Sa po 24 glasa “za”, četiri “protiv” i dva “uzdržana”, u nastavku zasjedanja 24. Sjednice SO Bar (prekinute 10. juna) usvojeni su Izvještaj o radu Predsjednika Opštine i organa i službi lokalne uprave za 2020, kao i Završni račun Budžeta Opštine Bar za 2020. godinu. Ove tačke su na prijedlog Omera Vukića (SDP) objedinjene, ali su odbornici o njima glasali pojedinačno.
U uvodnom obraćanju predsjednik Opštine Dušan Raičević je kazao da moramo biti zadovoljan dosada urađenim, uprkos tome što je pandemija COVID-19 uticala na sve segmente rada lokalne uprave, prvenstveno na pozitivan trend koji je bio prisutan u pogledu stabilnosti i jačanja opštinskih finansija, kako kroz veće ostvarenje sopstvenih prihoda, tako i kroz završetak servisiranja preuzetih obaveza po osnovu kredita i reprograma iz ranijeg perioda, koji su u dužem periodu značajno opterećivali rashodnu stranu finansija.
Pandemija novog koronavirusa, kako je podsjetio Raičević “bitno je promijenila način obavljanja radnih i protokolarnih aktivnosti, a epidemiološka situacija dovela je do potrebe prilagođavanja novim i drugačijim okolnostima, te je u tom pogledu bilo potrebno organizovati i uskladiti sve procese rada datoj situaciji”.
U skladu sa Zakonom o zaštiti, predsjednik Opštine je imenovao Opštinski tim za zaštitu i spašavanje, koji je svakodnevno održavao sastanke i elektronsku komunikaciju sa ciljem pravovremenog reagovanja uvođenja i primjene adekvatnih mjera koje su donosila nadležna zdravstvena tijela na državnom nivou. Tu su bile i donacije Opštine, javnih fukcionera na račun NKT-a.
Odlukom o budžetu Opštine Bar za 2020. godinu utvrđena su sredstva u iznosu od 23 miliona i 150 hiljada eura. Međutim, kako je objasnio Raičević, usljed novonastale situacije, a prateći realizaciju prihoda i izvršenja budžeta tokom 2020. ocijenjeno je da će doći do bitnijih promjena u ukupnim sredstvima, zbog čega je usvojena Odluka o izmjenama Odluke o budžetu, na osnovu koje su ukupni primici planirani u iznosu od 15 miliona i 555 hiljada eura, a ostvareni u iznosu od 19 miiona i 454 hiljade eura, ili 99,5 % u odnosu na plan. Srazmjerno ostvarenim budžetskim prihodima u periodu januar- decembar 2020. izvršavane su i obaveze prema korisnicima budžetskih sredstava. Ukupni rashodi budžeta Opštine Bar za 2020. godinu, naveo je čelni čovjek lokalne uprave, planirani su u iznosu od 19 miliona i 555 hiljada eura, a realizovani u iznosu od 17 miliona i 320 hiljada eura, ili 88,6 %. Prema tome, Opština Bar je zaključno sa 30. junom izmirila sve dospjele rate i u potpunosti izmirila dug prema Ugovoru o reprogramu zaključenim sa Ministarstvom finansija u februaru 2015. godine.
Predsjednik Opštine Bar je podsjetio da je od početka mandata menadžmenta ove lokalne uprave jedan od prioritetnih ciljeva bio priprema i usvajanje Strateškog plana razvoja Opštine Bar, pa je ona samostalno i u saradnji sa državnim organima, nastavila realizaciju započetih i otpočela nove kapitalne projekte.
Rješavanje pitanja vodosnabdijevanja ostalo je kao jedan od prioriteta, tako je krajem 2020. završena studija vodosnabdijevanja koja predstavlja starteški dokument usmjeren ka daljem razvoju vodosnabdijevanja u okviru kojeg je izvršena procjena vodnog bilansa za period od 2025. do 2030. godine. Taj dokument je, kako je podvukao Raičević “poslužio kao osnov da Skupština Opštine Bar, na prijedlog predsjednika Opštine usvoji Odluku o davanju saglasnosti Vladi Crne Gore za obezbjeđenjem izgradnje i obavljanja komunalnih djelatnosti javnog vodosnabdijevanja i upravljanja komunalnim otpadnim vodama u naseljima Dobra Voda, Veliki pijesak i Utjeha u opštini Bar, ali i potpisivanja sa Opštinom Ulcinj. On je podsjetio i na usješno realizovan projekat izgradnje i stavljanja u funkciju vodovodnog sistema u naselju Sveti Ivan, čija ukupna vrijednost, sa prethodno izvedenim radovima, iznosi oko million i sto hiljada eura. Uz to, završena je izgradnja vodovodne, kanalizacione i atmosferske mreže sa pristupnom saobraćajnicom u Ulici Bratstva i jedinstva na Velikom pijesku u vrijednosti od 325.000 eura, dok su započeti radovi na priljučku na Regionalni vodovod u vrijednosti od 120.000 eura, koji će biti povezan na prethodno izgrađenu mrežu u toj ulici. U završnoj fazi su i radovi na izgradnji pumpne stanice Volujica, te oni na uređenju spomenika u Tuđemilima… Privode se kraju radovi na izgradnji nadvožnjaka prema Bjelišima, ukupne vrijednosti dva miliona i 404 hiljade eura, radovi na izgradnji Ulice 2- DUP “Ilino” od kružnog toka na mostu rijeke Željeznice ka centralnom dijelu Ilina. U toku je i investiciono održavanje puteva, dok su u toku radovi na realizaciji projekta “Izgradnja trga i šetališta u Sutomoru” – II faza radova čija je ugovorena vrijednost oko 970.000 eura, koje realizuju Opština Bar, Uprava javnih radova i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom.
O Završnom računu Budžeta Opštine Bar za 2020. godinu uvodno izlaganje su imali sekretar Sekretarijata za finansije Ivana Backović i sekretar Sekretarijata za imovinu, zastupanje i investicije Vido Dabanović.
Odbornik Miloš Fuštić se zahvalio TO Bar i predsjedniku Opštine, jer je “kao Mojkovčanin dirnut lijepim gestom zbog boravka seoske djece iz Mojkovca u Sutomoru”. Potom je imao zamjerke na, kako procjenjuje, “stidljivo pominjanje Poreske uprave”, dok je sekretara Dabanovića pitao u vezi sa sudskim sporom kompanije “HDL Laković” sa Komunalnim preduzećem iz Bara i ustvrdio da je “obaveza Opštine da štiti svoju imovinu”.
Odbornik Momčilo Leković (Demokrate) je negodovao zbog objedinjavanja dvije tačke, na šta mu je predsjednica SO Bar mr Milena Božović pojasnila da je sve urađeno po poslovniku Skupštine i da primjedba nije na mjestu. Leković je procijenio i da Izvještaju o radu fali mnogo toga- od Maljevika, Dubovice, do e-uprave, bazena, Centra u Ostrosu, biciklističke staze, reciklažnog centra “Možura”, azila za pse …
Nikica Purlija (DPS) je kazala da je naša lokalna uprava podnijela Završni račun za budžetsku 2020, i to ne samo u propisanoj formi i sadržaju, već i terminski na način koji može svima da postane uzor i primjer kome treba težiti, a da smo samom izradom Završnog računa još jednom dokazali da smo posvećeni svom poslu i našem gradu, te da je sve transparentno i da smo upravo mi ona snaga koja se zalaže za politiku “čistog računa”. Njen partijski kolega Božo Janković je kazao da je Izvještaj za svaku pohvalu već poslije prvog čitanja.
Milan Nešković (Demokrate) je govorio o naselju Sveti Ivan, izgradnji nadvožnjaka gdje je “dodatno plaćeno 119.745 eura”, kao i da se mora naći rješenje sa raskrsnicom kod marketa “Bomako”, jer je “u ovom trenutku uključenje u naselje Stara pruga veoma opasno i nekompletno”.
Omer Vukić je podvukao da mu nije bio cilj da opstruira rad, već da on bude što racionalniji. Uz pohvale za Izvještaj, zamjerku je imao na činjenicu da je “Bar jedina opština koja nema Odluku o legalizaciji bespravnih objekata”.
Vesna Đokvučić (DPS) se osvrnula na značajne investicije koje su urađene u MZ Bar 2 Polje, dok su u fokusu izlaganja Asima Andrića (DPS) bili projekti u MZ Mrkojevići, gdje je, kako je kazao, uprkos krizi pokrenuto niz aktivnosti …
U prvom krugu su još govorili Savo Pavlović, Dragan Vojvodić i Miloš Šušter.
Odgovarajući na pitanja odbornika, predsjednik Opštine Dušan Raičević je kazao da mu je čast i zadovoljstvo što su djeca iz Mojkovca bila u prilici da pet dana borave u Sutomoru i osjete čari mora, dok je odborniku Lekoviću kazao da je njegova diskusija očekivana i mogla se pretpostaviti. Procijenio je da su odbornici Purlija i Janković dali realnu sliku rada lokalne uprave u kriznoj godini, dok je odborniku Neškoviću (koji od skoro sjedi u odborničkoj klupi) poručio da “raduje što uzima aktivno učešće u radu i upućuje konstruktivne kritike”. Na pitanje u vezi sa pristupnim saobraćajnicama ka novom nadvožnjaku, kazao je da se razmatra ideja izgradnje mini kružnog toka na raskrsnici kod “Bomaka” i “bez obzira kolika je vrijednost investicije, ona je opravdana, ako ćemo sačuvati makar jedan ljudski život”. S tim u vezi Raičević je zamolio odbornika Neškovića da i on da doprinos u rješavanju imovinsko- pravnih odnosa u tom reonu, kako bi se i taj dio raskrsnice u Bjelišima do tančina regulisao. Kada je o legalizaciji bespravnih objekata, predsjednik Opštine Bar je istakao da bi “možda bolje bilo imati bilo kakav, nego nikakav zakon”, zaključivši da na današnji dan imamo blizu 10.000 zahtjeva za legalizaciju.