali da se ovdje provesele i provedu u susret novom ljetu, su poštovali propise?

Škerović: Tako je. Posebno je velika gužva bila na koncertu Lepe Brene. Ispravno je što je izabran plato kod Sportske hale, gdje su svi mogli da uživaju u njenom nastupu.

RB/BI: Poznato je da je i kada je stanje redovno, na barskim ulicama sve teže naći mjesto za parkiranje vozila. Kako je to bilo regulisano tokom praznika i da li je „pauk“ bio u funkciji?

Škerović: Vozilo „pauk“ nije bilo u funkciji ovih dana, pa nismo represivno djelovali. U prvom dijelu dana nije ni bilo nikakvih problema, jer su se svi oporavljali i odmarali od protekle noći i slavlja, tako da nije ni bilo puno vozila po ulicama, a i kada bi se tokom dana stvarale gužve, nastojali smo da djelujemo više preventivno nego represivno.

RB/BI: Osvrnimo se sada na redovne aktivnosti Komunalne policije. Bilo bi dobro da informišemo slušaoce i čitaoce našeg portala, koji su prekršaji najčešći i koliko iznose kazne?

Škerović: Najčešći su prekršaji zbog nepropisnog parkiranja, a kazna je 60 eura. Ako vozač plati u roku od osam dana, taj iznos se umanjuje za 30 posto. Tokom turističke sezone je najizraženiji prestup zauzimanje javnih površina sa ciljem prodaje raznih artikala. Kazna za to je oko stotinu eura, a za pravna lica i preduzetnike je mnogo veća. Imali smo i kažnjavanje i sankcionisanje desetak vlasnika ugostiteljskih objekata koji su povećavali obime terasa mimo dozvoljenog, gdje je kazna za pravno i odgovorno lice pet i po hiljada eura.

RB/BI: Jedan od problema koji su godinama prisutni je i odlaganje komunalnog otpada na javnim površinama. Jeste li tom nesavjesnom ponašanju stali na put u mjeri da možete kazati da ste zadovoljni, jer znajući naš mentalitet, teško da će ta pojava ikada u potpunosti biti iskorijenjena?

Škerović: Upravo tako. Uporni su, odlažu otpad kad i gdje ne treba. Ipak, zahvaljujući saradnji i koordinaciji sa DOO Komunalne djelatnosti koje je postavilo kamare i šalju nam snimke, ima nekog pomaka. Na osnovu te dokumentacije pozivamo i kažnjavamo građane, a kazna je oko 500 eura.

RB/BI: Da li služba Komunalne policije raspolaže sa dovoljnim brojem izvršilaca?

Škerović: U odnosu na posljednji popis (po kome je bilo 42.000 stanovnika) nemamo dovoljan broj izvršilaca. Nažalost, Zakon je takav kakav je, pa je na 5.000 stanovnika raspoređen jedan komunalni policajac, što je za naš mentalitet zaista nedovoljno. Uz to, ni pokrivenost kamerama nije dovoljna, a o savjesnosti građana koji bi, kada uoče nepravilnosti mogli sami da ih prijave, da ne govorimo… Trenutno imamo devet komunalnih policajaca, što je posebno tokom ljetnje sezone za područje koje pokrivamo (od Utjehe do Čanja) veoma malo.

RB/BI: Da li tokom ljeta angažujete sezonsku radnu snagu?

Škerović: Do sada to nije bilo praksa, ali se nadam da će po završetku rezultata popisa stanovništva, sljedećeg ljeta biti angažovano nekoliko izvršilaca. Činjenica je da sa ovolikim brojem naši službenici ne mogu ni probleme iz oblasti saobraćaja da regulišu, a kamoli ostalu problematiku.

RB/BI: Koji su planovi Komunalne policije u narednom periodu?

Škerović: U ovom dijelu godine sabirano utiske iz prethodne, sagledavamo slabosti, eventualne propuste. Planove za sezonu pravimo mjesecima unaprijed. Kao važnu novost izdvojio bih skoro formiranje Parking servisa. U prilog ide što je na snagu stupila nova opštinska Odluka o komunalnom redu, što nam daje mogućnost da sa parkinga uklanjamo havarisana, neregistrovana, ostavljena vozila, pa će kada Parking servis profunkcioniše, sve biti čisto i spremno.      

Share.

Comments are closed.