U vrijeme pandemije koronavirusa otežana je smjena posade na brodovima širom planete. Ista sudbina zadesila je pomorce koji plove na brodovima Barske plovidbe. U ovoj kompaniji odlučeno je da smjenu posade broda „Bar“ organizuju u barskoj luci. Smjena je realizovana u srijedu, 17. juna. Kako je objasnio direktor Tihomir Mirković, brod se nalazi na proputovanju od SAD (od luke Njujork) prema Turskoj, gdje će u regionu luke Izmir biti iskrcan teret- staro željezo.
“S obzirom na činjenicu da već dugo vremena nijesmo bili u mogućnosti da realizujemo smjenu i da je veliki broj članova posade značajno prekoračio osnovni ugovor u trajanju od šest mjeseci, odlučili smo da brod dovedemo ispred barske luke, gdje smo ‘na sidro’ realizovali smjenu pomoraca. Tom prilikom zamijenjena je skoro kompletna posada koju broji 20-ak pomoraca”, kaže Mirković, uz napomenu da je sve proteklo bez problema, u izvrsnoj saradnji sa Upravom pomorske sigurnosti, koja je Barskoj plovidbi “angažovanjem svojih plovila (specijalizovnih za prevoz i spašavanje) pružila maksimalnu podršku prilikom organizavanja smjene, prevoza posade od obale do broda na sidru, kao i prevoza potrepština i namirnica”.
Direktor Barske plovidbe navodi da su predstavnici lučkih vlasti i barske kompanije obišli brod “Bar”, spovodeći pritom sve aktivnosti uobičajene prilikom smjene pomoraca. Brod je na sidru u Baru proveo svega nekoliko sati, pa nije izgubljeno puno vremena i on je potom nastavio putovanje. Čelni čovjek barske pomorske kompanije, govoreći o ovoj aktivnosti, navodi i jedan kuriozitet:
“Od kada su 2014. godine brodovi Barske plovidbe ‘Bar’ i ‘Budva’ porinuti u more, ovo je prvi put da je jedan od njih došao ispred luke Bar. Brodovi viju crnogorsku zastavu, luka Bar im je matična luka, pa ovaj događaj svakako zavređuje pažnju, jer ne dešava se često da brod doplovi do matične luke, već je uobičajeno da brodovi plove gdje ih teret i posao vode”, naglašava Mirković.
Od početka pandemije, na brodovima Barske plovidbe primjenjuju se sve preventivne mjere sa ciljem sprečavanja širenja koronavirusa. Iako je riječ o teretnom brodu, pa time ima veoma malo ili nimalo susreta sa lokalnim stanovništvom, već se oni svode isključivo na kontakte sa nadležnima u lukama u koje uplovi, propisi NKT- a za zarazne bolesti se striktno sprovode.
“Posadu broda je medicinsko osoblje Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja odmah nakon iskrcaja testiralo na koronavirus. Pomorcima je sugerisano da kontakte svedu na minimum dok ne stignu rezultati testiranja. Međutim, želim pri tom da napomenem da je posada broda od isplovljenja iz Njujorka 2. juna, pa do dolaska u Bar 17. juna, na moru provela 16 dana. Jasno je tako da su na neki način karantin ‘odradili’ na brodu. Sve to je uzeto u obzir prilikom određivanja stepena rizika prilikom njihovog iskrcaja na tlo Crne Gore”, podvukao je Mirković.
Drugi brod barske pomorske kompanije “Budva” ovih dana je isplovio iz teritorijalnih voda Nigerije, gdje je u luci Port Harkort iskrcao pšenicu doveženu iz Njemačke. Sada plovi ka brazilskoj luci Santos, gdje ga očekuje ukrcaj šećera, sa kojim će ponovo otploviti ka Nigeriji.