Škerović: Svi se zajedno moramo potruditi da Bar zadrži epitet najljepšeg grada

I ovoga ljeta Komunalna policija suočava se sa starim problemima – vanpijačnom prodajom, postavljanjem privremenih objekata bez odobrenja, bukom, širenjem terasa ugostiteljskih objekata izvan dozvoljenih granica. Zahvaljujući azilu, smanjen je broj pasa lutalica na ulicama, ali načelnik Komunalne policije, Dejan Škerović, podsjeća da se, u skladu sa zakonom, nakon veterinarskog tretmana, sterilisanja, liječenja i vakcinisanja, psi vraćaju na mjesta odakle su doneseni u azil.

Službenici Komunalne policije trenutno su fokusirani na Sutomore i Čanj, kada je riječ o neregularnoj vanpijačnoj prodaji i postavljanju privremenih objekata bez odobrenja.

„Imamo prigovora od građana o narušenom komunalnom redu i na Šetalištu kralja Nikole. Tome ćemo se ubrzo posvetiti, jer smo sada sve snage usmjerili na Sutomore i Čanj, koji su u tom smislu posebno ugroženi. Problem predstavljaju i terase čiji su vlasnici bez odobrenja zauzeli javni prostor, i strogo će biti sankcionisani. Kontrolišemo i lokale koji proizvode nedozvoljenu jačinu buke. Nedavno smo kaznili vlasnika ugostiteljskog objekta, u kojem je prekoračen nivo buke, sa 2.200 eura. Takođe, naloženo je, kao i u svim drugim slučajevima, kao obavezno, ugradnja limitatora. Buka ponovo nameće dilemu kakav turizam želimo i moramo li nešto žrtvovati kako bi udovoljili gostima koji su na odmoru i žele da se provedu. Sa druge strane, razumijemo sugrađane koji žive u blizini takvih lokala, imaju redovne obaveze, idu na posao i žele mirnu noć kako bi odmorili. U Dubrovniku su to riješili na način da su predvidjeli tzv. ‘tihe’ zone u kojima se ne pušta veoma glasna muzika, a za one koji je preferiraju predviđeni su posebni kvartovi i lokali”, kazao je gostujući u programu Radio Bara načelnik Komunalne policije, Dejan Škerović.

On je istakao da je smanjen broj pasa lutalica na ulicama, i smanjen broj ujeda (do sada je oko 500 pasa sklonjeno sa ulica u azil, oko 180 je vraćeno ili udomljeno) ali i skrenuo pažnju da i vlasnici kućnih ljubimaca, u skladu sa Odlukom o kućnim ljubimcima, moraju voditi računa o higijeni, komunalnom redu i mjerama predostrožnosti.

Azil za pse

„Obavezan je povodac za pse, kazna je ukoliko se to ne ispoštuje 100€, takođe, nošenje maski, održavanje higijene. Do sada smo, uglavnom, opominjali vlasnike, ali moraćemo pristupiti i represivnim mjerama. Zajedno sa kolegama zaposlenim u azilu, radili smo promociju Odluke o kućnim ljubimcima i dijelili flajere, kako bi vlasnici bili upoznati sa svim propisima, jer je na našim ulicama i Šetalištu sve više kućnih ljubimaca”, kazao je Škerović.

Izlivanje fekalne kanalizacije, posebno u ljetnjim mjesecima, jedan je od najvećih problema, koji je godinama bio prisutan u Sutomoru, ali je riješen izgradnjom podmorskih ispusta, što je neophodno učiniti kada je riječ o plaži u Šušanju, Dobroj Vodi i još nekim mjestima gdje se prošlog ljeta pojavljivao taj problem (rješenje bi mogli biti podmorski ispusti, ili njihovo spajanje sa prepumpnom stanicom na Volujici).

Šušanjska plaža

„Neadekvatna kanalizaciona mreža i sve veći broj izgrađenih objekata, razlog su za ovakav, veoma neprijatan problem, čije rješavanje iziskuje riječ stručnjaka, vrijeme i značajna finansijska sredstva”, objasnio je Škerović, koji se složio da bi zbog ozbiljnosti problema i njegovih mogućih posljedica, to trebalo da bude prioritet svih prioriteta.

Na pitanje o svijesti građana kada je riječ o odnosu prema okolini i poštovanju komunalnog reda, ali i prijavama kada se uoči njegovo narušavanje, Škerović navodi da se primjećuje pomak, ali da to još uvijek nije na nivou razvijenih evropskih zemalja.

„Svjedočimo svakodnevno, nesavjesnom odlaganju otpada, uništavanju mobilijara u dječjim parkovima, raznim oblicima vandalizma i destrukcije. Postoje građani koji su odgovorni i savjesni, koji žele da sačuvaju grad i pomažu nam da zajednički reagujemo, jer sa ovolikim brojem službenika ne možemo sve iskontrolisati, ali još uvijek nedovoljno. U ljetnjem periodu čak imamo više prijava od turista, nego od mještana. Neophodno je da bude izmijenjena Odluka o komunalnom redu i da kazne budu znatno više”, istakao je Škerović, koji je podsjetio da svaku uočenu neregularnost građani mogu prijaviti na mail [email protected] ili pozivom na broj 060 000 800.

„Moramo se svi zajedno potruditi da Bar zadrži epitet lijepog ili najljepšeg grada, koji se planski izgrađuje. Pokažimo turistima da smo uzorni domaćini, jer će to njima biti primjer i podsticaj kako da se ponašaju, a naš grad ostati poželjna turistička destinacija”, zaključio je Škerović.

Share.

Comments are closed.