Odbornici SO Bar na današnjem, trećem nastavku 32. zasjedanja na početku su razmatrali Izvještaj o radu i rezultatima poslovanja za 2021. god DOO Komunalne djelatnosti Bar.
Po ovlašćenju izvršnog direktora ovog preduzeća izvještaj je odbornicima predočila zaposlena u ovom preduzeću, bivša dugogodišnja direktorica, Nedeljka Orlandić.
Ona je kazala da je u 2021. godine Društvo uspjelo da ostvari planirani obim poslova, planirana budžetska sredstva su prenijeta u punom iznosu, koja su sa ostvarenim prihodima od pravnih i fizičkih lica obezbijedila normalno funkcionisanje i pozitivno poslovanje. Ona je kazala da je ovo privredno društvo u 2021. god ostvarilo prihod od preko pet miliona eura i da je on pet posto veći od uporednog iz 2020 godine. I pored poremećaja u poslovanja, zbog poznatih okolnosti, društvo je uspjelo da obezbijedi veće prihode.
Evidentan pad prihoda u odnosu na program, zabilježen je kod Tržnice -za 46 posto, usluga na autobuskoj stanici – za 33 posto i na pijaci mješovite robe za 27 posto, zbog pandemije kovida. Sopstveni prihodi su ostvareni u iznosu od 70 posto. Rashodi su na nivou planiranih.
“Pored svih izazova sa kojima smo bili suočeni, uspjeli smo da ostvarimo pozitivan rezultat poslovanja”, kazala je na kraju izlaganja Orlandić.
U prvom krugu rasprave po ovoj tački dnevnog reda govorio je Miloš Fuštić (nezavisni odbornik) koji je pitao šta je sa tužbom oko imovine komunalnog preduzeća u vezi zemljišta na prostoru sadašnjeg parking prostora HD “Laković”.
Dr Miroslav Knežević (DPS) je pohvalio rad ovog privrednog subjekta, čiji rezultat i napredak se vide u svim MZ , a posebno, kako je kazao u MZ “Šušanj” gdje on živi. Popravio se kvalitet usluga i to je evidentno.
Knežević je upitao da li u preduzeću razmišljaju o zamjeni postojeće javne rasvjete solarnom, posebno u urbanom dijelu, kako bi se što više koristili obnovljivi izvori energije i na taj način štedjelo.
U odgovoru odbornicima Nedeljka Orlandić je izrazila zahvalnost na pozitivnim ocjenama rada i kazala da je tužba za koju je pitao odbornik Fuštić u toku, a da razmišljaju na temu solarne energije.
U drugom krugu rasprave učešće su uzeli Amir Arabelović (Biram Bar) i Momčilo Leković (Demokrate). Arabelović je govorio o problemu lutajuće stoke, kazavši da je tor koji je napravljen dobar korak ka rješavanju problema, ali nije siguran da li imamo zakonske odredbe za dalje postupanje sa stokom.
Leković je istakao da ovaj Izvještaj prilično kasni, jer “govorimo o radu i poslovanju i rezultatima za prošlu godinu, a skoro smo na početku jula 2022”. Zamjerio je i što sjednici ne prisustvuje izvršni direktor, jer se govori o radu i poslovanju jednog od najvažnijih preduzeća u opštini. Nije se složio sa ocjenom da se stanje u Šušanju bitnije popravilo u odnosu na prethodne godine. Predložio je da se problem u tom dijelu grada i u drugim djelovima opštine riješi na sličan način kako je to urađeno na skretanju za Maljevik. Izrazio je nadu da će se otvoriti Reciklažni centar od koga bi koristi imao i Bar i okolina.
Izvještaj o radu i rezultatima poslovanja za 2021. god DOO Komunalne djelatnosti Bar usvojen je sa 14 glasova “za” i jednim “protiv”.
Predstavljajući izvještaj o radu sa finansijskim izvještajem DOO “Lovstvo” Bar za 2021. godinu direktor Marko Brnjada je istakao da je stanje u lovištu odlično i da je cijela sezona protekla mirno. Lovočuvari su dobro obavljali svoj posao i u prilog tome govori činjenica da je sezona prošla bez povrjeđivanja, što im je i najvažnije. Divljači ima u zavidnom broju. U prilog dobrom radu svjedoči i mišljenje vladinih i nevladnih organizacija da je lovište Bar jedno od najuređenijih, ako ne i najuređenije u zemlji.
Govorio je i o izgradnji Azila za životinje koji će biti u njihovoj nadležnosti. Kazao je da je izgradnja skloništa za životinje u toku, a da neke opaske da nam ono nije trebalo, nijesu na mjestu, pojasnivši da je ta obaveza preuzeta otvaranjem poglavlja 24.
Momčilo Leković je, govoreći o izgradnji azila za životinje, rekao da vidi da radovi na izgradnji teku normalnom dinamikom, pa smatra da bi već danas trebali da imamo neki preliminarni plan o upravljanju azilom, koji nije predočen. On je kazao da niko nije protiv izgradnje azila i zbrinjavanja napuštenih životinja, posebno zbog činjenice kolika su sredstva potrošena zbog ujeda pasa.
Nezavisni odbornik Miloš Fuštić je izrazio neslaganje sa odlukom da se azil gradi u Sutomoru, jer smatra da građani Sutomora i Čanja od toga neće imati koristi.
“Ako težimo modernoj turističkoj destinaciji, zašto onda azil u Sutomoru, a ne recimo u Crmnici ili nekoj drugoj mjesnoj zajednici”, upitao je Fuštić.
Miloš Šušter je izrazio uvjerenje da će azil što prije biti završen, jer smo i prošle godine platili oko 125 hiljada eura naknada zbog ujeda pasa. Ono što Šušteru stvara dilemu je pozivanje na poglavlja evropskih pravila uređenih država, a u njima stoji da građani imaju pravo na vodu, stan, posao, pa im to ne obezbjeđujemo.
“Vode nema u mnogim djelovima Bara, posebno od tunela Ćafe do tunela Belveder, a ni u onom dijelu na istočnoj obali od Stegvaša do Seoca. Prioritet moramo zajednički definisati, a probleme rješavati prema mogućnostima koje su skromne i ne mogu životinje imati prioritet u odnosu na ljude”, smatra Šušter.
Brnjada je potom objasnio na koji način će funkcionisati azil za napuštene životinje i da će u njemu biti zaposlena dva tehničara, veterinar i dva lica koja će hvatati napuštene životinje i brinuti o njima dok su u skloništu.
Za Izvještaj o radu sa finansijskim izvještajem DOO “Lovstvo” Bar za 2021, glasalo je 15 odbornika, protiv i uzdržanih nije bilo.
Izvještaj o radu sa finansijskim izvještajem DOO “Možura” Bar za 2021. godinu predstavio je izvršni direktor Senad Arabelović.
“U prošloj godini ukupno je deponovano 85.615 tona otpada, što je 34 odsto više nego u 2020. godini, koja nije bila reprezentativna za poređenje, pa smo dali podatke i za 2019. i 2018 godini”, kazao je u uvodnom izlaganju Arabelović. Ove rekordne količine su rezultat deponovanja otpada sa bušotina. Urađeno je godišnje geodetsko mjerenje i mjerenje parametara životne sredine.
“DOO Možura se nalazi na listi od dva posto najlikvidnijih i najuspješnijih crnogorskih firmi. Poslovanje u prošloj godini je bilo na visokom nivou, uspješno su obavljeni svi poslovni zadaci, rad na deponiji je funkcionisao normalno i bez zastoja. Nije bilo ekoloških incidenata, zaključio je Arabelović.
Miloš Šušter je kazao da je “Možura” i dalje sa neriješenim imovinsko-pravnim statusom. Kazao je da je izvršena procjena imovine, ali bez papira o prenosu prava svojine.
“Uz prošlogodišnji izvještaj dat je spisak objekata koji treba da se naprave, a sada smo čuli da je i danas slična stvar. Puno je problema vezanih za ‘Možuru’, mi nemamo ni jedan predlog kako da se riješe, a moraju se rješavati. Čuli smo da je do sada 70 posto kapaciteta deponije potrošeno. Pred nama je još pet godina koliko, po sadašnjoj dinamici, možemo da je koristimo. Ne znamo ko je donio odluku da je to deponija i za Budvu, Tivat i Kotor i niskim cijenama po kojima plaćaju te usluge”, kazao je Šušter.
Predložio je da se pripremi adekvatan materijal i da se dostavi ministarki, kako bi se organizovao sastanak na kome bi se rješavali problemi. Suštinsko pitanje jeste da li je Bar centralna deponija za Crnogorsko primorje i ko je to odlučio. Arabelović je pojasnio da je što se statusa deponije tiče, državnim planom upravljanja otpadom definisano da je to deponija za Primorje.
Izvještaj je usvojen sa 14 glasova “za”, jednim uzdržanim, protiv nije bilo.
Izvještaj o radu Turističke organizacije Opštine Bar za 2021. godinu u uvodnom izlaganju predstavio je v.d. direktora TO Bar Ivan Kovač.
Ovim dokumentom obuhvaćen je pregled svih aktivnosti TO Bar u vezi sa informativno propagandnom djelatnošću, promotivnim kampanjama, organizovanjem manifestacija, praćenju turističkog prometa, projektima za poboljšanje uslova boravka turista i podizanje nivoa kvaliteta turističke ponude, inicijativa, koordinacija i edukacija.
TO Bar je učestvovala na većem broju sajmova turizma gdje je prezentovana turistička ponuda opštine. Sajmovi na inostranom tržištu su realizovani u saradnji sa Ministarstvom ekonomskog razvoja, NTO, lokalnim turističkim organizacijama i turističkom privredom. Nabrojao je sve sajmove na kojima su nastupili, kampanje koje su realizovali i akcije koje su sproveli – ”Pohod u planine”, “Za još ljepši grad” i novu manifestaciju “Barski đir”.
“U prošloj godini našu opštinu je posjetilo 152.415 turista, 5,46 puta više nego 2020.god i ostavreno je 1. 360. 641 noćenje”, kazao je Kovač.
Miloš Šušter smatra da pitanje organizacije TO mora da doživi promjenu.
“Nismo izmjerili efekte postojanja ovakve TO. Treba promijeniti način finansiranja TO. Prihodi su million i 170 hiljada eura. To je veliki iznos novca. Na kraju godine je ostalo 328 hiljada neutrošenih sredstava. Računam da će neko ko će se ozbiljnije baviti razvojem ovoga grada, načinom organizacije i finansiranja obratiti pažnju na to.Ne očekujem da će ovaj Izvještaj dobiti podršku u ovoj skupštini, jer onaj koji ga je radio je bio prisiljen da da ostavka na mjesto direktora. On je svoj posao radio kvalitetno i zaslužio je da mu se neko izvini”, decidan je Šušter.
Miloš Fuštić je pitao Kovača da li je podnijeta krivična prijava protiv bivšeg direktora i da li je novac zbog koga je on smijenjen iskorišćen, odnosno uplaćen za koncert Dina Merlina.
Osman Đokić (nezavisni odbornik) je pohvalio organizaciju koncerta Dina Merlina i zahvalio se Emilu Kukalju na koncertu koji je dogovorio. Kazao je da je Kovač neregularan direktor, jer na mjesto v.d. direktora može da bude biran jedanput, a ne više puta.
Milorad Leković (SNP) je zamjerio što nema manifestacija koje su prošle godine održane u prijestonici turizma – Sutomoru, niti vidi da su planirane za ovu.
V.d. direktora Ivan Kovač je kazao da mu odbornici postavljaju pitanja za rad u ovoj godini, a da se Izvještaj odnosi na prošlu.
“Biće organizovani koncerti i za Spičansku i za Šušanjsku noć”, najavio je Kovač.
Mr Slavici Adzić je drago da se govori o TO.
“Turizam vidim u nekom ljepšem svjetlu, širim dometima, a TO kao instituciju koja je za respekt i poštovanje. TO u nekom minulom periodu su, nažalost, obilježile ne tako lijepe slike unutar samo organizacije. Bilo bi lijepo da mladi kolega koji danas predstavlja TO da odgovore odbornicima na određena pitanja. Izvještaj o radu nije samo finansijski aspek,t već i sve ono što je u organizacionom, upravljačkom, strateškom i svakom drugom smislu rada TO. Vi ste zato u obavezi da date odgovore na postavljena pitanja”, kazala je Adžić.
Miloš Fuštić je kazao da sjutra može i Kovač da ima problem kao njegov prethodnik i upitao da li je Dino Merlin doveden za taj ili neki drugi novac, kao i je li podnijeta krivična prijava protiv Kukalja. Momčilo Leković je ustvrdio da se sve ono što je ranije rekao za Kukalja, ispostavilo kao tačno
“Rekao sam da će on biti kolateralna šteta i ispostavilo se da je tako. Ovo je i poruka za sve iz DPS-a da mogu da se nađu u situaciji kao što je Kukalj”, poručio je odbornik Demokrata u lokalnom parlamentu.
Za Izvještaj o radu TO Bar glasalo je 11 odbornika, “protiv” je bilo šest, a tri su bila “uzdržana”.
Izvještaj o stanju bezbjednosti na području opštine Bar za 2021. Godine odbornicima je predstavio načelnik CB Bar, Veselin Tabaš.
“Ono što želim da istaknem, prije nego saopštim statističke podatke, jeste da u prošloj godini nije bilo krivičnih djela ubistvo, odnosno sukoba izmedju kriminalnih grupa koja bi za posledicu imala smrt nekog lica. Stanje bezbjednosti se može ocijeniti kao stabilno. U prošloj godini je registrovano 736 krivičnih djela, što je za 65 krivičnih djela manje nego 2020. Procesurino je 631 fizičko i 14 pravnih lica i podnijeto 588 krivičnih prijava. Registrovano je 16 krivičnih djela protiv života i tijela, što je 50 posto manje nego prethodne godine. Bilo je jedno silovanje koje je rasvijetljeno. Registrovana su 13 krivična djela protiv imovine, 44 krivična djela vezana za upotrebu opojnih droga i 111 krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta”, kazao je Tabaš.
Načelniku CB Bar Vesleinu Tabašu su se zahvalili i uspjeh u radu poželjeli Ljubomir Vukoslavčević, Osman Đokić, Amir Arabelović, Miloš Šušter, Momčilo Leković, dr Miroslav Knežević, Miloš Fuštić, mr Slavica Adžić.